(Lelów) Jan Przewłocki z Częstochowy przez lata starał się ocalić dla potomnych średniowieczny układ architektoniczny, jaki przez 800-lat zachował się w Lelowie. Za swoją pracę nad zachowaniem i odtworzeniem historycznego dziedzictwa Lelowa został wyróżniony przez radnych tytułem honorowego obywatela gminy. Dokument potwierdzający ten zaszczyt został wręczony podczas sesji nadzwyczajnej, która miała miejsce 8 kwietnia br.
Jan Przewłocki nie urodził się w Lelowie, ani też nigdy nie był jego mieszkańcem, ale jego pasja - studiowanie układów urbanistycznych miast średniowiecznych połączyła go z Lelowem na wiele lat. Badając historię Lelowa, zauważył, iż z powodu małego ruchu budowlanego w miejscowości ocalał średniowieczny układ architektoniczny. Ponieważ był to w skali kraju ewenement, postanowił podjąć działania, aby ten układ zachować.
- To był rzadki wypadek, aby miasto (Lelów w przeszłości, jako miasto założone przez Kazimierza Wielkiego, korzystał z praw miejskich- przyp. red.) z takim układem architektonicznym ocalało, tym bardziej, że w 1830 roku w Lelowie były plany, aby go zupełnie zmienić. Ocalenie tego układu to więc wielki sukces Lelowa – powiedział nam Jan Przewłocki - Średniowieczny układ urbanistyczny Lelowa polega na tym, że w centrum miejscowości znajduje się Stary Rynek, a z każdego jego narożnika rozchodzą się ulice. Miasto było w przeszłości otoczone murami, bo było one obronne z racji granicy ze Śląskiem. Moje działania polegały m.in. na ustaleniu, jak te mury niegdyś przebiegały (bo zostały one w przeszłości rozebrane) i na wyciągnięciu ich fragmentów spod ziemi.
Pod kierunkiem J. Przewłockiego został opracowany Miejscowy Plan Szczegółowego Zagospodarowania Przestrzennego i Rewaloryzacji Starego Miasta Lelowa, który w grudniu 1980 roku został przyjęty i stał się obowiązującym prawem miejscowym. Zadaniem tego planu było ukierunkowanie ruchu budowlanego tak, żeby nie popsuć zachowanych wartości historycznych. Ponadto plan zakładał wydobycie istniejących reliktów architektonicznych, uczytelnienie pierwotnego rozplanowania oraz wypełnienie miasta nową tkanką budowlaną, harmonizującą z historycznym jego układem.
Namacalnymi efektami działań Jana Przewłockiego jest: odtworzenie fragmentów murów obronnych przy bramach wjazdowych dawnego miasta: Nakielskiej, Krakowskiej, Częstochowskiej oraz w kilku innych dostępnych miejscach, udokumentowanie badaniami zarysu murów budynku klasztoru franciszkanów.
Jak podkreśla wójt Jerzy Szydłowski we wniosku skierowanym do radnych w sprawie nadanie honorowego obywatelstwa, J. Przewłocki zadziwia wszystkich swą bezinteresownością w wypełnieniu swojej życiowej misji, gdyż nie pobierał wynagrodzenia za swoje usługi, często ponosząc koszty licznych przyjazdów i poświęcając wiele czasu nad projektami.
Za swoje niewątpliwe osiągnięcia dla Lelowa pan Jan został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Lelów. Uchwała Rady Gminy z 24 marca br., potwierdzająca ten zaszczytny tytuł, została uroczyście wręczona podczas nadzwyczajnej sesji, która miała miejsce 8 kwietnia br. Pan Jan – jak powiedział nam później – był bardzo mile zaskoczony nadaniem honorowego obywatelstwa, bo rzadko doceniane jest społeczne zaangażowanie i wkład pracy. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze