(Żarki) Podczas sesji Rady Miejskiej w Żarkach (30 października br.) mieszkańcy Olesiowa złożyli interpelację w sprawie budowy dróg osiedlowych. Proszą radnych i burmistrza, aby w przyszłorocznym budżecie została uwzględniona przebudowa dwóch ulic: Olszowej i Chopina, które pozbawione asfaltu i odwodnienia są prawdziwą zmorą dla mieszkańców. Czy ich prośby zostaną spełnione? Sesja budżetowa za pasem, wtedy radni zdecydują, jakie zadania się w budżecie znajdą. Ale łatwo spełnić ambicji mieszkańców ulic nie będzie, w czasie gdy gmina realizuje kilka dużych inwestycji wspieranych unijnymi dotacjami.
Podczas sesji radna Janina Cuglewska odczytała interpelację mieszkańców osiedla Olesiów. Ci, chcą przeznaczenia na 2010 rok środków na budowę ulic Olszowej oraz Chopina. - Na ulicach tych usytuowanych jest wiele domów, a brak dobrej infrastruktury skutecznie utrudnia życie mieszkańcom oraz uczniom, rodzicom i nauczycielom Zespołu Szkół im. T. Kościuszki. Nieciekawie wygląda droga dojazdowa do szkoły, a przecież poruszają się nią użytkownicy z całego powiatu myszkowskiego, więc nie jest to dobra wizytówka gminy pretendującej do czołówki w pozyskiwaniu środków finansowych. Wielokrotne wnioski radnej Janiny Cuglewskiej oraz przewodniczącej Rady Osiedlowej Zofii Zając nie zostały zrealizowane. Mamy nadzieję, że w roku 2010 te dwie drogi zostaną wykonane, tym bardziej, że opracowane są na nie projekty – radna odczytała pismo, pod którym podpisało się blisko 70 osób (w tym i ona sama).
W dalszej części interpelacji mieszkańcy proszą o wykonanie w następnej kolejności ulicy Zielonej, gdzie brak jest kanalizacji burzowej i dobrej nawierzchni oraz ulicy Młyńskiej, przy której mogą w bliskiej przyszłości powstać domy mieszkalne.
Jeden z mieszkańców na gorąco relacjonował, jak wygląda życie codziennie na ulicy Szopena, gdzie brakuje asfaltowej nawierzchni i odpowiedniego odwodnienia. - Gdy spadnie większy deszcz, to powstaje rzeka pod nazwą ulica Szopena, a od strony liceum powstaje błotniste bajoro. Natomiast latem jest tu niesamowity kurz. My wiemy, że każdy kołderkę ciągnie w swoją stronę, my też chcemy tę kołderkę przeciągnąć na naszą ulicę.
Drugi z mieszkańców osiedla podnosił równie ważną sprawę budowy kanalizacji deszczowej. Podczas opadów woda spływa z ulicy Myszkowskiej na prawą stronę, gdzie znajdują się m.in. ulice Olszowa, Słoneczna i Młyńska. Z powodu braku odwodnienia posesje oraz domy są zalewane i nierzadko potrzebna jest pomoc strażaków, którzy wypompowują nagromadzoną wodę.
W odpowiedzi burmistrz Klemens Podlejski powiedział, że rozwiązaniem problemu odwodnienia będzie przebudowa ulicy Myszkowskiej wraz z budową kanalizacji deszczowej. Ta bowiem zbiera wodę z innych ulic. Ponieważ Myszkowska jest drogą wojewódzką, za przygotowanie i finansowanie inwestycji odpowiedzialny jest samorząd województwa śląskiego. - Jest przygotowany projekt przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach remontu ulicy Myszkowskiej na długości 1 km od ulicy Strażackiej do rzeki. Dokumentacja miała być sporządzona do końca października i złożona w zespole uzgodnień dokumentacji w Starostwie Powiatowym. Ale byliśmy tam wczoraj i jeszcze jej nie było. Będziemy się starali, aby przebudowa ulicy Myszkowskiej została wprowadzona do budżetu województwa na przyszły rok. Nie jest to jednak nasze zadanie. Gdyby się to udało, byłaby rozwiązana sprawa odwodnienia, chodników i parkingów.
Czy przebudowa dwóch dróg Olesiowa zostanie ujęta w przyszłorocznym budżecie gminy? Odpowiedź poznamy podczas sesji, na której radni zatwierdzą budżet na 2010. Jednak – jak podkreśla podczas sesji burmistrz – wpierw trzeba zabezpieczyć środki na kilkumilionowe inwestycje już rozpoczęte lub planowane, a na których realizację zostały przyznane unijne środki (m.in. budowa gimnazjum, dróg na osiedlu 600-lecia, kontynuacja przebudowy domu kultury). - Jesteśmy na etapie przygotowania projektu budżetu na rok następny. Mamy szereg zadań rozpoczętych, mamy w związku z tym podpisane umowy z wykonawcami i Urzędem Marszałkowskim i musimy się z nich wywiązać – powiedział K. Podlejski.
Do żareckiego magistratu wpływają kolejne wnioski mieszkańców, o wykonanie kolejnych, ważnych dla nich inwestycji. Wśród nich jest choćby petycja mieszkańców ulicy Nadrzecznej, która wpłynęła miesiąc temu do żareckiego urzędu, w sprawie przebudowy drogi. Na październikowej sesji po raz kolejny o budowę łącznika na osiedlu Leśniów upominał się Piotr Placek, który o to zadanie zabiega od siedmiu lat. Potrzeb jest jednak znacznie więcej, a kołderka budżetowa nie wszystkie je pokryje.
KOWACKI NOWYM WICEPRZEWODNICZĄCYM RADY GMINY
Podczas sesji na wiceprzewodniczącego Rady został wybrany większością głosów Bogusław Kowacki, pokonując swojego jedynego rywala Andrzeja Jakóbczaka. Przypomnijmy, że stanowisko wiceprzewodniczącego było puste po rezygnacji ze stanowiska Janiny Cuglewskiej.
Radni w pierwszej kolejności musieli odwołać ze stanowiska wiceprzewodniczącej Rady Janinę Cuglewską, która miesiąc temu złożyła rezygnację z przyczyn osobistych. Głosowanie nad uchwałą odbyło się bez niespodzianek – decyzja Rady była w tym przypadku jednomyślna.
O stanowisko wiceprzewodniczącego rywalizowało ze sobą dwóch kandydatów: Bogusław Kowacki, którego kandydaturę zgłosił Henryk Świerdza oraz Andrzej Jakóbczak, którego zaproponował Andrzej Zieliński. W wyniku tajnego głosowania ten pierwszy otrzymał 9 głosów poparcia, a na radnego A. Jakóbczaka zagłosowało pięciu radnych. B. Kowacki został wiceprzewodniczącym Rady MiG Żarki oraz szefem Komisji ds. społecznych i socjalnych.
PAULINI UBIEGAJĄ SIĘ O ŚRODKI UNIJNE NA REMONT DAWNEGO SZPITALA
Radni dokonali zmian w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Żarki, wprowadzając do niego nowe zadanie. Chodzi o remont obiektów wchodzących w skład Zespołu Klasztornego w Leśniowie: kościoła, zabudowań klasztornych, murów okalających i adaptacji budynku byłego szpitala (obecnie domu noclegowego) na Centrum Pomocy Rodzinie. Jak wyjaśnił na sesji burmistrz, o wprowadzenie tej zmiany wnosił przeor Zbigniew Ptak. Paulini zamierzają starać się o środki unijne na przebudowę dawnego szpitala na Centrum Pomocy Rodzinie.
W PLANIE OBIEKTY SAKRALNE
Podczas sesji radni przyjęli uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Czatachowa. Ma ona dotyczyć zmiany przeznaczenia terenu w pobliżu czatachowskiej pustelni, dopuszczając go pod budowę obiektów sakralnych.
PODATEK NA TYM SAMYM POZIOMIE
Radni podczas sesji przyjęli stawki podatku od nieruchomości, które obowiązywać będą w następnym roku. I tu miła informacja dla mieszkańców gminy Żarki. W porównaniu do roku mijającego nie nastąpiła żadna podwyżka. Właściciele budynków mieszkalnych nadal za 1 m2 powierzchni użytkowej płacić będą 58 groszy. Natomiast podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą wciąż wynosić będzie 17 zł/m2. Właściciele domków letniskowych zapłacą 6,64 zł/m2.
Podatek od gruntu, jaki mieszkańcy gminy Żarki zapłacą, również nie uległ zmianie. Za grunty, na których stoją domy mieszkalne, podatek wynosić będzie 20gr/m2, Za grunty związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wynosić będzie 68 gr/m2.
Z podatku zwolnione zostały nieruchomości i grunty zajęte na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, działalności kulturowo – oświatowej, działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu, pomocy społecznej oraz służące do odprowadzenia i oczyszczania ścieków, poboru i uzdatniania wody.
Właściciele samochodów ciężarowych, autobusów, naczep i przyczep oraz ciągników siodłowych i balastowych nie mają też powodów do narzekać. Stawki podatku od nieruchomości na rok 2010 nie uległy zmianie.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze