W latach 30. ubiegłego wieku podczas międzynarodowej konwencji ekologicznej we Florencji, nasunęła się myśl zwrócenia uwagi na problemy związane z fauną. Święto to, zainspirowane postawą św.Franciszka z Asyżu - patrona ekologii - ma na celu przypomnienie, jak ważne jest dbanie o dobrostan naszych współmieszkańców, z którymi dzielimy planetę.
Globalna obowiązkowość
Światowy Dzień Zwierząt na początku miał skupić się na ochronie gatunków dotkniętych zagrożeniem. Jednakże czasowo stał się on koncepcją do dyskusji o wszelkich problemach zwierząt. Przypomina o tym, że człowiek jest odpowiedzialny za wszelakie formy życia, a nasza cywilizacja powinna dążyć do życia w zgodzie z naturą. Dzięki tej akcji co rok podejmowane są działania mające na celu ochronę fauny oraz ekosystemów, w jakich żyje.
Katastrofalne skutki
Jednym z najniebezpieczniejszych zagrożeń, z jakimi męczy się przyroda, jest nieodpowiednie składowanie odpadów. Dzikie wysypiska - tworzone niezgodnie z prawem m.in.w lasach czy na plażach - mają zły wpływ nie tylko dla zwierząt - zagrażają również roślinności. Między innymi porzucony plastik, torby foliowe, szklane butelki etc., prowadzą do poważnych śmierci i urazów zwierząt. Śmieci te wpływają negatywnie też na jakość roślin, które są częstym pożywieniem dla naszych maluczkich.
– Przyroda często styka się ze śmieciami, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale
także stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dzikiej fauny.
Odpady mogą trafiać do układu pokarmowego zwierząt, gdy drapieżniki pomylą je z ofiarą
lub przez spożycie innych osobników, które już je w sobie zawierają. Właściwe
zarządzanie odpadami jest kluczowe, aby ograniczyć ten problem i chronić
bioróżnorodność naszej planety – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii
Ekologicznej Amest Otwock.
Każdy gest dużo znaczy
Światowy Dzień Zwierząt informuje o wielkiej wartości, jaką stanowią zwierzęta w ekosystemie. Warto zastanowić się, jak można realnie wpłynąć na zmianę losu naszych przyjaciół. Jednym z przykładów jest zaangażowanie się w akcje lokalnych akcji prozwierzęcych, wspierania schronisk, a także adopcję zwierząt potrzebujących domu. Ważne są również podejmowanie codziennych działań - odpowiednia segregacja odpadów bądź równie adekwatne korzystanie ze źródeł natury. To nietrudne kroki, które każdy z nas może uczynić, by chronić Ziemię.
Napisz komentarz
Komentarze