(Koziegłowy) Niedziela Palmowa tradycyjnie jest obchodzona w całej Polsce bardzo uroczyście. Kościół katolicki obchodzi ten dzień jako pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Atrybutem święta są oczywiście palmy, które w tym dniu są święcone i które coraz częściej stają w tym dniu w konkursowe szranki, rywalizując która z nich najwyższa, najbardziej kolorowa, najpiękniejsza. W kościele św. Marii Magdaleny w Koziegłowach w minioną niedzielę taki właśnie konkurs zorganizowano już po raz dziewiąty.
Od czterech lat koziegłowski konkurs organizuje tamtejszy oddział Akcji Katolickiej. Z roku na rok liczba jego uczestników zwiększa się. Tegorocznej edycji również towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie, nie tylko ze względu na możliwe do zdobycia cenne nagrody. Palmy przygotowywane są specjalnie na ten dzień, przez kilka dni, a w ich tworzenie zaangażowane są nieraz całe rodziny. Materiałem na palmy są kwiaty, bukszpan, kolorowe wstążki i bibuła, a także ozdoby osikowe.
Uczestnicy konkursu z własnoręcznie wykonanymi palmami zebrali się po niedzielnym nabożeństwie przy kaplicy św. Antoniego. Prace oceniane były w trzech kategoriach. Nagrodzono zatem palmę „nawiązującą do tradycji lokalnej”, palmę „nowatorską” i oczywiście „najwyższą”. Jurorami byli m.in. burmistrzowie Koziegłów Jacek Ślęczka i Stanisław Błoński, poseł Jadwiga Wiśniewska, proboszcz parafii ks. Grzegorz Banasiak, radny Leonard Jagoda oraz liczne grono mieszkańców Koziegłów, którzy przyszli kibicować swoim faworytom.
W kategorii: „najwyższa palma” ubiegłoroczny sukces powtórzył Łukasz Jadowski. Wspólnie z rodzeństwem i rodzicami wykonał palmę mającą aż 9,5 metra wysokości. Ubiegłoroczny wynik „przebił” zatem trzy razy. Rodzina Jadowskich w nagrodę otrzymała posrebrzaną ikonę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i kosz słodyczy, ufundowane przez radnego Krzysztofa Plucińskiego. Na wyróżnienie zasłużył także Patryk Bryłka. Jego palma (wykonana wspólnie z rodziną Ludwigów) miała ponad 7,5 metra. Nagrodą był kosz słodyczy od radnego Leonarda Jagody.
Nagrody książkowe ufundowane przez burmistrzów gminy trafiły do zwycięzców i wyróżnionych w kategorii „palma nawiązująca do tradycji lokalnej”. Otrzymały je Marta Bąk i Wiktoria Skrobarczyk.
Posrebrzaną ikonę Matki Bożej Częstochowskiej otrzymała od proboszcza Grzegorza Banasiaka Marysia Noszczyk, której palmę uznano za najbardziej „nowatorską”. Wyróżnienie i kosz słodyczy od Akcji Katolickiej trafiły w tej kategorii do Wiktorii Grzybek.
Zdaniem organizatorów konkursu wszystkie palmy zasłużyły na uznanie, także dlatego, że dzięki wspólnej, często rodzinnej pracy kultywowana jest wielkanocna tradycja i symbolika. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze