Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 5 lutego 2025 10:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut:

Kto nie rozumie historii, jest skazany na jej powtórzenie

80 lat po dramatycznych wydarzeniach, które trawiły powojenny Śląsk i zostawiły tu trwałe rany, Parlament Europejski dostrzegł i usłyszał dotychczas przekazywaną szeptem opowieść o bólu, smutku, tęsknocie, biedzie, niewyobrażalnym cierpieniu.
Kto nie rozumie historii, jest skazany na jej powtórzenie
poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut otworzył wystawę, zorganizowaną wspólnie z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku z siedzibą w Radzionkowie.

Autor: Anita Pendziałek

Podziel się
Oceń

Bruksela 29.01.2025 r.:

„Bo kto nie rozumie historii - ten jest skazany na jej powtórzenie. Wtedy w 1945 roku, gdy dla większości w Europie kończyła się wojna, na Górnym Śląsku rozpoczynała się prawdziwa gehenna ludności autochtonicznej.” – tymi słowami poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut otworzył wystawę, zorganizowaną wspólnie z Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku z siedzibą w Radzionkowie.

 Wystawa „Mój Opa tyż boł deportuwany” zdjęcie: Anita Pendziałek

Wystawa „Mój Opa tyż boł deportuwany” przenosi nas do okresu powojennej zawieruchy, odkrywając ciemne strony tzw. „wyzwalania” przez Armię Czerwoną okupowanych ziem w Polsce. Wywózki, gwałty, obozy koncentracyjne – tak wyglądała rzeczywistość Górnoślązaków po 1945r. 

„Mój dziadek Paweł, urodził się i całe swoje życie mieszkał w Bytomiu, w 1945 z kolegami został wywieziony do pracy na terenie Donbasu - Zabrali ich zarozki po rychcie - czyli po pracy. Nie mogli nawet pożegnać się z rodziną. Powiedziano im, że wrócą za 2 tygodnie. Prawda była taka, że 2 tygodnie byli transportowani w bydlęcych wagonach, nazywanych krowiokami do obozów pracy. Wielu z nich tej podróży nie przeżyło. Inni w nieludzkich warunkach pracowali z nadzieją powrotu na swój ukochany Śląsk. Mój dziadek Paweł wrócił w 1947, wycieńczony, wrak człowieka, którego własna żona nie poznała. I przez kolejne 40 lat żył w poczuciu strachu o własną rodzinę i w milczeniu” – wspominała Justyna Konik, dyrektor Centrum Dokumentacji i Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie

Inauguracja przyciągnęła szerokie grono parlamentarzystów z różnych państw Unii Europejskiej, także Sabine Verheyen, wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, która dziękowała Łukaszowi Kohutowi za niezłomną determinację w upamiętnianiu okrucieństw, które rozegrały się na Górnym Śląsku. Dodając też, że przez lata dyskusja o cierpieniach ludności cywilnej na Górnym Śląsku była ignorowana, a wkroczenie Armii Czerwonej przedstawiane jako wyzwolenie pomimo powszechnej przemocy i represji.

Z kolei dyrektor Muzeum Historii Europejskiej, Constanze Itzel wskazywała, że „każda ofiara zasługuje na naszą uwagę i pamięć”, dodając jak ważne jest, aby podziały z przeszłości nie wpływały na teraźniejszość, tylko służyły temu, aby widzieć i rozumieć siebie nawzajem z empatią – „dlatego dziękuję kuratorom dzisiejszej wystawy za to, że otworzyli nasze oczy i umysły na ten region, skrzyżowanie kultur i tygiel kulturowy, z własną tożsamością zbudowaną na różnorodności, którą warto zachować na przyszłość” – mówiła.

Wystawa ukazująca Tragedię Górnośląską jest ważna nie tylko dla ofiar i ich rodzin, ale wielu Ślązaków walczących o dostrzeżenie i uznanie ich praw – do własnego języka i uzyskania podmiotowości jako mniejszość etniczna.

„Bo my nie chcemy być obywatelami drugiej kategorii. To jest także nasza Polska i nasza wspólna Europa.” – podkreślał na zakończenie Łukasz Kohut.

 

Biuro europosła Łukasza Kohuta  0032 2 28 45486

[email protected]

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Burmistrz Podlejski to budował przedszkola a nie zamykał szkoły.To wybraliśmy, ech szkoda mówić. Ten nowy jakie ma doświadczenie?Data dodania komentarza: 4.02.2025, 10:33Źródło komentarza: NOWE PRZEDSZKOLE ZE ŚWIETLICĄ WIEJSKĄ W PRZYBYNOWIE Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Gratulacje ! Mam nadziej, że będę miał okazję lecieć z Panem Kapitanem.Data dodania komentarza: 4.02.2025, 10:21Źródło komentarza: PILOT BOEINGA Z MYSZKOWA!Autor komentarza: EdekTreść komentarza: Przed wyborami obiecał Zamora, że nie zamknie szkół a teraz co obiecanki cacanki. Podlejski szkół nie likwidował.Data dodania komentarza: 4.02.2025, 10:16Źródło komentarza: Nowy burmistrz Żarek poczuł gniew Suwerena gdy chce zlikwidować szkołę w Zawadzie. A dzisiaj będzie JaworznikAutor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Za pięć lat dzieci nie będzie i problemów z funkcjonowaniem szkół również.Data dodania komentarza: 30.01.2025, 19:14Źródło komentarza: Burmistrz Zamora chce zamykać szkoły. Mieszkańcy Zawady i Jaworznika organizują Komitety Obrony SzkołyAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Polecam książkę wielbicielom serialu “Downton Abbey”. Podobne angielski klimaty.Data dodania komentarza: 28.01.2025, 10:02Źródło komentarza: LATA BEZTROSKI Elizabeth Jane HowardAutor komentarza: GlTreść komentarza: Obecnie wciąż czekam na dotacę. Auto kupione w grudniu 2023 (Citroen leasing w Stellantis Financial Services). Mamy już prawie luty 2025. To jest istna fikcja i to nie jest problem z BOŚ. Znajomi w Tesli czekali ok pol roku. Kupili po mnie a dostali auto we wrześniu. Jeśli chodzi o Stellantis to mimo wszystko omijałbym łukiem chyba, że dostaniecie super ofertę i liczycie się z tym, że pieniądze zobaczycie za 2 lataData dodania komentarza: 27.01.2025, 11:49Źródło komentarza: PSA Finance, dlaczego nie odpowiadacie na pytania?
Reklama
Reklama