Czym są wózki widłowe boczne? Definicja
Warto zacząć od tego, czym w ogóle są wózki widłowe boczne. Maszyny te należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego - UTB, a konkretnie wózków jezdniowych podnośnikowych. O ile większość widlaków należących do tej kategorii może występować w wersji z napędem spalinowym lub elektrycznym, o tyle wózki widłowe boczne dostać można tylko i wyłącznie w wersji elektrycznej, zasilane akumulatorem.
Ale to nie wszystko! Równie charakterystyczna jest budowa wózków bocznych (od której wywodzi się nawet ich nazwa) - ponieważ ich konstrukcja stworzona jest w taki sposób, że karetka wideł z masztem i widłami umieszczone są prostopadle do kierunku, w jakim ustawiony jest fotel operatora. Wózek porusza się w tę samą stronę, co zamontowana jest karetka, czyli w trakcie jazdy lub/i obsługi ładunków - operator usadowiony jest bokiem do kierunku jazdy. Z uwagi na przejrzystą konstrukcję, mimo to pracownik zajmujący się obsługą wózka bocznego zapewnioną ma dobrą widoczność.
Kategoryzacja
Wózki widłowe boczne często znaleźć można na stronach czy w ofercie producentów pod hasłami takimi jak: wózki widłowe wysokiego składowania czy też wózki reach truck (lub nawet samo - reach truck). Wszystkie te określenia są prawidłowe w odniesieniu do pojazdów tego typu. Odnoszą się jedynie do podkreślenia różnych cech tego samego pojazdu. Konkretne nazwy wskazują:
reach truck - "reach" - dosięgać, zasięg - co odnosi się do dużego zasięgu unoszenia masztu
wózki boczne - sugeruje jazdę bokiem do kierunku jazdy operatora
wózki wysokiego składowania - podkreśla sprawowane funkcje w magazynie
Warto pamiętać o tych różnicach w nazewnictwie, by bez problemu na stronach różnych producentów odnaleźć interesujący sprzęt.
Wózek widłowy boczny – zastosowania
Gdzie zazwyczaj korzysta się z wózków widłowych bocznych? W przeciwieństwie do wózków czołowych mają one raczej jasno określone zastosowania i wykorzystuje się je przede wszystkim w magazynach wysokiego składowania, gdzie odpowiadają za rozmieszczanie ładunków na regałach o dużej wysokości oraz późniejszą komplementację zamówień spośród tych towarów.
Jednak wózki widłowe boczne mogą być przydatne także podczas rozładunku i załadunku palet na ciężarówki oraz w trakcie transportowania ładunków. Z uwagi na niewielkie koła, w jakie wyposażone są modele wózków widłowych bocznych, bez obaw o ryzyko uszkodzenia ładunków mogą one poruszać się tylko po równej i gładkiej nawierzchni. Ich konstrukcja nie pozwala na pokonywanie przeszkód, czy progów, dlatego też przed zakupem sprzętu należy koniecznie dostosować warunki w magazynie to norm dla wózków wysokiego składowania.
Choć wózkami widłowymi bocznymi teoretycznie można wyjeżdżać na zewnątrz, to jednak najczęściej odbywa się to jedynie podczas prac związanych z pobraniem lub wydawaniem ładunków do dalszej przesyłki.
Zalety wózka widłowego bocznego
Wózki widłowe boczne posiadają wiele zalet, a ich użytkowanie w magazynie przynosi liczne korzyści. Z czego to wynika?
Konstrukcja wózków widłowych bocznych jest zwarta i niewielka, dzięki czemu z łatwością mogą być użytkowane w wąskich alejkach czy korytarzach magazynowych.
Dzięki bocznemu umiejscowieniu karetki z widłami, wykonywanie manewrów takich jak skręty ograniczone jest dla tych urządzeń do minimum. Pozytywnie wpływa to zarówno na bezpieczeństwo, prowadzenie, jak i czas pracy.
Możliwość bocznego załadunku.
Duże wysokości maksymalne unoszenia ( nawet do kilkunastu metrów) dla wózków reach truck pozwalają na sprawne pionowe transportowanie ładunków w szybkim czasie na duże wysokości.
Zabezpieczona daszkiem kabina wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Elektryczny napęd umożliwia obsługę wózków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, co sprawia, że są one niezwykle użyteczne od samego początku przy odbiorze dostaw z ciężarówek, poprzez składowanie i kompletację, aż po załadunek palet na ciężarówki.
Wózki widłowe boczne potrafią z łatwością obsługiwać również długie ładunki. Są niezwykle użyteczne przy składowaniu rur, desek, profili i innych ładunków tego typu.
Ale przede wszystkim, wózki reach truck słyną z tego, że stosuje się je w magazynach wysokiego składowania - tam, gdzie inne wózki jezdniowe podnośnikowe nie mają dostępu ze względu na niższe maszty.
Uprawnienia na wózek widłowy boczny
Jakie uprawnienia są konieczne, by obsługiwać wózek widłowy boczny? Aby móc zostać operatorem dowolnego wózka jezdniowego podnośnikowego z napędem mechanicznym konieczne jest pozytywne zaliczenie państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
W pierwszej części jest to egzamin teoretyczny, gdzie odpowiada się na pytania jednokrotnego wyboru. W drugiej części egzaminu konieczne jest wykazanie się umiejętnościami praktycznymi - wykonanie zazwyczaj dwóch manewrów - podnoszenia ładunku oraz np. jazdy slalomem lub cofania wózkiem widłowym.
Pozytywnie zaliczony egzamin uprawnia do obsługi wózków widłowych, w tym: wózków reach truck, wózków widłowych terenowych, czołowych, ale także elektrycznego podnośnika paletowego (czyli popularnego paleciaka).
Wózek widłowy boczny - podsumowanie
Wózki widłowe reach truck z możliwością bocznego załadunku to urządzenia, które znajdują zastosowanie w magazynach wysokiego składowania. Ich duża wysokość unoszenia pozwala na wygodną i sprawną obsługę regałów. Dzięki dużej stabilności zapewnianej przez przeciwwagę produkty transportowane są z precyzją i składuje się je w szybki sposób.
W celu obsługi wózka bocznego wystarczą standardowe, wydawane przed UDT, uprawnienia na wózki widłowe. Zdobycie ich pozwala na pracę w charakterze operatora bocznego wózka widłowego.
Napisz komentarz
Komentarze