Prawie 50 % frekwencja w wyborach uzupełniających do dość niezwykle zainteresowanie mieszkańców, choć w gminie Żarki zainteresowanie wyborami w których wybrano radnych i burmistrza obecnej kadencji przeprowadzone w kwietniu 2024 r wzbudziły dość duże zainteresowanie, frekwencja wyniosła wtedy w całej gminie 61,67%. Dla porównania frekwencja w Myszkowie wyniosła w kwietniu 2024: 51,11%. Uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym nr 6 (w uproszczeniu teren Osiedla 600 lecia) było 396 osób. W wyborach wzięło udział 197 wyborców. Jedna osoba oddała głos nieważny, stawiając krzyżyk przy dwóch kandydatach.
Mandat radnej uzyskała Agnieszka Irena Morawiec, lat 49. Agnieszka Morawiec, z zawodu pielęgniarka pracująca w gminnej przychodni zdrowia dostała aż 130 ze 196 ważnie oddanych głosów.
Agnieszka Morawiec z Żarek złożyła (30.01)ślubowanie radnej. Uzupełniła skład Rady Miejskiej w Żarkach i od tego dnia pracuje ona w gronie 15 osób. Gratulujemy!
W dniu 12 stycznia 2025 roku obyły się wybory uzupełniające w okręgu obejmującym część Miasta Żarki: Osiedle 600 - lecia, ulice: Astrów, Bratków, Chabrów, Chryzantem, Fiołków, Kąkoli, Konwalii, Mikołaja Kopernika od nr 1 do nr 17 nieparzyste, Serwin, Tulipanów, Zaklasztorze.
Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Aneta Nowakowska wręczyła zaświadczenie o wyborze. Gratulacje złożyli burmistrz Żarek Adam Zamora oraz przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Kwaśniok wraz z wiceprzewodniczącą Joanną Jarosz i radnymi.
Klemens Podlejski (lat 67) zdobył 35 głosów. Były burmistrz Żarek, który rządził gminą od 2002 roku, w kwietniu 2024 przegrał wybory w konkurencji z Adamem Zamorą kojarzonym z partią Prawo i Sprawiedliwość. Zamora który „obstawiał na dwa fronty” zdobył też mandat radnego, ale w związku z wyborem na burmistrza Żarek z mandatu radnego zrezygnował i konieczne były wybory przedterminowe. Te Komisarz Wyborczy I w Częstochowie wyznaczyła na 21 lipca 2021, ale ponieważ zgłosił się tylko jeden kandydat Mariusz Dworaczek, wybory się nie odbyły. Mariusz Dworaczek został radnym bez przeprowadzenia wyborów. Sprawa jak wiemy zakończyła się tragicznie, gdyż radny niedługo później chciał zrezygnować z mandatu, a 5 października popełnił samobójstwo. Działanie burmistrza Adama Zamory i jego kolegów radnych nazwał „ostatnim gwoździem do trumny” co mogło mieć wpływ na jego decyzję o targnięciu się na życie. Zmarły przed śmiercią w mediach społecznościowych zostawił obszerny list, w którym opisuje co skłoniło go desperackiej decyzji, komu dedykuje i niejako „zawdzięcza” ten czyn.
Na trzecim miejscu uplasował się kandydat kojarzony z Konfederacją Rafał Gawenda (lat 34), który dostał 21 głosów.
Najgorszy wynik w wyborach uzyskała kandydatka, w którą PiS i urzędnicy z Żarek, aktywnie wspierający ją w kampanii zainwestowali najwięcej pieniędzy i energii: Jolanta Koral lat 72, uzyskała tylko marne 10 głosów poparcia. Nie pomogły (a może wręcz zaszkodziły?) laurkowane wywiady na całą stronę pisane przez urzędniczkę zatrudnioną w Urzędzie Miasta i Gminy Żarki w roznoszonej bezpłatnej gazetce chwalącej się 10. tysiącami nakładu!
W lutym wybory uzupełniające w Lelowie i Olsztynie. Te drugie nie wiadomo czy się odbędą
2 lutego 2025 odbędą się wybory uzupełniające w gminie Lelów, w okręgu wyborczym nr 14 obejmującym sołectwo Staromieście. Wcześniej, 7 listopada 2024 Komisarz Wyborczy wygasił mandat radnej Magdaleny Lekston w tym okręgu. O mandat radnego ubiegają się: Ewelina Pytlarz i Jacek Foltyn.
Tydzień później 9 lutego powinny odbyć się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Olsztynie, w okręgu wyborczym nr 12 (część wsi Przymiłowice) Wcześniej wygasł mandat radnego Jana Jelenia. Ale 16 grudnia 2024 minął termin rejestracji Komitetów Wyborczych, które do 10 stycznia miały termin na rejestrację kandydatów. Do 14 stycznia na stronie PKW nie ukazało się postanowienie ani o zgłoszonych komitetach wyborczych, ani o zarejestrowanych kandydatach, co pozwala sądzić, że do udziału w wyborach nie zgłosił się nikt.
Nasz komentarz: Porażka Podlejskiego, ale jeszcze większa „radnej” Jolanty Koral
Rękami urzędniczki zatrudnionej chwilę wcześniej w UMiG Żarki która próbuje łączyć rolę funkcjonariusza publicznego z pensją prawie 8 tysięcy złotych i dziennikarki przed wyborami uzupełniającymi wyznaczonymi na 12 stycznia odbyły się niewybredne ataki na Klemensa Podlejskiego, który zdecydował się ubiegać o mandat radnego w swoim osiedlu. Argumenty do ataków były głupie i niesmaczne: że „stary”, bo na emeryturze, że wziął odprawę, ma z czego żyć i jeszcze chce się do diety dorwać.
W głosowaniu udział wzięło pewnie niemało emerytów, których samorządowa urzędniczka, z Waszych pieniędzy, drodzy emeryci opłacana, widzi chyba na cmentarzu, a nie w Radzie Miejskiej. Atak na wiek kandydata, który ledwie 2 lata temu osiągnął wiek emerytalny, jest doświadczonym samorządowcem, był nie tylko dyskryminacją ze względu na wiek. Był po prostu głupi, bo forsowana przez PiS kandydatura Jolanty Koral jest jeszcze starsza! Pani Jola ma aż 72 dwa lata, i nigdy nie przyszłoby nam do głowy kontestować jej prawo do ubiegania się o mandat radnej z powodu tego, że ma 72 czy 100 lat. Wyborcy jak widać ocenili ją bardzo negatywnie, bo mimo tego, że w pracę jej komitetu swoim autorytetem, czasem pracy w godzinach pracy starostwa, zaangażował się sam Starosta Myszkowski z PIS Piotr Kołodziejczyk, Jolantę Koral poparło tylko 10 wyborców z osiedla.
Dlaczego w Żarkach musiały być wybory uzupełniające?
Napisz komentarz
Komentarze