Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 03:12
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku

Z cyklu „ Na kartach historii”: W sierpniu 1944 roku operujący na terenie ziemi kroczyckiej oddział Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej dokonał w Podlesicach udanej zasadzki na kolumnę niemieckich samochodów.
Podziel się
Oceń

W dniu 6 sierpnia 1944 roku, dwa oddziały Batalionów Chłopskich oraz dwa Oddziały Armii Krajowej, której dowódcami byli odpowiednio: Bolesław Kozłowski ps. „Wiara”, Mieczysław Filipczak ps. „Mietek”, Franciszek Dubiński ps. „Wisła”, Zygmunt Surowiec ps. „Sęp” urządziły potężną zasadzkę na samochodową kolumnę Wehrmachtu udającą się na pobliski front wschodni. 
Zginęło wtedy 19 Niemców, 7 wzięto do niewoli, spalono 4 samochody, natomiast 2 pełne samochody wypełnione sprzętem bojowym uprowadzono. ( źródło: Andrzej Siwiński „ Miejsca pamięci   w okolicach Kroczyc”-Gazeta Częstochowska). W dniu 27 lipca 1963 roku, na jednym ze skalnych ostańców w Rezerwacie Przyrody „Góra Zborów”,  została odsłonięta mosiężna tablica pamiątkowa z następującym tekstem: „ W tym miejscu w dniu  6 sierpnia 1944 r. oddział AL.-BCH pod dowództwem „Wiary” w zwycięskiej potyczce rozbił silny oddział hitlerowców zadając im dotkliwe straty. Towarzysze Broni. 27.VII.1963r.” Na tablicy napis głosił, że dokonały tego oddziały Batalionów Chłopskich oraz Armii Ludowej. Dopiero teraz dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przywraca się  historyczną prawdę, co skutkowało, że w dniu 19 października 2019 roku uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę z prawidłowym tekstem o treści: „Chwała Bohaterom. 


W tym miejscu w dniu 6 sierpnia 1944r. oddziały Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej przeprowadziły zwycięską zasadzkę na samochodową kolumnę Wehrmachtu zadając nieprzyjacielowi dotkliwe straty. W 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. IPN oraz Starostwo Powiatowe w Zawierciu”. Na uwagę zasługują dwa oryginalne żelazne znicze z lat 60-tych XX wieku, które są umieszczone w skale poniżej  obecnej pamiątkowej tablicy.  
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama