Jazda motocyklem często stawia kierowców przed wyzwaniami. W zależności od typu maszyny i wybranej odzieży, dolne partie pleców oraz nerki są narażone na działanie zimna. Nadmierna pozycja nachylona, krótka kurtka lub niska temperatura mogą prowadzić do zmarznięcia nerek i doświadczenia nieprzyjemnych "korzonków". W niektórych sytuacjach, nasze ruchy mogą przypominać osoby z ograniczeniami ruchowymi - to może mieć miejsce, gdy zaczynamy jazdę w gorąco, a wracamy w chłodzie, nie przewidziawszy ze sobą cieplejszego ubrania.
Jaki pas do ochrony nerek na motor wybrać?
Na rynku mamy do wyboru wiele różnorodnych pasów: wykonane najczęściej są ze skóry lub neoprenu. Możemy je zapinać na rzep lub z wykorzystaniem klamr. Wszystkie cechują się niską przepuszczalnością powietrza, co skutecznie chroni przed przemarzaniem wcześniej wymienionych partii ciała.
Wybór pasu do ochrony nerek powinien zależeć od preferowanej pozycji jazdy. W przypadku siedzenia prosto, na przykład na chopperze, skórzany pas będzie odpowiednim wyborem. Natomiast dla innych pozycji, zalecałbym neoprenowy, który lepiej dostosowuje się do ciała i efektywniej odprowadza pot. Dodatkowo, jest łatwiejszy w zakładaniu i przechowywaniu, bez problemu zmieścisz go do plecaka czy schowka. Pas nerkowy ze sklepu https://redline.com.pl/pl/65-outlast-pas-nerkowy to dodatek, który warto mieć zawsze przy sobie podczas podróży. Nawet jeżeli zapomnisz o dodatkowym ociepleniu, pomoże zachować ciepło, nie zajmuje dużo miejsca i jest stosunkowo tani.
Jak prawidłowo nosić pas nerkowy?
Podczas podróży motocyklem, pas nerkowy ma za zadanie chronić obszar nerek. Powinien zabezpieczać przed wychłodzeniem spowodowanym przez wiatr i chronić przed drganiami. Zależy od nas (i od rodzaju pasa), czy umieścimy go pod spodniami, czy na nich. Ważne jest, aby czuć się komfortowo. Jeśli na motor zabieramy również plecak, pas nerkowy zdecydowanie pomoże odciążyć plecy. Często można zobaczyć zestawienie ochraniacza pleców i pasa - często motocyklowy "żółw" na szelkach posiada wbudowany pas nerkowy.
Pas nerkowy dobrany odpowiednio ściska okolice brzucha i narządy wewnętrzne, chroniąc je przed drganiami podczas podróży. Zdecydowanie poprawia to komfort jazdy i zapobiega mdłościom, zawrotom głowy podczas długich tras, szczególnie na nierównych drogach. W razie ewentualnego upadku, pasy nerkowe chronią brzuch i dolną część kręgosłupa przed konsekwencjami uderzenia i otarciami. Co ważne, odciążają mięśnie, ścięgna i plecy. Dzięki temu są one mniej narażone na przeciążenie i zmęczenie. Pas nerkowy w pewnym sensie koryguje postawę, pomaga utrzymać prawidłową pozycję i ułatwia utrzymanie dolnej części pleców w odpowiednim ułożeniu. To ułatwia utrzymanie dłoni na kierownicy.
Pas nerkowy stanowi znakomite uzupełnienie wyposażenia dla pasażera, zwłaszcza na sportowych motocyklach czy tam, gdzie pozycja podróżnika jest niewygodna. Bywa, że warto rozważyć jego użycie również przy dwuczęściowym kombinezonie skórzanym. Mimo iż wiele z nich wyposażonych jest w zamki łączące kurtkę ze spodniami, zdarza się, że takie połączenie nie jest doskonałe i powoduje "podwiewanie" wewnątrz kurtki. Zastosowanie pasa nerkowego skutecznie rozwiąże ten problem.
Ile kosztuje pas nerkowy?
Pas nerkowy w sklepie można dostać już od 30 do 300 złotych. W przypadku tej części garderoby nie ma co się zastanawiać – tańsze modele będą spełniać swoją funkcję tak samo dobrze jak droższe. Warto jednak zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak jakość rzepów czy jakość wykończenia. Dostępne są również pasy przewiewne (szczególnie polecane na przykład do treningu motocross), czy pasy z dodatkową warstwą ocieplającą (będą one droższe). Skórzany pas nerkowy również będzie kosztował więcej.
Napisz komentarz
Komentarze