Za kilka dni dla mieszkańców Myszkowa zmieni się cena dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków. To pierwsza tak znacząca podwyżka od kilku lat. Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Myszkowie - Robert Chądzyński wyjaśnia, dlaczego brak takiej podwyżki w ostatnim czasie, który mógł cieszyć Konsumentów, wpędzał gminną Spółkę w kłopoty finansowe.
Redakcja: 5 grudnia br. na portalu BIP Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie opublikowana została Decyzja Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach znak GL.RZT.70.96.2023 z dnia 14 listopada 2023 roku o skróceniu okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy oraz zatwierdzeniu nowej taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gmin Myszków, Koziegłowy i Żarki.
Robert Chądzyński, prezes ZWiK Sp. z o. o: Tak, po kilku miesiącach analizy i wielu pytaniach ze strony Regulatora otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź na wniosek, który Spółka złożyła 31 lipca br.
Redakcja: Czy to pierwszy wniosek Spółki o zmianę cen?
RCH: Nie, już w październiku 2022 roku Spółka złożyła wniosek o skrócenie obecnie obowiązującej taryfy. Podyktowane to było drastycznie rosnącymi kosztami energii elektrycznej, zagospodarowania osadów oraz ogólnymi kosztami działalności, na które wpływ miała m. in. wysoka inflacja oraz wzrost płacy minimalnej. Wniosek ten został niestety odrzucony przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Przedmiotowa decyzja została podtrzymana mimo odwołania się do Prezesa PGW Wody Polskie w Warszawie. Postępowanie zakończyło się w kwietniu 2023 r. Z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową Spółki zdecydowano podjąć kolejną próbę „aktualizacji” cen i 31 lipca 2023 roku Spółka złożyła kolejny wniosek o skrócenie obecnie obowiązującej taryfy i zatwierdzenie nowej. Po długiej i wnikliwej analizie przedstawionych przez nas materiałów, a także dodatkowych wyjaśnieniach, o które prosił Regulator w dniu 14 listopada br. (czyli po 13 miesiącach od złożenia pierwszego wniosku!) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach potwierdził, że jest podniesienie cen wody i ścieków jest uzasadnione i niezbędne.
Redakcja: Skoro ten proces trwał długo to trwało, to jak wygląda kondycja Spółki?
RCH: Sytuacja finansowa ZWIK od ponad roku jest bardzo trudna. Największym wyzwaniem dla Spółki było regulowanie płatności za energie elektryczną. Po rozstrzygnięciu przetargu w sierpniu 2022 roku faktury za energię wzrosły prawie 5 – krotnie. Dopóki cena nie została uregulowana przez zapisy ustawowe na poziomie poniżej 800 zł za MWh otrzymywaliśmy miesięczne faktury na kilkaset tysięcy złotych! Spowodowało to duże perturbacje w zakresie zapewnienia Spółce płynności.
Redakcja: Czy w związku z tym Gmina w jakiś sposób pomogła przetrwać ten trudny okres?
RCH: Władze Gminy Myszków z Panem Burmistrzem na czele w okresie największego kryzysu ściśle współpracowały w ramach zespołu zarządzania kryzysowego, aby rozwiązywać problemy z płynnością. Podjęto kroki w celu uzyskania zwiększenia debetu w rachunku bieżącym Spółki. Uchwałą Rady Miasta zmniejszone zostały stawki podatku od nieruchomości dla budowli związanych z zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków. Gmina udzieliła ZWiK także pożyczki w wysokości 700 tys. złotych.
Redakcja: Czyli udało się poprawić sytuację ekonomiczną Spółki?
RCH: Udało się nam przetrwać ten trudny czas, ale bilans ekonomiczny nie wygląda dobrze. Rok 2022 zakończył się stratą w wysokości ponad miliona złotych. Po 10 miesiącach 2023 roku strata ta nieznacznie się zwiększyła. Pomimo tego obecną sytuację należy rozpatrywać w kategorii sukcesu, ponieważ obowiązujące dotychczas ceny ustalane były w 2021 roku, więc nie są one adekwatne do aktualnej sytuacji ekonomicznej panującej w naszym kraju. Zapanowanie nad rosnącą stratą udało się osiągnąć poprzez wdrożenie działań zmierzających do ograniczenia kosztów, a także za sprawą poszukiwania nowych przychodów. Wstrzymano niestety większość planowanych inwestycji. Przed Zarządem Spółki i Pracownikami stoją kolejne wyzwania.
Redakcja: Jakich podwyżek powinni się spodziewać klienci ZWiK?
RCH: Średnia podwyżka na jednym metrze sześciennym pobranej wody i odprowadzanych ściekach wyniesie około 25%, natomiast opłaty abonamentowe pozostają bez zmian. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od połowy grudnia br.
Redakcja: Czy podwyżka musi być taka duża?
RCH: Wprowadzona podwyżka wynika z rzetelnych kalkulacji. Spółka nie może bowiem prowadzić działalności poniżej rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, ani pokrywać tych kosztów przychodami pochodzącymi z innego rodzaju prowadzonej działalności. Co ważne Regulator ocenił projekt złożonej przez ZWiK taryfy wraz z uzasadnieniem nie tylko pod względem zgodności z przepisami ustawy, lecz także zbadał koszty pod względem zasadności ich ponoszenia w celu zapewnienia ochrony interesów odbiorców usług przed nieuzasadnionym wzrostem cen. Spółka we wniosku z października 2022 roku wnioskowała o znacznie większe podwyżki, ponieważ przy takich założeniach możliwe było zrealizowanie większości zaplanowanych zadań inwestycyjnych. Te propozycje zostały jednak przez Regulatora odrzucone w dwóch instancjach.
Redakcja: Dziękuję za rozmowę! Myślę, że te wyjaśnienia pozwolą inaczej spojrzeć Mieszkańcom na wzrost cen za wodę i ścieki.
RCH: Również dziękuję i korzystając z okazji chciałbym złożyć Wszystkim życzenia Zdrowych i Spokojnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
Napisz komentarz
Komentarze