Jak wielkie spory i emocje wywołują kwestie praworządności, widać o obronie przestępców Wąsik i Kamiński, których PiS próbuje obronić przed pójściem do więzienia. Dwaj przestępcy twierdzą, ze nie uznają wyroku skazującego, Prezydent RP demonstracyjne przyjmuje ich jako gości w Pałacu Prezydenckim. Partia Jarosława Kaczyńskiego kwestionuje fakt, że Kamiński i Wąsik są skazani prawomocnie i że w związku z tym nie są posłami, gdyż utracili mandaty.
Widać, że rząd Premiera Donalda Tuska, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, cała większość parlamentarna kwestie przywrócenia praworządności w Polsce traktują śmiertelnie poważnie. A dla mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego nie ma z kolei ważniejszej sprawy, niż przywrócenie praworządności w Starostwie Powiatowym w Zawierciu. Mandaty radnych Rady Powiatu Zawierciańskiego wygasły z mocy prawa w styczniu 2019 roku, co wykrył Kurier Zawierciański. Powiadomiliśmy 2w maju 2019 Wojewodę Śląskiego (z PiS) Jarosława Wieczorka o tym fakcie. Ten przez 4 lata nie wydał postanowienia rozwiązaniu Rady Powiatu w Zawierciu z mocy prawa, na skutek niewybrania Zarządu Powiatu w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyniku wyborów przeprowadzonych 21 października 2018 roku. Zmieniła się większość sejmowa, za nią rząd i wojewoda. Od 20 grudnia, czyli już od 20 dni Wojewodą Śląskim jest poseł PO Marek Wójcik. Gdy rząd i sejmowa większość w zasadzie nie zajmują się niczym innym, niż praca nad przywróceniem w Polsce rządów prawa opieszałość Wojewody Śląskiego z PO w sprawie Zawiercia może dziwić. Na pewno nie jest tak, że wojewoda Marek Wójcik o problemie nie słyszał, że o nim nie wie. Z naszych źródeł wynika, że wielu lokalnych polityków z tym problemem się do niego dobijało. W tak prawniczo prostej, choć niezwykle ważnej sprawie, mieszkańcy mają prawo oczekiwać decyzji szybkiej, natychmiastowej. Widać w jakim tempie Rząd Donalda Tuska. Wojewoda to „przedstawiciel rządu w terenie” więc mamy prawo w sprawach praworządności oczekiwać podobnej determinacji w pracy Wojewody Śląskiego Marka Wójcika. Niestety, nie widzimy. Prześledziliśmy informacje, czym zajmował się nowy wojewoda od 20 grudnia. To tylko oficjalne informacje publikowane przez Śląski Urząd Wojewódzki:
Aktywność nowego wojewody. Kiedy znajdzie czas na sprawy praworządności?
Nowy Wojewoda Śląski 4 stycznia spotkał się z Przewodniczącym Zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierzem Karolczakiem.
3 stycznia rozmawiał o języku śląskim senatorką Haliną Biedą i posłanką Moniką Rosą.
28 grudnia 23 wziął udział w konferencji prasowej Marszałka Województwa nt programu Fundusze Europejskie dla Śląska
27 grudnia został członkiem Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym samym dniu był gościem Radia Piekary.
22 grudnia wojewoda złożył życzenia i spotkał się z Marszałkiem Województwa Śląskiego. Dzień wcześniej był na sesji Sejmiku Woj. Śląskiego, miał też pierwszą swoją konferencję prasową. Premier RP Donald Tusk powołał Marka Wójcika, posła Platformy Obywatelskiej na stanowisko Wojewody Śląskiego 20 grudnia 2023 roku.
Wczoraj 8 stycznia skontaktowałem się z Biurem Prasowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, prośbą o umówienie spotkania z wojewodą. Temat spotkania oczywisty: kiedy Wojewoda Śląski opublikuj Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia o rozwiązaniu z mocy prawa Rady Powiatu w Zawierciu? Dlaczego przez 19 dni (do wczoraj) jego urzędowania nie zostało wydane?
Wzór -z roku 2019- podajemy w załączniku. Za wojewodą z PiS, która w 2019 roku rozwiązała Radę Powiatu w Końskich. Tam rządził PiS, w Zawierciu rządzi PiS. Polska jest jedna, a w Zawierciu, w Województwie Śląskim, PiS stosował prawo inaczej.
Z biura prasowego Wojewody obiecali oddzwonić, kiedy będziemy możliwe spotkanie, zadanie pytań. Nie oddzwonili.
Najważniejsze fakty dlaczego radni Rady Powiatu w Zawierciu utracili mandaty z dniem 26 stycznia 2019 roku:
Rada Powiatu Zawierciańskiego uległa rozwiązaniu z mocy prawa dnia 25.01.2019 r. Dlaczego?
Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, z uwzględnieniem ust. 2 i 3. Liczbę członków zarządu określa w statucie rada powiatu.
Zgodnie z art. 64 ust. 1 statutu Powiatu Zawierciańskiego przyjętego uchwałą Nr XXXVII/471/13 Rady Powiatu Zawierciańskiego z dnia 23 maja 2013 r. Zarząd Powiatu Zawierciańskiego składa się z 5 osób.
Art. 64 ust. 2 statutu Powiatu Zawierciańskiego precyzuje, iż w skład Zarządu wchodzą:
1) Starosta, pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Zarządu;
2) Wicestarosta,
3) pozostali członkowie Zarządu w liczbie 3 osób
Termin, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym jest liczony począwszy od dnia ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym obwieszczenia właściwego komisarza wyborczego wyników wyborów do rad na obszarze województwa. (tak: P. Drembkowski (red.), Ustawa o samorządzie powiatowym. Komentarz, Warszawa 2019).
Ogłoszenie wyników wyborów do rad na obszarze województwa śląskiego miało miejsce 25.10.2018 r.
Wobec powyższego zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu Zawierciańskiego była zobligowana do wyboru Zarządu Powiatu Zawierciańskiego w terminie 3 miesięcy tj. do 25.01.2019 r., w liczbie określonej przez statut Powiatu Zawierciańskiego tj. 5 osób.
22.11.2018 r. Rada Powiatu Zawierciańskiego dokonała wyboru zaledwie 4 z 5 członków Zarządu Powiatu Zawierciańskiego, a mianowicie:
Gabriel Dors - Starosta, pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Zarządu
Bogusław Piotrowski - Wicestarosta
Paweł Sokół – członek Zarządu
Piotr Czarnojańczyk - członek Zarządu
Wobec powyższego wybór ten uznać należy za prawnie bezskuteczny.
Wbrew zapisom statutu Powiatu Zawierciańskiego nie wyłoniono Zarządu Powiatu Zawierciańskiego w wymaganym składzie. Rada Powiatu Zawierciańskiego była zobligowana do wyboru dokładnie 5 członków Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.
„Wybór” piątego członka Zarządu w osobie Włodzimierza Styczyńskiego miał miejsce dopiero 31.01.2019 r., a zatem już po upływie 3 miesięcznego ustawowego terminu, który upłynął z dniem 25.01.2019 r.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, iż Rada Powiatu Zawierciańskiego uległa rozwiązaniu z mocy prawa na skutek niedokonania wyboru Zarządu w ustawowym terminie 3 miesięcy.
Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 u.s.p. jeżeli rada powiatu nie dokona wyboru zarządu w terminie określonym w art. 27 ust. 1, ulega rozwiązaniu z mocy prawa.
Skoro 3 miesięczny termin na dokonanie wyboru zarządu zakreślony nowo wybranej radzie w w/w art. 29 ma charakter nieprzekraczalny, a Rada Powiatu w Zawierciu w tym terminie podjęła jedynie cztery uchwały dotyczące wyboru czterech członków Zarządu, zamiast wybrać pięcioosobowy Zarząd, to w konsekwencji uległa rozwiązaniu z mocy prawa z dniem 25 stycznia 2019 r.
Podkreślenia wymaga, iż 27.06.2019 r. wojewoda śląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie innej uchwały (Nr 9/61/19 Zarządu Powiatu Zawierciańskiego z 16.01.2019 r. ) w którym stwierdził, iż „Zarząd Powiatu Zawierciańskiego obecnej kadencji został wybrany ostatecznie w dniu 31 stycznia 2019 r., kiedy to uchwałą Nr IV/35/19 Rady Powiatu Zawierciańskiego został wybrany piąty członek Zarządu Powiatu. Nie można zatem uznać, powołanego 3-osobowego składu Zarządu Powiatu Zawierciańskiego za organ powiatu, jako że do dnia 31 stycznia 2019 r. nie zostali wybrani członkowie zarządu w pełnym, pięcioosobowym składzie, przewidzianym statutem Powiatu Zawierciańskiego. Oznacza to, że przedmiotowa uchwała została podjęta z naruszeniem prawa, jako podjęta przez organ nie tyle nieuprawniony, co w dniu jej podjęcia jeszcze nie istniejący.”
W analogicznej sytuacji jak w tej będącej przedmiotem niniejszej sprawy, Wojewoda Świętokrzyski obwieszczeniem z dnia 20.03.2019 ogłosił, iż Rada Powiatu w Końskich uległa rozwiązaniu z mocy prawa na skutek niedokonania wyboru Zarządu w ustawowym terminie 3 miesięcy.
Napisz komentarz
Komentarze