Jak poznać paletę EPAL?
Palety EPAL to drewniane konstrukcje o wymiarach 800 mm x 1200 mm i 144 mm, co nie oznacza jednak, że każdy nośnik, który ma taką długość oraz wysokość, spełnia te same normy. Taki sam rozmiar mają również palety UIC. Poza tym spotyka się również tego typu palety przemysłowe. By mówić o palecie EPAL, na nośniku musi widnieć taki symbol i to w dwóch miejscach. Należy szukać go na prawym i lewym wsporniku.
Obecność symbolu EPAL jest gwarancją zgodności z europejskimi normami, wyznaczanymi przez EPAL, czyli European Pallet Association. W języku polskim instytucja ta nosi nazwę Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet. Normy te określają ściśle dokładną konstrukcję nośników. Tak podlega rygorystycznym kontrolom, co zapewnia użytkownikom ich wysoką jakość, przekładającą się na dużą wytrzymałość i długą żywotność.
Każdy nośnik wyprodukowany na licencji Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet jest taki sam, przez co są one wymienne. Co istotne, są one akceptowane na terenie całej Unii Europejskiej, a także w wielu miejscach poza nią.
Paleta EPAL musi ważyć około 25 kilogramów i mieć konstrukcję z mocnego drewna. Może być to lite drewno świerkowe albo sosnowe. To przekłada się na ich doskonałe parametry techniczne i świetne warunki użytkowe.
Ich konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby rozstaw poszczególnych wsporników i belek pozwalał na swobodne dopasowanie wózka widłowego. W łatwy sposób można je przenosić z miejsca na miejsce i szybko załadowywać na naczepę. Gwarancja zgodności z normami znacznie ułatwia więc pracę pracownikom magazynów i nie tylko.
Gdzie znajdują one zastosowanie?
Ponieważ palety EPAL mają bardzo stabilną konstrukcję, a do tego wykazują się wieloletnią żywotnością, znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach przemysłu i poza nim. Z racji tego, że ich nośność dynamiczna wynosi 1500 kg, a nośność statyczna jest nawet ponad dwa razy większa, co oznacza, że w miejscu wytrzymują one obciążenie nawet do 4 ton, bez problemu można wykorzystywać je do transportu i składowania ciężkich materiałów budowlanych, części samochodowych, bel papieru czy produktów spożywczych.
Takie palety można spotkać właściwie w każdym sklepie. Są na nich trzymane m.in. produkty sypkie, a w tym mąka, ryż czy cukier, napoje, środki czystości oraz kosmetyki i inne produkty higieniczne. Dzięki temu z łatwością można przenosić je z miejsca na miejsce za pomocą tak zwanego paleciaka.
Sprawdź pełną ofertę PolskieOpakowania - dystrybutora palet drewnianych
Napisz komentarz
Komentarze