(Żarki) Dzięki nowoczesnemu medium, jakim jest bez wątpienia Internet, możemy odnaleźć ślady dawnej i nierzadko zapomnianej historii. Na publikacje oraz na ryciny przedstawiające dawne dzieje Żarek natrafili w sieci internauci. Ze swoimi „odkryciami” postanowili się podzielić z żareckim magistratem, a za jego pośrednictwem również z mieszkańcami miasta.
Do archiwalnych materiałów zamieszczonych na łamach Tygodnika Ilustrowanego (z 1865 i 1859 r.) dotarł Wojtek Mszyca – opiekun zabytkowych miejsc w Żarkach. - Podaję adres tego bardzo ciekawego materiału, z nieznaną mi jak dotąd ryciną naszego kościoła parafialnego. Oto on: www.bilp.uw.edu.pl/ti/1865/foto/n60.htm – wskazuje Wojciech Mszyca. Natomiast pod adresem www.bilp.uw.edu.pl/ti/1859/foto/n51.htm można przeczytać ciekawą publikację dotyczącą Piotra Steinkellera. - Artykuł jest ozdobiony portretem znanego przemysłowca. Jest on nieco inny od dotychczas znanego. Niezwykle interesująca jest również rycina przedstawiająca widok na Żarki z wieżą kościoła z drogi biegnącej od Leśniowa koło kaplicy św. Jana, a wiec jakby dzisiejsza ul. Mostowa – wyjaśnia W. Mszyca i przyznaje, iż rycinę znał już nieco wcześniej z wtórnego źródła, ale teraz jest zapewniony dostęp do oryginału.
Natomiast nasz dawny kolega redakcyjny Wiktor Tomoń, który o mieście i jego zabytkach napisał nie jeden reportaż, nadesłał adres do strony internetowej (www.dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/736), na której znajduje się opis dawnych Żarek.
Żarecki urząd zachęca internautów, aby dzieli się swoimi odkryciami w sieci na temat dawnych Żarek. Ich adresy można przesyłać na skrzynkę pocztową [email protected]. Ponadto magistrat zaprasza do dzielenia się także fotograficznymi pamiątkami z przeszłości. Po zeskanowaniu i opisaniu zostaną one zwrócone właścicielowi. Akcja archiwizowania zdjęć jest prowadzona wspólnie z Obywatelskim Komitetem Pamięci Narodowej w Żarkach. Ze zdjęciami można się zgłaszać do pokoju nr 21 w UMiG w Żarkach, tel. (34) 3148036 w.29. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze