Artykuł ukazał się w Kurierze Zawierciańskim nr 50/2023 z 15-12-2023:
Jedno jest pewne: jedną z pierwszych decyzji przywracających praworządność w samorządzie powiatowym Powiatu Zawierciańskiego musi być wydanie i opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego Postanowienia o rozwiązaniu Rady Powiatu w Zawierciu z mocy prawa. A Premier RP Donald Tusk na wniosek nowego Wojewody Śląskiego musi powołać Komisarza dla Powiatu Zawierciańskiego. Do wyborów samorządowych jest najwyżej 5 miesięcy, więc ogłoszenie przedterminowych wyborów do Rady Powiatu w Zawierciu jest już prawnie niemożliwe.
13 grudnia w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości zaprzysiężenia swojego rządu, Premier RP Donald Tusk wiele razy, patrząc na „strażnika Konstytucji” jak zwykło się mówić o urzędzie Prezydenta RP, podkreślał, że trzymanie się litery i ducha Konstytucji RP będzie podstawowym kryterium pracy jego i całego rządu. Warto zacząć od Zawiercia.
Uchwały podjęte w trakcie sesji Rady Powiatu w Zawierciu. Czy ostatniej?
Jedną z uchwał, którą rada powiatu przegłosowa była ta o nazwie: „Program współpracy powiatu zawierciańskiego z organizacjami pozarządowymi”. Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji Powiatu Małgorzata Machura poinformowała, że uchwała ma za zadanie wzmocnić rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wspierać organizacje pozarządowe. Ponadto zadanie obejmuje wsparcie rozwoju wspólnot i upowszechniania tradycji narodowej, rozwój świadomości, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i zdrowia osobistego. Na te cele w 2024 roku powiat ma zamiar przeznaczyć 100 000 złotych, z czego 20% zostanie przeznaczone na małe granty - dofinansowania zadań publicznych w trybie pozakonkursowych.
Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu lokalu, będącego w użytkowaniu Szpitala Powiatowego w Zawierciu na okres trzech lat. Uchwała ta dotyczyła pracowni protetycznej, znajdującej się przy ulicy Powstańców Śląskich. Lokal istnieje w niezmienionym miejscu, jak podaje wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Infrastruktury Technicznej Leszek Kaliga, od 1999 roku. Uchwała nie wprowadzała wzrostu kosztów za utrzymanie lokalu.
Zostańmy jeszcze na chwilę przy temacie szpitala w Zawierciu. W placówce tej samochód marki Skoda Fabia z 2008 roku nie nadaj się już do użytku. Dyrektor szpitala stwierdził, że ze względu na rok produkcji i stan techniczny pojazdu nie nadaje się on już do pełnienia swojej funkcji i nie znajduje zastosowania w placówce. Wobec tego rada powiatu na wniosek dyrektora szpitala wyraziła zgodę na zbycie samochodu.
-Dyrekcja szpitala wystąpiła z wnioskiem o uchylenie przedmiotowej uchwały ze względu na usterkę innego samochodu, który w związku z tym wymagać będzie złomowania. Koniecznie jest odstąpienia od sprzedaży samochodu ze względu na konieczność zapewnienia pojazdu służbowego niezbędnego do wykonywania codziennych obowiązków służbowych dla szpitala -mówił Leszek Kaliga.
Zgromadzenie uchwaliło również przesunięcie środków finansowych na zadanie z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
-Przesunięcia w limicie środków mają na celu optymalne wykorzystanie środków państwowego funduszu osób niepełnosprawnych przyznanych powiatowi na 2023. Projekt przewiduje zwiększenie wydatków na zadania z zakresu dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze przy jednoczesnym zmniejszeniu dofinansowania uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych -mówiła przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Dorota Pytlik.
Ogrodzieniec otrzymał dofinansowanie na remont zamku!
Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Barbara Laskowska, podczas swojego sprawozdania o pracy między sesjami oznajmiła, że 3 listopada Ministerstwo Sportu i Dziedzictwa Narodowego, Departament Ochrony Zabytków poinformował, że udziela gminie Ogrodzieniec dotacji w łącznej wysokości niespełna 983 000 złotych na remont murów obronnych zamku w Podzamczu.
Sesja w Łazach rodzi pytania mieszkańców Łaz do radnych powiatowych
29 listopada radny powiatu zawierciańskiego Grzegorz Piłka wraz z wiceprzewodniczącym rady powiatu Tadeuszem Czopem uczestniczyli w sesji Rady Miejskiej w Łazach. Na sesji Rady Powiatu zwrócili się do starostwa z dwoma pytaniami właśnie od mieszkańców Łaz. Pierwsze z nich dotyczyło utworzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, a w zasadzie jego nie utworzenia w Łazach, o czym pisaliśmy w artykule: Problem z porannymi autobusami w Łazach (kurierzawiercianski.pl)
Mieszkańcy domagają się informacji jakimi wytycznymi kierował się zarząd w czasie wybierania owych punktów. Drugie z pytań, próśb dotyczyło wykazu inwestycji drogowych na terenie powiatu zawierciańskiego.
Jak podaje Tadeusz Czop interpelacje i zapytania radnych z Łaz podczas sesji w ich mieście trwały bardzo długo, a jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas sesji była prośba zarówno radny jak i burmistrza Łaz i sołtysów o spotkaniu w miejscowość Trzebyczka.
-Chodzi o to żeby ich poinformować jak się dalej będzie toczyła inwestycja wiaduktu nad torami PKP na drodze powiatowej. Drugi temat który się rozwijał na sesji to jest koordynacja odśnieżania dróg powiatowych i gminnych -mówił Tadeusz Czop.
Mieszkańcy Łaz mają problem z nieodśnieżonymi drogami, a radni nie mogą dodzwonić się do osoby będącej koordynatorem tych robót w powiecie. Kolejną prośbą kierowaną do radnego była propozycja spotkania się starosty powiatu zawierciańskiego z mieszkańcami Chruszczobrodu i Chruszczobrodu Piaski.
Na zakończenie sesji wiceprzewodniczący rady powiatu, Tadeusz Czop z okazji andrzejek życzył wszystkim Andrzejom zdrowia i wszystkiego co najlepsze. Radny nie zapomniał również o nadchodzących imieninach przewodniczącej rad powiatu Barbary Laskowskiej i radnej Barbary Kozioł:
-Zdrowia, szczęścia i słodyczy Tadeusz życzy.
Napisz komentarz
Komentarze