Pojazdów szukamy tylko na sprawdzonych witrynach
Zakup samochodu z Niemiec, Czech, czy nawet z Francji sprawia, że trzeba gdzieś poszukać odpowiednich ofert. Niektórzy z nas mogą zdecydować się osobiście jechać do danego kraju i na miejscu szukać odpowiedniego auta, ale wiadomo, że to ostatecznie zwiększy koszty związane z zakupem. Dlatego na początku lepiej postawić na szukanie pojazdów w sieci, a jeśli uda nam się znaleźć kilka ciekawych ofert, to już możemy myśleć o podróży i ich osobistym obejrzeniu.
Choć do swojej dyspozycji mamy wiele witryn, które specjalizują się w sprzedaży pojazdów, to zawsze warto skupiać się na tych najlepszych. Poznamy je nie tylko po ilości ogłoszeń, ale również po nienagannej opinii wśród klientów. Jak wskazuje nam https://autoumowa.pl/auta-z-czech/, każdy kraj ma zwykle kilka takich stron i to właśnie na nich powinniśmy się skupić. Niektóre z nich mogą być prowadzone w ojczystym języku danego kraju, ale nie brakuje też takich, które obsługują język polski, więc samo szukanie także można dostosować do swoich preferencji.
Przed zakupem sprawdzamy auto
Wielu z nas skupia się wyłącznie na wizualnym stanie pojazdu, czy na jego przystępnej cenie, a to ogromny błąd, ponieważ w ten sposób możemy narazić się na niepotrzebne wydatki i wiele nieprzyjemności. Pamiętajmy, że choć na rynku zagranicznym nie brakuje naprawdę dobrych i zadbanych pojazdów, to oferowane są również takie, które mogą pochodzić z kradzieży, być powypadkowe lub uszkodzone. Dlatego lepiej wszystko zweryfikować poprzez sprawdzenie historii danego pojazdu i pomogą nam w tym specjalne strony.
Wystarczy wpisać kilka podstawowych danych pojazdu, który chcemy nabyć, a już po chwili dowiemy się, ilu miał właścicieli, czy nie pochodzi z kradzieży lub wypadku, a także, czy nie miał za sobą poważnych usterek. Co więcej, dobrą praktyką jest również sprawdzenie danego pojazdu w renomowanej stacji diagnostycznej. W tego typu punktach pracują wykwalifikowane osoby, które dodatkowo korzystają z nowoczesnych sprzętów, więc szybko ustalą, czy dany pojazd jest sprawny, czy też występują w nim usterki.
Transakcja zawsze powinna kończyć się umową kupna-sprzedaży
Jeśli wybrany przez nas pojazd nie budzi żadnych zastrzeżeń, to możemy przejść do jego zakupu. Wiąże się to nie tylko z przekazaniem pieniędzy sprzedawcy i kluczyków do samochodu, ale również ze sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży. Jeśli sprzedawca będzie chciał wszystko załatwić ustnie, to lepiej zrezygnować z transakcji, ponieważ możemy mieć później problemy. Co więcej, brak stosownego dokumentu potwierdzającego nasze prawa do danego auta sprawi, że nawet go nie zarejestrujemy na siebie w Polsce. Dlatego nigdy nie można pominąć tego jakże ważnego kroku.
W samej umowie kupna-sprzedaży trzeba zawrzeć najważniejsze informacje związane z transakcją. Na pewno będą to dane kupującego i sprzedającego, a także informacje związane z pojazdem (np. model i marka, rocznik, numery rejestracyjne itp.). W dobrej umowie kupna-sprzedaży nie może też zabraknąć informacji o kwocie, jaką zapłaciliśmy za pojazd i ewentualnych zaliczkach. Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej strony i własnoręcznie podpisana przez kupującego i sprzedającego.
Sama forma umowy jest obojętna. Można ją sporządzić odręcznie lub na komputerze, a jeśli obawiamy się tego, że czegoś pominiemy, to możemy sięgnąć po gotowe wzory. W ich zdobyciu pomoże nam Internet, a dokładniej mówiąc gotowe wzory znajdziesz na stronie AutoUmowa.pl. Czekają w formacie PDF, więc można je pobrać na swoje urządzenie, wypełnić odpowiednimi danymi, a później wydrukować i podpisać własnoręcznie. Co ważne, wzory dokumentów dostępne są za darmo, więc nie trzeba obawiać się żadnych dodatkowych opłat przy ich pobieraniu.
Po sprowadzeniu auta z zagranicy nie zapominamy o formalnościach
Sprowadzenie samochodu z zagranicy zawsze będzie wiązać się z koniecznością opłacenia akcyzy. Jej wysokość zależy od pojemności silnika oraz roku produkcji pojazdu. Kupując samochód z silnikiem o pojemności do 2000 cm3, trzeba zapłacić akcyzę w wysokości 3,1% jego wartości. Z kolei zakup auta z silnikiem powyżej 2000 cm3 oznacza konieczność opłacenia akcyza w wysokości 18,6% wartości pojazdu. Inaczej wyliczane są opłaty dla hybryd, ponieważ tutaj stawki mogą wahać się od 1,55 do 9,3% wartości pojazdu.
Po opłaceniu akcyzy należy też wykonać badanie techniczne auta, ponieważ dokumenty z innych krajów nie są akceptowane w Polsce. Przegląd wykonać można wybranej stacji diagnostycznej, a jeśli przejdziemy go pomyślnie, to otrzymamy dokument, z którym należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Trzeba ze sobą zabrać też kilka innych dokumentów, w tym na przykład dowód zakupu pojazdu (faktura/umowa kupna-sprzedaży), wnioskiem o rejestrację pojazdu, czy stary dowód rejestracyjny. Na rejestrację samochodu z zagranicy mamy trzydzieści dni od przekroczenia polskiej granicy.
Napisz komentarz
Komentarze