Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 20 kwietnia 2025 08:07
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

TURKI: STRÓŻE GROBU PAŃSKIEGO

(Koziegłówki) „Turki” to bardzo stara tradycja - podkreślają zgodnie mieszkańcy Koziegłówek. Choć nie wiadomo, skąd tak naprawdę się wzięła na tych ziemiach, to jedno jest pewne, na dobre zadomowiła się w murach Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Chętnie też kultywuje ją młodzież, która co rok przywdziewa stroje turków – strażników symbolicznego grobu Jezusa Chrystusa.
Podziel się
Oceń

(Koziegłówki) „Turki” to bardzo stara tradycja - podkreślają zgodnie mieszkańcy Koziegłówek. Choć nie wiadomo, skąd tak naprawdę się wzięła na tych ziemiach, to jedno jest pewne, na dobre zadomowiła się w murach Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Chętnie też kultywuje ją młodzież, która co rok przywdziewa stroje turków – strażników symbolicznego grobu Jezusa Chrystusa.

 

„Turki” to przebierańcy. Jednak w te postacie mogą się jedynie wcielić młodzi mężczyźni. W Wielki Piątek przywdziewają barwne kostiumy, na które składa się: maska, peruka, spodnie i sweter z kolorowymi frędzlami, barwna spódniczka oraz wysoka czapka. Każdy z „turków” jest też uzbrojony – nosi przy sobie długą dzidę oraz tarczę. Wśród barwnych przebierańców wyróżnia się „marszałek”, którego można uznać za dowódcę turków. Ubrany w rzymski hełm, mundur wojskowy, trzymający w ręku szablę nie tylko dokonuje zmiany warty przy Grobie Pańskim, ale również przewodzi przebierańcom podczas procesji.

 

- Przebieranie się za „turki” to bardzo stara tradycja. Do jej kontynuowania zachęcają nas starsi koledzy i rodzice, którzy wcześniej przebierali się za turki. Nasze zadanie polega na tym, że pełnimy całonocną wartę przy Grobie Pańskim, a później uczestniczymy w rezurekcji – powiedzieli nam Marcin Adamik, Przemysław Matyja i Dawid Góra, którzy w tym roku wystąpili w roli „turków”.

 

Warta rozpoczyna się wieczorem w Wielki Piątek, gdy kapłan do grobu pańskiego przenosi Najświętszy Sakrament. Wtedy „turki” przystępują do grobu i strzegą go na zmianę aż do samej rezurekcji. Ich służba, wspólnie ze strażakami ochotnikami, kończy się dopiero podczas nabożeństwa w wielkanocną niedzielę. Kiedy kapłan oznajmia dobrą nowinę o zmartwychwstaniu pańskim, wszystkie turki - jakby rażone piorunem – padają na posadzkę kościoła. Podobno ten upadek ma symbolizować moment, kiedy to straż rzymska przestraszyła się powstającego z grobu Jezusa Chrystusa.

 

Na tym jednak rola „turków” się nie kończy. - Podobnie jak wszyscy wierni idziemy w procesji rezurekcyjnej. A po nabożeństwie straszymy dziewczyny naszymi pikami, próbując trafić je w stopy. Wcześniej też, gdy ksiądz chodzi z tacą, straszymy również wiernych, aby byli bardziej hojni podczas składania datków – opowiadają nam o zwyczajach tegoroczne „turki”.

 

Skąd jednak „turki” do Koziegłówek zawędrowały i ile lat trwa ten zwyczaj, trudno powiedzieć. Na pewno przebierańcy byli w tych stronach już w czasach zaborów. W książce „Z dziejów parafii Koziegłówki od wieku XIII do dońca XX”, w rozdziale autorstwa Aldony Gocyły, czytamy: „Jak wspominają starsi parafianie, których ojcowie byli „Turkami”, władze carskie, bojąc się, że obyczaj ten gromadzi wartościową młodzież męską, zakazały zgromadzeń „turków”. Tradycja ta wznowiona została w 1917 r. za ks. prob. Mieczysława Rogójskiego i trwa do dnia dzisiejszego, wyłączając przerwę, kiedy okupant hitlerowski zakazał zgromadzeń turków”.

 

Zwyczaj zachował się też w innych miejscach w Polsce. Wielu genezę „turków” wywodzi z odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Według tej legendy, kiedy żołnierze wrócili z wojny do domów, postanowili przed wkroczeniem do miasta paradnie się przystroić w stroje i broń zdobyte w walce z Turkami. W kościele, do którego wkroczyli, aby podziękować za szczęśliwy powrót, a był to Wielki Piątek, był akurat wystawiony Najświętszy Sakrament, postanowili więc zaciągnąć przy nim straż. W następnym roku postanowiono uczcić rocznicę szczęśliwego powrotu z wiktorii wiedeńskiej, pełniąc w strojach tureckich straż przy Grobie Pańskim.

 

W gminie Koziegłowy turki w okresie świątecznym można również spotkać w Winownie i w Lgocie Mokrzesz. Te dwie miejscowości niegdyś należały do parafii Koziegłówki.

Aleksandra Kubas


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolinaTreść komentarza: 😍Data dodania komentarza: 19.04.2025, 16:19Źródło komentarza: Vespa na JurzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: To jest chyba jednak standard. Dzisiaj (17/04/2025) identyczne obrazki były w Koziegłowach na ul. Żareckiej obok domu burmistrza Koziegłów. Zamiatanie ulicy przebiegało tak że trzeba było uciekać na drugą stronę ulicy żeby jako tako przejść. Tumany kurzu ciągnęły się na odległość 100 m za zamiatarką. Oczywiście wszystkie prace na sucho przy słonecznej pogodzie i 25 stopniach ciepła.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 12:56Źródło komentarza: ZAMIATARKA CZY KURZARKA?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Takiemu to nic nie zrobią bo ma kolegę sędziego,Data dodania komentarza: 16.04.2025, 14:09Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Przecież to "elyta" polityczna to co mu zrobią? Jak skażą to się odwoła że sadzili ni ci sędziowie co trzeba.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:59Źródło komentarza: BYŁY STAROSTA MYSZKOWSKI ZATRZYMANY. ZARZUTY KORUPCYJNEAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak zwykły obywatel to ma przechlapane. Jak adwokatka Monika M. miała trzykrotny zakaz prowadzenia pojazdów i wpadła po raz kolejny to dostała 7500 zł grzywny. W Myszkowie sąd jest litościwy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 02:51Źródło komentarza: MYSZKÓW. BYŁ TAK PIJANY, ŻE WJECHAŁ NA SKUTERZE W PŁOTAutor komentarza: MarianTreść komentarza: Jakie poglądy Trzaskowski wylosował na dziś? Zwykły tchórz bo unika debat w telewizjiData dodania komentarza: 16.04.2025, 02:46Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowców
Reklama
Reklama
Reklama