Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 19:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ANONIM W SZKLANCE WODY? ZAMIAST ROZMOWY: „PROTEST”

W Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu w klasie 6c zmieni się wychowawca. Nauczycielka, która była wychowawcą klasy zrezygnowała z wychowawstwa, ale dalej ma dzieci uczyć języka polskiego. Dyrektorka szkoły Katarzyna Męcik informowała o tym rodziców na zebraniu 2 stycznia. Ale nie wszystkim chciało się przyjść, ktoś nie usłyszał, nie doczytał, ale wysmarował anonim, zwany „protest”. Zarzuty poszły mocne, wysłane do Kuratorium, do ministra Czarnka, prezydenta miasta, a nawet Rzecznika Praw Dziecka. Do Kuriera Zawierciańskiego też, za co akurat dziękujemy. Nie wiadomo dlaczego, „protest” nie poszedł do ONZ, Komisji Europejskiej i Kwatery Główne NATO…
ANONIM W SZKLANCE WODY? ZAMIAST ROZMOWY: „PROTEST”
Konflikty w szkole. Zdjecie z: e-pedagogika-pl
Podziel się
Oceń

Artykuł ukazał się w Kurierze Zawierciańskim nr 3 z 21-01-2023:

O czym pisze anonimowy rodzic? Cytujemy z niewielkimi skrótami: "My rodzice, stanowczo protestujemy przeciwko zamianie nauczycielki języka polskiego naszych dzieci. Dyrekcja obiecywała, że to my rodzice zadecydujemy o tym, kto pracuje w w szkole. Nie może być tak, że mała garstka, chyba 6 rodziców podpisuje listę i podejmuje decyzję za naszymi pledami! Co to to za demokracja mniejszości!"-grzmi autor lub autorka. 

Demokracja- ważne słowo. Warto przypomnieć o co w tym chodzi

„Demos” -lud „kratos” władza. Od greckich słów powstało słowo demokracja, oznaczające dokładnie rządy ludu. Demokracja ateńska jest też uważana za kolebkę ustroju demokratycznego cywilizacji zachodniej. I tak przez wieki, tysiąclecia system rządów oparty na rządach ludu, przeżywa wzloty i upadki. Współcześnie demokrację realizujemy przez system wyborczy polegający na wyborach bezpośrednich w których wybieramy radnych, posłów, wójtów prezydentów. Demokratyczne rządy są jednak niemożliwe bez „rządów prawa”, a więc sądów i stabilnych instytucji demokratycznych. Bez poszanowana prawa stają się dyktaturą. 
Jedną z ważnych instytucji demokratycznych jest szkoła. Autorka anonimu pyta: „co to za demokracja mniejszości? Prawie zawsze rządzi mniejszość, zwłaszcza w Polsce, gdzie frekwencja wyborcza niewiele przekracza 50%. Autor anonimu sama więc może poszukać odpowiedzi na swoje pytanie: „nie było pani/pana obecni, którzy wzięli udział  spotkaniu DEMOKRATYCZNE podjęli stosowne decyzje. 
Autor anonimu dalej stawia już ostre zarzuty, pisze o „machlojkach”, „to jakieś szaleństwo się dzieje w tej szkole i my poinformujemy wszystkich, kogo się da. Dość samowoli”. Podpisano „Oburzeni Rodzice”.
Reakcją na listy „oburzonych” jest drugi list, tym razem podpisany przez kilkunastu rodziców. Jak wyjaśnia dyrektorka SP 3 Katarzyna Męcik w rozmowie telefonicznej, w klasie jest 18 uczniów, ale  17 rodziców (a raczej 34), gdyż klasa może pochwalić się dwoma bliźniaczkami: „Zarówno dyrektor Katarzyna Męcik jak i wicedyrektorka Paulina Gajda o możliwości zmiany nauczyciela  języka polskiego  poinformowały nas z wyprzedzeniem, przy czym decyzję tę uzależniały od  stanowiska rodziców. Kroki poczynione przez pedagoga szkolnego, wicedyrektorkę Paulinę Gajdę miały na celu wyeliminowanie konfliktów i nieporozumień pomiędzy uczniami. (…) Naszym zdaniem decyzję w sprawie dalszego nauczania dzieci przez dotychczasową polonistkę należałoby podjąć jawnie, wspólnie i w porozumieniu z osobą zainteresowaną -piszą rodzice VIc

„OBYŚ CUDZE DZIECI UCZYŁ”

To przysłowie świetnie oddaje problemy, z jakimi mierzą się nauczyciele. A dyrektor szkoły musi jeszcze to wszystko ogarniać, współpracując z nauczycielami, rodzicami, uczniami. Łatwo nie jest, więc coraz mniej chętnych do pracy dyrektora szkoły, bardzo często na konkursy ogłaszane przez gminy nikt się nie zgłasza. Dyrektorkę SP 3 Katarzynę Męcik, pytamy o jeden szczegół, o którym piszą rodzice, już w  tym prawdziwym, podpisanym liście. O jakim konflikcie pomiędzy uczniami piszą rodzice? 
-Były pewne nieporozumienia pomiędzy chłopcami, wicedyrektor która jest pedagogiem szkolnym wezwała ich na rozmowę. Można powiedzieć, że chłopcy dokazywali sobie, np. śnieżkami się obrzucali. Wychowawczyni tej klasy, nauczycielka polskiego postanowiła zrezygnować z wychowawstwa, w drugim półroczu będzie inny wychowawca VIc, ale nauczycielka dalej będzie klasę uczyła polskiego -mówi dyr. Męcik.
Dyrektorka dodaje jeszcze, że w szkole starają się uczyć dzieci współpracy, rozmowy, rozwiązywania sporów. A jak to wychodzi, widzimy wszyscy w później na portalach społecznościowych, w Sejmie, na ulicy. 
 


Napisz komentarz

Komentarze

Anna 07.05.2023 18:28
I to jest tak- pojawił się konflikt pomiędzy uczniami w klasie to zamiast go rozwiązać i winnego ucznia ukarać to odwołuje się nauczyciela. Czy jest to normalne? Rodzice wychowują dzieci bezstresowo i dlatego nie potrafią iść na kompromis tylko uznają swoją rację i wyższość i na dodatek maja wsparcie rodziców i kto jest potem winien? Ano nauczyciel. Cygan zawinił a kowala powiesili. Skandal żeby tak traktować nauczycieli.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama