(Myszków, Rzeniszów, Lgota Górna) Ponad 150 mieszkańców Myszkowa wzięło udział w zorganizowanej 23 grudnia ub. r. Wieczerzy Wigilijnej. Impreza planowana pod gołym niebem z powodu niesprzyjającej aury została przeniesiona do budynku Miejskiego Domu Kultury. Mimo zimna atmosfera wigilijnego spotkania była bardzo gorąca.
„Wieczerzę Wigilijną Pod Otwartym Niebem” zorganizowała Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność Miejskiego Domu Kultury i MOSiR -u. Niesprzyjająca aura spowodowała jednak, że świątecznymi potrawami dzielono się nie pod gwiazdami lecz w holu MDK-u. Podczas wieczerzy rozdano ok. 200 porcji kapusty z grochem, pierogów i smażonej ryby. W rolę „kelnerów” podających do stołu wcielili się radny A. Giewon, instruktorki z MDK-u Marta Kozińska i Aldona Gołuchowska oraz nasz myszkowski mistrz w siłowaniu się na rękę Dariusz Muszczak.
WIGILIA PODOPIECZNYCH ŚWIETLICY
Radością z nadchodzących Świąt Bożego narodzenia dzieliła się ze swymi przyjaciółmi i dobroczyńcami także młodzież ze Świetlicy Środowiskowej w Myszkowie, podczas wigilii zorganizowanej dla nich 16 grudnia. Imprezę przygotowała wraz ze współpracownikami Komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Myszkowie Halina Skorek-Kawka.
Na spotkaniu, podczas którego nie zabrakło serdecznych gestów, podniosłego nastroju, dzielenia się opłatkiem i śpiewu kolęd pojawiło się wielu gości. Wśród nich ci, którzy na co dzień wspierają świetlicę w jej funkcjonowaniu. Pojawili się m.in. proboszcz parafii Św. Stanisława ksiądz Stefan Jachimczak, który wygłosił słowo Boże, wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski, Starosta Łukasz Stachera, dyrektor myszkowskiego MDK-u Jarosław Jaskólski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Węgrzynowicz, dyrektor MOPS Agnieszka Ludwig, Starszy Cechu Rzemiosł Krzysztof Żak, Prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego Andrzej Skowron, myszkowscy radni: Andrzej Giewon i Wiesław Niedzielski, oraz sponsor wigilii Włodzimierz Żak.
WIGILIA W WIOSCE
W przedświąteczny wtorek, 22 grudnia spotkanie wigilijne zorganizowano także w Wiosce Internetowej w Rzeniszowie. Imprezę zaplanowano z myślą o najmłodszych mieszkańcach miejscowości. Podczas spotkania dzieci wspólnie kolędowały oraz przygotowywały kartki świąteczne i pocztówki do Świętego Mikołaja. Wigilię umiliły słodki poczęstunek oraz upominki przygotowane dla wszystkich uczestników, ufundowane przez koziegłowski magistrat. Atmosfera wieczoru udzieliła się maluchom, które na koniec złożyły sobie życzenia świąteczne i noworoczne.
I RODZINNYM DOMU DZIECKA
- Cieszymy się z tego, że możemy sprawić radość, obdarować świątecznymi prezentami i wzbudzić uśmiech na waszych twarzach – mówił starosta Łukasz Stachera, który tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedził ze swym zastępcą Janem Kierasem, wychowanków Rodzinnego Domu Dziecka w Myszkowie. Placówka, którą prowadzi Urszula Michniewicz podlega Starostwu Powiatowemu. Starostowie wraz z dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myszkowie Grażyną Chałupką przywieźli jego sześciu wychowankom prezenty i życzenia świąteczno – noworoczne. W paczkach dzieci znalazły m.in. książki i słodycze. Emocje, jakie towarzyszyły rozpakowywaniu prezentów świadczyły, że powiatowy Mikołaj trafił w przysłowiową „dziesiątkę”. Tym bardziej, że w paczkach odnaleźli także wiarę w dobro, drugiego człowieka i lepsze jutro.
DANIA EUROPY NA WIGILIJNYM STOLE
Wigilijne dania z całej Europy zagościły na bożonarodzeniowym stole przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Lgocie Górnej. Placówka razem ze szkołami z Niemiec, Austrii, Węgier i Luksemburga od dwóch lat uczestniczy w projekcie Europejska Układanka, w ramach programu Comenius. To właśnie od swych zagranicznych przyjaciół uczniowie z Lgoty Górnej otrzymali przepisy na potrawy wigilijne. Ich przygotowania podjęli się razem z rodzicami. Wniosek, jaki nasuwa się po tym „doświadczeniu” jest jeden – Europa jest smaczna.
Uczniowie (pomagali im aktywnie rodzice i nauczyciele) przygotowali europejską Wigilię w oparciu o autentyczne przepisy kulinarne na tradycyjne dania świąteczne otrzymane w listach od rówieśników z Niemiec, Austrii, Węgier i Luksemburga. Można śmiało powiedzieć, że przygotowana została prawdziwa uczta. Królowały wypieki - przeróżne ciasta i ciasteczka. Na suto zastawionym stole znalazły się także niemiecka sałatka ziemniaczana i pieczone kiełbaski, smażona kapusta i różnego rodzaju ciasta z Węgier, bakaliowe ciasto Stollen i Czarny puding z Luksemburga, karp i pieczone migdały z Austrii. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw polskich: z kapustą z grzybami, makowcem, pierogami z grzybami i kapustą oraz sałatką śledziową na czele.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze