Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 10:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „ Na kartach historii”: Plac im. Teodora Stosika w Zawierciu

W Zawierciu u zbiegu ulic Franciszka Szymańskiego oraz Henryka Sienkiewicza znajduje się Plac imienia Teodora Stosika. Na Placu odbywają się liczne uroczystości patriotyczne oraz państwowe z uwagi na usytuowanie Pomnika Nieznanego Żołnierza, oraz Katyńskich Dębów Pamięci.
Podziel się
Oceń

Warto przybliżyć postać Teodora Stosika, którego imieniem z inicjatywy Andrzeja Pałki  nazwano opisywany Plac w Zawierciu. Teodor Stosik urodził się w 1889 roku, był żołnierzem Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Inwalida wojenny, urzędnik samorządowy w Starostwie Zawierciańskim, kierownik wydziału technicznego Zarządu Miasta Zawiercie, społecznik. Działał w organizacjach kombatanckich- Legionowych ( m.in. Związek Legionistów Polskich). Jeden z budowniczych Domu Inwalidy im. J. Piłsudskiego w Zawierciu. Komendant Związku Podoficerów Rezerwy w Zawierciu ( Teodor Stosik był sierżantem rezerwy) i władz tego związku w Zagłębiu Dąbrowskim. Wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Niepodległości. W czasie II wojny światowej, po napaści wojsk hitlerowskich na Polskę, twórca, organizator i dowódca podziemnej organizacji wojskowej na terenie Zawiercia, nazywanej „Grupą Stosika”. Teodor Stosik przyjął pseudonim „Barcz”. Został komendantem placówki Służby Zwycięstwu Polsce- Związku Walki Zbrojnej ( Armii Krajowej) na terenie miasta Zawiercia. Po odejściu kpt. Józefa Słaboszewskiego ”Torunia,, mianowany szefem Obwodu „Walcownia” Służby Zwycięstwu Polsce- Związku Walki Zbrojnej ( Armii Krajowej) w Zawierciu. ( źródło: Tablica informacyjna na Placu im. Teodora Stosika). 
 

W czerwcu 1940 roku działalność organizacji została sparaliżowana. Nastąpiły liczne aresztowania. Teodor Stosik i wielu jego kolegów padło ofiarą zdrady. Gestapo udało się pozyskać konfidenta w osobie Stefana Krzaka, byłego funkcjonariusza polskiej policji państwowej. Przystąpił on dobrowolnie do organizacji, dostarczył nawet na jej użytek dwa pistolety. Wkrótce nawiązał kontakt z gestapo w Zawierciu i stał się płatnym konfidentem. Aresztowanych członków organizacji deportowano do obozów koncentracyjnych, Teodora Stosika osadzono w więzieniu w Lublińcu oraz w Opolu, następnie postawiono go przed Trybunałem Ludowym w Berlinie. Sądzony był za zdradę stanu, gdzie orzeczono karę śmierci. Raport z 12 maja 1942 roku, sporządzony przez naczelnego prokuratora przy Trybunale Ludowym w Berlinie, zawiera opis egzekucji wykonanej na Teodorze Stosiku. Dwóch urzędników prokuratury (wg. raportu) udało się wcześnie rano do więzienia w Plotzensee celem wykonania wyroku śmierci na Teodorze Stosiku. 
O godzinie 5:00 weszli do pomieszczenia przeznaczonego na wykonanie egzekucji. Urzędnicy prokuratury zasiedli przy stole, a kat i jego trzej pomocnicy ustawili się przed czarną zasłoną . Następnie prokurator zarządził doprowadzenie skazanego. Skazany Teodor Stosik był spokojny i skupiony, bez oporu pozwolił się zaprowadzić pod gilotynę, następnie wyrok wykonano. ( źródło: Jan Pietrzykowski „Oskarżałem kata Zawiercia. Proces Rudolfa Emanuela Schneidera”. Śląski Instytut Naukowy, 1987). Na cmentarzu parafialnym w Zawierciu w sąsiedztwie kwatery wojennej oraz Pomnika Niepodległości , znajduje się grobowiec rodziny Stosików.
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama