(Gniazdów) Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych Dzień Pluszowego Misia mimo krótkiej historii, zdobywa coraz więcej zwolenników, także w Polsce. Czy podobnie jak Halloween na stałe zagości w polskich kalendarzach? Na pewno stanie się tak Gniazdowie, gdzie w tym roku obchodzony był po raz pierwszy i sądząc po towarzyszącym mu zainteresowaniu, nie po raz ostatni.
Wszystko zaczęło się od nieudanego polowania, w którym w 1902 roku wziął udział amerykański prezydent Teodor Roosvelt. Po kilku godzinach bezowocnych łowów, jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Kiedy prezydent ujrzał przerażone zwierzę, kazał je natychmiast uwolnić. Towarzyszący mu w łowach Clifford Berryman uwiecznił to wydarzenie na rysunku zamieszczonym następnie przez gazetę „The Washington Post”. Rysunek z gazety był z kolei natchnieniem dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma. Za specjalnym prezydenckim pozwoleniem rozpoczął produkcję pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. W 2002 roku, w setną rocznicę powstania pierwszej takiej maskotki, dzień 25 listopada ogłoszono Światowym Dniem Pluszowego Misia. W tym roku do jego światowych obchodów dołączyła szkoła w Gniazdowie.
- W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy po raz pierwszy. Zorganizował go samorząd uczniowski. Wszystkie dzieci przyniosły do szkoły swoją ulubioną pluszową zabawkę. Niektóre – nawet kilka. Były misie malutkie, ale i tak duże, że wzrostem przewyższały swych właścicieli. Większość z nich brała udział w konkursie na najciekawsze ubranko dla swego ulubieńca – relacjonuje pierwsze szkolne obchody pluszowego święta nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Gniazdowie Urszula Zwolska. Dodaje, że przed specjalnym jury, złożonym z nauczycieli, było bardzo trudne zadanie. Pierwsze miejsce przyznano Rafałowi Grzybczykowi z klasy I i jego misiowi „Bobaskowi”. Drugie przypadło Julii Rusek, także z klasy I i jej „Kibicowi”, który okazał się największym misiem w konkursie. „DJ” Darii Szatan z klasy IV - zdaniem jury - zasłużył na trzecie miejsce. Wyróżniono także pomysły na misiowe wdzianka autorstwa Julii Broncel, Pauliny Rychlik, Wiktorii Sapoty oraz Agaty Wierzbickiej.
Każdy uczeń podstawówki z Gniazdowa z okazji święta otrzymał plan lekcji z wizerunkiem chyba najbardziej znanego misia na świecie - Kubusia Puchatka. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze