Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 6 kwietnia 2025 03:58
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

XIX Festiwal Prażonek w Porębie

Reklama
Dwa ogromne (bo mieszczące blisko 360 kg wsadu ziemniaków i mięsa) kociołki, po raz kolejny stały się główną przyczyną festiwalu w Porębie, na który zjeżdżały się osoby z różnych zakątków Polski. 9 września na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zabrzmiały dźwięki muzyki oraz śmiechu. Ziemia drżała od tańca, a zapach z kociołków roznosił się po okolicy.
Reklama
Podziel się
Oceń

Jak co roku Festiwal Prażonek rozpoczął się z samego rana przy jednym ze zbiorników wodnych w Porębie - wędkarze zmagali się o Puchar Burmistrza Poręby. Oficjalnie natomiast rozpoczęły się trochę później - o godzinie 15.00, kiedy na scenie na MOSiR rozbrzmiały dźwięki młodych solistów oraz grup wokalnych z MOK-u w Porębie. Nie zabrakło również dziewczyn z grupy Dance Revolution, które zaprezentowały zgromadzonym autorskie ruchy tańca nowoczesnego.

Reklama

Konkurs “Porębski kociołek”

Chcąc spróbować swojego szczęścia, przybyli na prażonki mogli wziąć udział w konkursie “Porębski kociołek”. Wymagania konkursowe nie były trudne - wystarczyło mieć ukończone 18 lat oraz odpowiedzieć na jedno, proste pytanie: Kiedy została wybudowana wieża wyciągowa w Porębie? (Jakby ktoś nie wiedział - mały spojler - 1798 rok). Odpowiedź na pytanie konkursowe można było udzielać przez trzy godziny. Po tym czasie na porębskiej scenie odbyło się rozdanie nagród, a o ich przyznaniu zadecydowało losowanie. Główną nagrodą był voucher na nocleg w pensjonacie “Pod Limbą” w Murzasichlu.

Zabawy ciąg dalszy

Tuż po rozpoczęciu konkursu “Porębski kociołek” na scenie pojawił się Grzegorz Poloczek, a jego żarty rozbawiły niejednego gościa.

Następnie swoje umiejętności wokalne przedstawili kolejni Porębianie oraz zespoły takie jak: Retro, Złota Jesień, Koło Gospodyń Wiejskich “Niwczanki” oraz grupa “The Gar”, która zapewniła dawkę porządnego rocka.

Po godzinie 17.00 stało się wreszcie to, na co chyba każdy czekał - otwarto pierwszy gar z prażonkami. Kolejka po ten porębski przysmak była bardzo duża, jednak smak prażonek w zupełności to rekompensował.

Po doładowaniu energii, przybyli na festiwal posłuchali się słów jednej z piosenek gwiazd wieczoru, zespołu disco polo - Long & Junior: “baw się baw niech wszyscy się patrzą”. Ilość zebranych pod sceną osób była rekordowa. Zebrani tańczyli, śpiewali, klaskali i skakali, a dobre humory i tańce trwały do późnych godzin nocnych, a to za sprawą grającego następnie zespołu Projekt, który nie zwalniał tempa. Muzykę słuchać było w praktycznej całej Porębie, więc mieszkańcy miasta wychodząc na balkony swoich domów również ruszali się w jej takt.

Festiwal prażonek - co jeszcze czekało na zgromadzonych?

Na wydarzenie przybyli m.in. radni z Ogrodzieńca, dyrektor MOK-u w Łazach, Barbara Dolniak posłanka Koalicji Obywatelskiej, która ponownie (z 2 miejsca) ubiega się o mandat poselski i senatorka Beata Małecka-Libera również KO, która z z Paktu Senackiego, który powołały wszystkie partie opozycji demokratycznej ponownie kandyduje do Senatu RP.  Okręg 76 obejmujący gminy powiatu zawierciańskiego.  

Był też prezes ZGK Zawiercie Jarosław Mazur. O jego spółce, która odbiera i przetwarza odpady wielu gmin, w tym również Poręby i Myszkowa zrobiło się głośno, gdy mieszkańcy Poręby i Zawiercia mieszkający w pobliżu wysypiska, zaczęli coraz bardziej narzekać na uciążliwości związane z funkcjonowaniem składowiska. Pisaliśmy o tym sporo jak ZGK zamierza zmniejszyć, a docelowo zlikwidować uciążliwości związane z funkcjonowaniem ZGK Zawiercie.

- Dziękuję mojemu miastu za wspaniałą, kulturalną zabawę -mówił burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Słabo mi jak to czytam 20.09.2023 07:39
Jaki to mistrz słowa pisał ten tekst? Chyba gimnazjalista. Ogarnijcie się. Trudno się to czyta. A..niejeden / z wielu/ piszemy razem. Tylko w kontekście "nie jeden ALE np trzech piszemy osobno"..

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama