(Żarki) Okres przedświąteczny to najlepsza okazja do promowania lokalnych produktów i specjałów. Dlatego też żarecki magistrat postanowił, że 27 marca (sobota) zostaną otwarte wrota do Kupieckiego Sąsieku. Przypomnijmy dla tych, którzy o sąsieku nie słyszeli, że jest to miejsce, w którym prezentują się lokalni twórcy i artyści ludowi. Kupiecki Sąsiek mieści się w zabytkowej stodole na żareckiej targowicy.
Kogo tym razem zobaczymy w Kupieckim Sąsieku? Na pewno panie z miejscowego Koła Sprawne Ręce, które specjalizują się w wykonaniu koronkowych i szydełkowych ozdób. Będzie też Jadwiga Plesińska z Żarek, która piecze najlepszy w województwie śląskim chleb tatarczuch. Nie zabraknie Doroty i Roberta Chrostowskich z Koziej Zagrody w Ostrowie, którzy do zabytkowej stodoły przywiozą przysmaki z koziego mleka (sery i serniki), ani też Małgorzaty Dudek z przybynowskiego agrogospodarstwa „U Strusia”. Na jej stoisku będzie można zobaczyć i zakupić malowane strusie jaja, zapewne również w świątecznej odsłonie. Natomiast na stoisku Izabeli Szewczyk z Ostrowa, właścicielki agrogospodarstwa „Maciejówka” znajdzie się wiejski chleb na zakwasie, smalec, ale także ozdoby świąteczne, w tym pisanki w bibułce. Jajka ozdobione najróżniejszymi technikami przywiezie również Marcela Kozłowska, świetlicowa z Ostrowa. Podczas trwania sąsieku swoje prace wystawiać będą: malarka Wiesława Pośpiech z Kępiny oraz rzeźbiarz Janusz Ochocki z Żarek. Oprócz rodzimych twórców na żareckiej targowicy zaprezentuje się Pracownia Manufaktura, firma z Ogrodzieńca, która specjalizuje się w wykonywanych ręcznie ozdobach i rzeczach codziennego użytku.
Przybywających w progi Kupieckiego Sąsieku witać będzie zespół „Ostrówiolinki”, który zaśpiewa biesiadne i ludowe pieśni o ostrowskiej i żareckiej ziemi oraz o urokach jurajskich krajobrazów. Oprócz śpiewników panie przywiozą ze sobą swój przysmak – kwaśnicę po ostrowsku. Imprezę poprowadzi tradycyjnie już Katarzyna Kulińska - Pluta, rzecznik prasowy żareckiego urzędu i specjalistka od promocji lokalnych produktów. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze