Dokonanie wszystkich obliczeń, a także dostosowanie instalacji do warunków technicznych budynku, wymaga ogromnej wiedzy. Z tego względu wykonaniem takiego projektu musi zająć się odpowiednia osoba. Komu należy zlecić projektowanie instalacji gazowej i dlaczego jest to aż takie ważne?
Dlaczego dobry projekt jest tak istotny?
Ogrzewanie budynku gazem to jedno z bardziej wygodnych rozwiązań. Niemniej jednak wymaga wykonania kompletnej instalacji, która bezwzględnie musi opierać się na dobrym projekcie. Od tego, w jaki sposób zostanie podłączony do budynku gaz, zależy to, czy system będzie wydajny, a przede wszystkim bezpieczny. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek błędy. Instalacja musi być dostosowana do zapotrzebowania na gaz, a także w pełni szczelna. Co więcej, jej elementy muszą być poprowadzone w sposób praktyczny tak, by nie kolidowały z instalacją wodociągową, kanalizacją czy kablami elektroenergetycznymi.
Inną kwestią jest to, że od tego, jak zostanie przygotowany projekt, zależy to, czy instalacja uzyska pozytywną ocenę zakładu gazowego. Dopiero wtedy możliwe jest jej wykonanie i podpisanie umowy z dostawcą. Oczywiście, przed podłączeniem gazu, niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie próby szczelności (ta odbywa się pod nadzorem kierownika budowy bądź odbiorcy gazu), sporządzenie protokołu i uzyskanie odbioru. Jeśli projektem instalacji zajmuje się doświadczony specjalista, powinna być to jednak tylko formalność, co zaoszczędzi nie tylko czas, ale i nerwy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?
Istnieje wiele kwestii, na które inwestorzy zwracają uwagę przy wyborze wykonawcy projektu instalacji gazowej. Pośród nich są oczywiście cena takiej usługi oraz możliwy czas realizacji. Nie są to jednak najważniejsze aspekty, na jakich należałoby się przy tym skupić. Projektowanie instalacji gazowej wymaga ogromnej wiedzy. Z tego względu, wykonawca projektu przede wszystkim musi być osobą z odpowiednimi uprawnieniami. Te gwarantują znajomość przepisów prawnych dotyczących m.in. warunków technicznych.
Oczywiście dobrze byłoby, aby projektant miał też już spore doświadczenie. To pozwoli uniknąć wszelkich nieprawidłowości dotyczących zarówno szczegółów instalacji, jak i braków w dokumentacji. Żeby projekt został zaakceptowany przez urzędników, musi być kompletny. Przepisy jasno określają, co powinno się w nim zawierać. Jeśli jakiegoś elementu brakuje, trzeba go uzupełnić, a to wiąże się z wydłużonymi procedurami i niepotrzebnym stresem.
Sprawdź pełną ofertę Kliwent - klimatyzacje, wentylacje, pompy ciepła
Napisz komentarz
Komentarze