Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Środowisko

Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?
Kanadyjski inwestor zaskoczony decyzją Ministra Środowiska. Czy Rathdowney dokończy badania środowiskowe?

W poniedziałek 22.06 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Minister Środowiska i Klimatu Michał Woś ogłosił, że nie przedłuży koncesji poszukiwawczej (badawczej) inwestorowi, na badanie złoża rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, Rokitna, Zawiercia. Nie padła nazwa firmy, ale oczywistym jest, że chodzi o Rathdowney, kanadyjską firmę, która od prawie 10 lat prowadziła badania złoża, a kilka lat temu zapowiedziała, że jest zainteresowana wybudowaniem kopalni. Niestety nie wiedzieliśmy, że na brefingu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zostanie ogłoszona tak ważna decyzja dla przyszłości regionu, gdyż mielibyśmy do ministra Michała Wosia wiele pytań. Dziwić może nie tyle sama decyzja, co sposób jej ogłoszenia: bez informowania inwestora, który wydał na badania przez 10 lat około 100 mln zł. Decyzja ministra -nawet jeżeli faktycznie zapadła- nie jest ostateczna, a sposób jej ogłoszenia, wygląda na przedwyborcze podlizywanie się przeciwnikom kopalni. Dopytywaliśmy w Rathdowney o tę sprawę, ale przedstawiciel firmy stwierdził tylko, że nie będą sprawy komentować, do czasu aż otrzymają decyzję ministra Wosia na piśmie. Z prostej analizy faktów -wbrew temu jak to odtrąbiły definitywnie niektóre media- że kopalnia na pewno nie powstanie, naszym zdaniem wcale nie jest to przesądzone.

08.07.2020 20:34    1    1
MInister Woś dzisiaj na zamku w Podzamczu
MInister Woś dzisiaj na zamku w Podzamczu

1 lipca o 16:30 Minister Środowiska Michał Woś i Burmistrz MiG Ogrodzieniec Anna Pilarczyk będą rozmawiać na zamku w Podzamczu o kopalni rud cynku i ołowiu którą chce wybudować firma Rathdowney.

01.07.2020 09:25
Reklama
Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze
Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze

Problem suszy dotyczy każdego z nas- zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach, których celem jest ich ochrona.

29.06.2020 23:26    1
Reklama
Podtopienia w czwartek. Jak będzie dzisiaj?
Podtopienia w czwartek. Jak będzie dzisiaj?

Wczoraj przeszły przez powiat myszkowski gwałtowne burze, podobnie jak w całej Polsce południowej.

19.06.2020 08:50    1
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ

(Zawiercie) Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego pojawił się w Polsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uprawiany był głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Był rośliną pastewną, jednak szybko okazało się, że jego przeniesienie do Europy było błędem. Do dzisiaj trwa walka z barszczem Sosnowskiego, który rozprzestrzenia się spontanicznie, jest trudny do zwalczenia i co najważniejsze jest groźny dla zdrowia. Co roku działania związane ze zwalczaniem tej rośliny prowadzi miasto Zawiercie.

18.06.2020 16:34    1
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?
Czy gmina może wprowadzić zakazy korzystania z wody w czasie suszy?

Jednym z najważniejszych obszarów adaptacji do zmian klimatu jest zabezpieczenie zasobów wody, zwłaszcza pitnej. Na tle państw Unii Europejskiej, Polska wyróżnia się stosunkowo niewielkimi zasobami wód, niska jest również efektywność ich użytkowania. Mniejszymi rezerwami dysponują jedynie Czechy, Cypr i Malta. Coraz częściej w naszym kraju występują okresowe trudności w zaopatrzeniu w wodę, zagrażając przerwami w jej dostawie. Przyczyną tego stanu rzeczy są m.in. postępujące zmiany klimatu, powodujące wydłużenie się okresów bezopadowych, zmniejszenie się grubości pokrywy śnieżnej oraz skrócenie czasu jej zalegania przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę w związku z falami upałów. Czy w sytuacji zagrożenia deficytem wody zakazy i ograniczenia w korzystaniu z wody są uzasadnione prawnie? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Anna Sosnowska, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

09.06.2020 16:54    2
Olej palmowy. O co ten raban?
Olej palmowy. O co ten raban?

Według raportu Frost & Sullivan w Polsce na jednego mieszkańca przypada aż 9,8 kilograma tego tłuszczu rocznie. Jest to najczęściej wykorzystywany olej roślinny na świecie, wg szacunków FAO[2] wynika, że do roku 2050 popyt na ten surowiec potroi się. Mimo tego, nie cieszy się on jednak dobrą opinią – w całej Unii Europejskiej obowiązują ograniczenia dotyczące jego wykorzystania. Z czego wynika jego zła reputacja?

24.05.2020 13:22    3
Reklama
CIEKAWOSTKI O PSZCZOŁACH
CIEKAWOSTKI O PSZCZOŁACH

Jednymi z największych naturalnych wrogów pszczoły są szerszenie. Wysyłają zwiadowcę, który ma za zadanie zlokalizować gniazdo, po czym atakują siedliska całą gromadą, niszcząc je i zjadając larwy. Pszczoły bronią się otaczając szerszenia, który przybywa do kolonii – tworzą zwartą kulę. Napastnik znajdujący się w środku ginie po 10 minutach na skutek przegrzania (temperatura wewnątrz takiej kuli wzrasta do ok. 50°C). W 2009 roku odkryto, że związek z tym procesem ma również dwutlenek węgla, wytwarzany przez pszczoły.

23.05.2020 13:35    1
Ratujmy zieleń Żarek Letniska
Ratujmy zieleń Żarek Letniska

Środowisko Żarek Letniska znane było już w XVIII wieku. Oznaczono je na mapach wydanych w okresie Sejmu Czteroletniego jako Osada Młyńska Szczerbowizna oraz Otrębowizna na rzece Czarce. Teren ten w większości porośnięty był lasem sosnowym i należał do hrabiostwa Stefanii i Karola Raczyńskich, którzy w 1928 r. podzieli go na działki o powierzchni 2000 m2 i 4000 m2. Przed II wojną światową Żarki liczyły zaledwie kilka domów, których właściciele wynajmowali latem pokoje bogatszym mieszkańcom pobliskich miast, wypoczywającym nad miejscowym kąpieliskiem.

23.05.2020 13:10    2
Reklama
ZA PALENIE ODPADÓW BIO GROZI KILKASET ZŁOTYCH MANDATU
ZA PALENIE ODPADÓW BIO GROZI KILKASET ZŁOTYCH MANDATU

(Poraj) W gminach, w których odpady biodegradowalne są odbierane od mieszkańców, nie wolno ich spalać. Palenie liści lub trawy w ognisku jest szkodliwe, a dym roznoszący się po okolicy jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Mieszkańcy mogą kompostować bioodpady lub wystawiać je z innymi segregowanymi śmieciami do wywiezienia.

23.05.2020 12:59    1
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama