Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 05:04
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

W zawierciańskiej Bazylice odbyła się peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

25 września 2023 roku w Bazylice św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu odbyła się peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w podkarpackiej wsi Markowa koło Łańcuta (woj. podkarpackie). 24 marca 1944 r. w Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
W zawierciańskiej Bazylice odbyła się peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Autor: Damian Liszczyk, Maria Szulikowska

Podziel się
Oceń

Ulmowie, udzielając pomocy Żydom byli świadomi konsekwencji , jakie mogą ich spotkać za ten czyn, choć wcześniej sami widzieli rozstrzeliwania żydowskich mieszkańców Markowej. Tuż przed świtem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi dowodzeni przez Eilerta Diekena wraz z policjantami otoczyli zabudowania Ulmów i przystąpili do mordu . 
W masakrze najpierw zginęli ukrywający się Żydzi : dwie córki Goldmanów : Golda, Lea Didner wraz ze swym dzieckiem, oraz czterech braci Goldmanów z ich 70-letnim ojcem Saulem. Następnie przed dom wyprowadzono Józefa i Wiktorię Ulmów, których rozstrzelano. Oprawcy nie cofnęli się przed mordem na dzieciach, w tym dziecku nienarodzonym. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej, w miejscu ich śmierci. Wiktoria i Józef Ulma zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, natomiast w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy  dzień 24 marca  został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.


Tekst: Damian Liszczyk, zdjęcia:  Damian Liszczyk, Maria Szulikowska

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama