(Myszków) Tak przynajmniej uważają władze Myszkowa. Jak informuje rzecznik magistratu sukcesem zakończyły się rozmowy z PKP o poprawie estetyki myszkowskiego dworca kolejowego. Ma być ładniej, a z czasem i bezpieczniej.
- Zakończyły się sukcesem rozmowy z PKP Linie Kolejowe S.A. w Częstochowie na temat stanu bezpieczeństwa i czystości w przejściu podziemnym – informuje rzecznik myszkowskiego magistratu, Małgorzata Kitala - Miroszewska.
Dworzec i przejście pod torami należy do PKP i to od niej myszkowska Straż Miejska próbowała od dłuższego czasu wyegzekwować, by jako gospodarz, kolej zadbała o estetykę i bezpieczeństwo przejścia podziemnego i okolic dworca PKP. Nie bez znaczenia w ostrzejszej pracy strażników były z pewnością przypadki rozboi w przejściu.
Pasażerowie wysiadający na dworcu nie dociekają jednak kto jest odpowiedzialny za jego stan. Na myśl zawsze przychodzą władze miasta. Straż Miejska długo i obszernie korespondowała z Polskimi Kolejami S.A. w Częstochowie. Wymiana listów zakończyła się w końcu zobowiązaniem PKP, datowanym na 31 grudnia 2008r., w którym kolej zobowiązuje się m.in. do uzupełnienia brakującego oświetlenia, wymiany uszkodzonych tablic informacyjnych, naprawy odwodnienia przejścia oraz utrzymywania czystości. Przejście ma zostać także pomalowane. Zdobiące przejście graffiti znikną jednak najwcześniej na wiosnę. Miasto i kolej zdaje sobie sprawę, że tylko stały monitoring elektroniczny przejścia poprawi sytuację na stałe. Do tej pory jedynie 22 miasta w Polsce mogą się pochwalić monitorowanymi dworcami. Na początku stycznia rozstrzygnięty został przetarg na montaż monitoringu na 19 stacjach PKP. Wśród nich znalazła się także Częstochowa, gdzie kamery co prawda były od samego początku istnienia nowoczesnego dworca, ale większość z nich nie działa. Kamery dostaną także m.in. dworce w Bielsku Białej (główny), Gliwicach, Poznaniu (główny) czy Łodzi (Łódź Kaliska) , ale również porównywalne z Myszkowem, przynajmniej pod względem wielkości i liczby mieszkańców: Iława (dworzec główny), Tczew czy Kędzierzyn Koźle. Okazuje się, że także Myszków ma szanse na kamery, choć na pewno nie w tym roku.
- Dworzec w Myszkowie jest na liście 83 największych i najważniejszych dworców będących w zarządzie PKP SA O/Dworce Kolejowe. Znajduje się w kategorii dworców odprawiających rocznie od 300 tys. do miliona podróżnych. Docelowo chcemy by na wszystkich 83 dworcach został zainstalowany monitoring. Myszków też zostanie wyposażony w kamery, trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, kiedy to konkretnie nastąpi - powiedziała Barbara Leszczyńska z Biura Marketingu i Komunikacji Społecznej PKP SA w Warszawie.
Być może w przeciągu kilku lat gruntownego remontu doczeka się i sam dworzec. Taki jednak poprzedza szereg analiz, w tym i ekonomicznych. Dużo zależy od specyfiki, a nawet szans rozwoju regionu. Gdyby taki u nas nastąpił szanse na nowy dworzec byłyby większe. Kolej czuła by się niejako „zobowiązana” by prężnie rozwijające się miasto miało nowoczesny obiekt.
- Czasami nie opłaca się dworca remontować, a taniej wychodzi jego wyburzenie i budowa zupełnie nowego. Tak się stanie np. z dworcem Warszawa Zachodnia. Zdarza się, że czasem poszukujemy inwestora, który razem z PKP ponosi koszty budowy. Wtedy przy takim dworcu powstaje np. galeria handlowa – tłumaczy B. Leszczyńska. Taki dworzec pozostaje jednak chyba tylko w sferze marzeń.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze