(powiat myszkowski) Zaplanowane na 13 kwietnia obchody związane z 70-leciem zbrodni katyńskiej w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, w świetle ostatnich tragicznych wydarzeń, zyskały zupełnie nową wymowę. Uczniowie podczas akademii uczcili dwoma minutami ciszy pamięć pomordowanych ofiar sprzed 70 laty, jak i ofiar sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęła elita polityczna i wojskowa naszego kraju wraz z parą prezydencką.
- Nie znajduję słów ukojenia. Podobnie jak we mnie tak i w was są różne emocje. Oddajemy hołd polskiej elicie oraz ich rodzinom, bliskim i przyjaciołom. Ci, którzy zginęli, żyli dla swoich bliskich, ale również chcieli zrobić coś więcej w swoim życiu. Oni żyli dla Ojczyzny, byli patriotami, byli wierni swoim ideałom – powiedziała dyrektor szkoły Mariola Piątek – Piłat, otwierając szkolne obchody tragedii katyńskiej.
Akademia odbyła się 13 kwietnia, a więc w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Tego właśnie dnia, w 1943 roku, zbrodnia sowiecka na polskim narodzie po raz pierwszy ujrzała światło dzienne – o tragicznym znalezisku w Lesie Katyńskim świat poinformowała berlińska rozgłośnia radiowa.
- Pojęciem zbrodni katyńskiej określamy masową eksterminację około 15 tysięcy wojennych jeńców polskich, w większości oficerów Wojska Polskiego, więzionych przedtem w trzech obozach na terenie Związku Sowieckiego: w Kozielsku, Charkowie i Ostaszkowie. Wniosek o rozstrzelanie jeńców złożył ludowy komisarz spraw wewnętrznych – Ławrientij Beria. Decyzja zapadła 5 marca 1940 roku. Podpisali ją najwyżsi funkcjonariusze państwa radzieckiego i partii na czele z Józefem Stalinem. Rozkaz dotyczył także rozstrzelania 11 tysięcy Polaków, przetrzymywanych w tym czasie na kresach drugiej Rzeczypospolitej – przypomniała jedna z uczennic.
- Tym wydarzeniom nie jest winny naród rosyjski, ale konkretni radzieccy oprawcy z sowieckiej Rosji. Musimy wspólnie z narodem rosyjskim się zrozumieć i pojednać. Wierzę w to, że ta tragedia, która dotknęła nas w sobotę, pozwoli na inne spojrzenie w Rosji na tragedię katyńską –mówił obecny na uroczystości wicestarosta Jan Kieras.
Wspomnienie historycznych wydarzeń uzupełniły wiersze oraz autentyczne zapiski i wspomnienia z tego okresu, a także piosenki m.in. Bułata Okudżawy. Spektakl przygotowały Joanna Bandachowska, Beata Placek, Agnieszka Giec. W akademii wzięli udział uczniowie z klas: II abc, IIIc, IIItho, IIthg.
HONORY W CISZY PRZED POMNIKIEM KATYŃSKIM
Na terenie Parafii Narodzenia NMP na Mijaczowie, pod tamtejszym pomnikiem upamiętniającym ofiary Katynia, zostały w poniedziałek 12 kwietnia złożone kwiaty. Wiązanki złożyła poseł Jadwiga Wiśniewska, radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Hutnik oraz burmistrzowie Myszkowa Janusz Romaniuk i Rafał Gil. Złożenie kwiatów miało bardzo kameralny charakter i obyło się bez jakichkolwiek publicznych przemówień. Przed pomnikiem odmówiono jedynie modlitwę za wieczny odpoczynek ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu. Oprócz oficjalnych delegacji pod pomnikiem znicze dla ofiar wypadku pod Smoleńskiem zapalają także mieszkańcy Myszkowa.
W całym powiecie na budynkach urzędów państwowych, remizach strażackich i szkołach powiewają flagi państwowe, na znak żałoby przepasane czarnym kirem i opuszczone do połowy masztów. W szkołach zorganizowano specjalne apele oraz kąciki pamięci związane z sobotnią katastrofą. W wielu kościołach odbyły się msze św. w intencji ofiar wypadku prezydenckiego samolotu. (AK, rb)
Napisz komentarz
Komentarze