Od tego jak traktujemy baterię naszego smartfona, zależy jak długo będziemy cieszyć się jego pełną wydajnością. Nawet urządzenie w pełni sprawne, ale ze źle traktowaną baterią, nie będzie nas cieszyło. Ten czas „zadowolenia” możemy znacząco wydłużyć właściwym traktowaniem swojego smartfona, a dokładniej jego, dziś zwykle, jak w smartfon xiaomi niewidocznej, baterii. Baterie wbudowane w telefon „na stałe” to od kilku lat standard zapewniający m.in. szczelność smartfona.
Starajmy się nie doprowadzać do sytuacji kiedy telefon całkowicie się rozładuje. Całkowite rozładowywanie zmniejsza trwałość ogniw. Ładujmy nasz smartfon, gdy poziom baterii pokazuje między 30 a 80%. Częste i krótkie ładowanie telefonu wydłuża jej żywotność, a nie jak w powszechnej opinii skraca. Ogniwa w telefonach są przystosowane do częstego i krótkiego podłączania do zasilania.
Ładujesz całą noc? To najczęstszy błąd!
Dlaczego ładowanie przez całą noc telefonu szkodzi jego baterii? Dlatego, że stosowane dziś akumulatory nie lubią ciepła. Ciągłe zasilanie może spowodować przegrzanie baterii, a to skraca jej żywotność. Z tych samych powodów nie zostawiaj telefonu w miejscach nasłonecznionych np. w nagrzanym samochodzie.
Podsumowując:
Unikajmy rozładowania telefonu do 0% oraz narażania go na przegrzanie np. w samochodzie latem. Również temperatura poniżej 5 stopni nie będzie służyła naszej baterii. Nie należy dopuszczać aby bateria miała mniej niż 20 % naładowania. Używaj tylko oryginalnych, markowych ładowarek. W trakcie ładowania nie używaj telefonu.
Drugą kwestią jest czas działania baterii zanim się rozładuje
Gdy używamy telefonu bardzo intensywnie, nie ma się co dziwić że zapas prądu „znika w oczach”. Jak możemy wydłużyć czas pracy urządzenia na baterii?
Jednym z najprostszych, a efektywnych sposobów jest zmniejszenie jasności podświetlenia ekranu. Sprawdźmy, czy obniżając nieco jego jasność czujemy ten sam komfort użytkowania. Jeżeli tak, korzyść w zużyciu energii jest oczywista.
Są też tak proste rady, jak korzystanie z internetu przez Wi-Fi, a nie przez sieć komórkową. Takie korzystanie z sieci wymaga mniej energii.
Każdy z liczących się smartfonów, jak np. smartfon xiaomi oferuje zaawansowane narzędzia oszczędzania energii, tzw. tryb niskiego zużycia energii. Ale zawsze będzie to funkcja włączona kosztem wydajności i ograniczenia części funkcji. Zwykle o tych funkcjach smartfonów nie pamiętamy, ale warto sobie o nich przypomnieć np. na dłuższej wycieczce, gdzie możemy mieć trudność z doładowaniem smartfona.
Napisz komentarz
Komentarze