Na jednej z sesji Rady Miasta Witold Grim podliczał, że kancelaria Berendowicz & Berendowicz na współpracy z gminą Zawiercie i gminnymi spółkami przez 5 lat ma zarobić nawet 2 mln zł. To samo w sobie nic nielegalnego, choć radny już wtedy pytał o zasady wyłaniania firmy prawniczej Berendowicz & Berendowicz do obsługi prawnej Urzędu Miasta Zawiercie i wszystkich spółek i wielu gminnych instytucji: ZGK, ZKM, Wodociągi, MOK. Teraz okazuje się, że nie tylko radni zadają pytania o sposób wyłaniania obsługi prawnej w Zawierciu. Te same pytania zadaje prokuratura, która potwierdza, że od stycznia 2023 prowadzone jest śledztwo w tym temacie:
„W odpowiedzi na e-mail z 25 października 2023 roku uprzejmie informuję, że postępowanie przygotowawcze o sygn. akt 3048-2.Ds.2.2023 prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - pracowników samorządu terytorialnego Urzędu Miejskiego w Zawierciu, w związku z przeprowadzeniem i rozstrzygnięciem postępowań o udzielenie zamówień w przedmiocie świadczenia usług doradztwa prawnego na rzecz tamtejszego Urzędu, poprzez wybór wykonawcy, w trybie i w sposób niezgodny z regulacjami ustawy Prawo zamówień publicznych oraz wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w urzędzie, czym działano na szkodę interesu publicznego gminy Zawiercie, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 i 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.
Śledztwo wszczęto 27 stycznia 2023 roku, a jego prowadzenie zostało powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Wydziałowi do Walki z Korupcją.
Postępowanie przygotowawcze znajduje się w fazie in rem, na etapie gromadzenia dowodów. Dotychczas nikomu w tej sprawie nie przedstawiono zarzutów.
Jednocześnie z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa, związane z jego etapem i stanem zaawansowania czynności dowodowych obecnie nie będą udzielane bardziej pogłębione informacje o tej sprawie -pisze prokurator Waldemar Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, jej rzecznik prasowy.
Obszernie na ten temat piszemy w piątkowym wydaniu Kuriera Zawierciańskiego nr 48 z 1. grudnia. To zresztą temat na serię artykułów. Dość powiedzieć, że gdy zajęliśmy się tematem obsługi prawnej Urzędu Miasta Zawiercie i audytu w ZGK o który dopytują radni, to jeden z naszych informatorów zapytał: -Nie boicie się tego ruszyć?
W kilku hasłach tematy, którymi zajmujemy się od wielu tygodni, jeżeli nie miesięcy:
1. Audyt w ZGK. Tak, powstał, choć jego istnienia zaprzecza prezydent Zawiercia. Redakcja zdobyła ten dokument.
2. Komu ustalenia audyty się nie spodobały? I czyjego autorstwa są uwagi, co z niego usunąć? Nasi informatorzy w prokuraturze chcą zeznać, od kogo otrzymali plik tekstowy z treścią audytu, ale to nie przesądza, to sporządził elektroniczne poprawki.
3. W sprawie obsługi prawnej gminy Zawiercie i spółek trwa śledztwo. Czy dyrektorzy i prezesi firm zależnych od Prezydenta Zawiercia dostali wydruk z instrukcjami, jak przygotować się do zeznań? Jeden z naszych informatorów twierdzi, że takie instrukcje dostali „wszyscy.” Jedna z osób z tego kręgu potwierdza, że takie instrukcje dostała przed przesłuchaniem, jedna twierdzi, że nie była przesłuchiwana a trzeci nasz rozmówca potwierdza, że był przesłuchiwany, ale nie było nacisków na to, jak ma zeznawać.
4. Powiązania osób zarządzających ZGK Zawiercie w latach 2019-22 (do lutego) w tzw. „mafią śmieciową”. Chodzi o sieć firm które miały świadczyć fikcyjne usługi dla ZGK Zawiercie, np. w formie dostawy drogiego sprzętu. Częściowo te podejrzenia potwierdza wykonany audyt, którego istnienia wypiera się Prezydent Zawiercia. Choć my potwierdziliśmy, że treść audytu została przyjęta przez Radę Nadzorczą ZGK Zawiercie i jako dokument zatwierdzony przekazana do pełniącego obowiązki właściciela Prezydenta Miasta Zawiercie. Audyt ma datę 31.05.2023. Plik tekstowy w którym nieznany autor żąda usunięcia z audytu kompromitujących wniosków ma datę 6.06.2023. Ciekawe, czy te pliki ma Prokuratura Regionalna w Katowicach, która bada sprawę od października 2021? Jakby, co, to służymy pomocą…
Napisz komentarz
Komentarze