Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:53
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

APARTAMENT DLA JEŻA

(Poręba) Na terenie miasta pojawiło się kilka zagród dla jeży. Ich ustawieniem zajęło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Są tak oznaczone, że nikt nie powinien mieć problemu zarówno z ich dostrzeżeniem, jak również zrozumieniem komu mają służyć.
Podziel się
Oceń

W Porębie zamontowano zagrody dla jeży – proste konstrukcje z metalowej siatki, wewnątrz których są sterty liści. Siatka kończy się ok. 20 cm nad ziemią, aby jeże mogły bez trudu dostać się do środka. Na zagrodach znajdują się plakietki z napisem „NIE ROZGARNIAJ LIŚCI! TU MOŻE MIESZKAĆ JEŻ”.
- Wszystko po to, by jeże nie zmarzły i miały się gdzie schronić ze swoimi młodymi. Zagrody są łatwo demontowane, dlatego po sezonie zimowym nie będzie z nimi żadnego problemu – wyjaśnia prezes MPWiK w Porębie Mariusz Grabarczyk.
Jak informuje porębski magistrat, prostokątne zagrody znajdują się na tyłach budynku UM, w rejonie Miejskiego Ośrodka Kultury i przy parku miejskim.

W ostatnich latach pozostawianie specjalnie przygotowanych miejsc dla jeży staje się coraz popularniejsze. Z myślą o tych maleńkich ssakach nie trzeba tworzyć specjalnych zagród, tak jak uczyniono to w Porębie (choć pomysł ten uważamy za fantastyczny!). Wystarczy zostawić na zimę stertę liści w swoim ogrodzie. Jeże mogą tam szukać schronienia. Ważne jest jednak to, by zdecydować się od razu – abo zbieramy zgrabione liście, albo je pozostawiamy na całą zimę. Zgrabienie liści i usunięcie ich dopiero po kilku tygodniach może się okazać najgorszym pomysłem.
- Sytuacja, w której liście zbierane są dopiero po kilku tygodniach, może stanowić dla jeży śmiertelne zagrożenie. Niepotrzebnie obudzone mogą już nie znaleźć nowego schronienia. Jeże zaczynają poszukiwania miejsca na zimowy sen po zgromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu oraz po spadku temperatury otoczenia do 10-15°C – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
W naszym kraju możemy spotkać przedstawicieli dwóch gatunków – jeża wschodniego oraz jeża zachodniego. Oba są objęte ochroną. Nie wolno schwytać oraz przetrzymywać jeży. Zabronione jest również niszczenie lub uszkadzanie schronisk tych ssaków.

CZY JEŻE NOSZĄ JABŁKA NA KOLCACH?

Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, przekonanie o tym, że jeże transportują owoce na swoich grzbietach jest błędne – na przykład dlatego, że drobne zwierzątko miałoby kłopot, by zarzucić na kolce coś dużego. Prócz tego warto zwrócić uwagę na to, czym żywią się jeże. Owszem, są one wszystkożerne, ale sięgają głównie po robaki, ślimaki i owady. Grzyby, owoce, czy płazy też mogą je zainteresować.
Te drobne ssaki ważą od 0,4 do 1,9 kg, a długość ich ciała sięga do 35 cm. Jeża można spotkać w lasach, zaroślach, w parkach, przydomowych ogródkach, czy też na obrzeżach terenów zabudowanych. Niestety, często giną na drogach. Nie uciekają przed samochodem, prędzej zwiną się w kulkę ze strachu.

Co jeże robią w ciągu dnia? Ukrywają się. Spędzają czas pod liśćmi, czy też w jamkach. Czekają aż zapadnie zmrok i wtedy wychodzą szukać pożywienia. Drepczą i tuptają po okolicy, a potrafią przebyć nawet 2 kilometry w ciągu jednej nocy. Imponujący wynik.
- W październiku jeż zapada w sen zimowy. Ten trudny okres spędza w wyścielonej norce ukrytej pod konarami drzew lub liśćmi. Otulony mchem, trawą i liśćmi budzi się dopiero w kwietniu. Na ten czas jego metabolizm maksymalnie zwalnia – temperatura ciała zmniejsza się z 36 °C do 1 °C, krew dużo wolniej krąży, serce bowiem, zamiast bić 180 uderzeń na minutę, bije tylko 20 razy – wyjaśniają Lasy Państwowe w publikacji opisującej jeża europejskiego.
(es) Foto: UM Poręba; pixabay



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama