Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. W bazylice św. Floriana w Krakowie została odprawiona Msza Święta w intencji więźniarek ,którą celebrował proboszcz parafii w Pińczycach i Ks. Paweł Lamek. Patronat nad konkursem sprawuje dr Wanda Półtawska – była więźniarka obozu. Instytucje finansujące przedsięwzięcie to: Gmina i Miasto Koziegłowy, Małopolski Urząd Wojewódzki, Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Pińczycach. Ceremonię podsumowania konkursu prowadziła Joanna Sularz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach, która jest jednocześnie pomysłodawczynią konkursu. Podczas uroczystości wystąpili Anna Bystroń - Jajkiewicz oraz Marcina Jajkiewicza - polskiego wokalista jazzowy, musicalowego i rozrywkowego wraz z Gminną Młodzieżową Orkiestrą Dętą z siedzibą w Pińczycach pod batutą dyrygenta Stanisława Pietrzika. Zagrano pieśni patriotyczne i religijne. Były to między innymi: Modlitwę obozową, Białe róże, Rozmaryn.
Główną nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbruck” dla laureatów i ich opiekunów był wyjazd do Niemiec, którego celem było przede wszystkim poznanie Muzeum Przestrogi i Pamięci Ravensbruck, miejsca uświęconego cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Pińczycach.
Uczestnicy wyjazdu poznali historię obozu. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego we wspomnianym roku. Polki przyjechały do Ravensbrück dokładnie 23 września. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów.
Podczas pobytu uczniowie zapalili znicz oraz złożyli kwiaty pod pamiątkową płytą ufundowaną przez ocalałe więźniarki, z inicjatywy Olgi Nider, poświęconą przez papieża Jana Pawła II. Laureaci konkursu zwiedzili również inne miasta na terenie Niemiec, m.in. Poczdam i Berlin. (KU)
Napisz komentarz
Komentarze