Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 06:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

70 proc. Polaków woli kupować jaja z wolnego wybiegu

Ponad 70 proc. konsumentów w Polsce zwraca uwagę na warunki hodowli kur przy wyborze jajek w sklepie – wynika z badań przeprowadzonych dla Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Dotyczy to także żywności, do której przygotowania wykorzystywane są jajka, np. makaronów. Co istotne, w ciągu ostatnich lat świadomość w tej kwestii wśród polskich konsumentów radykalnie wzrosła. Coraz więcej producentów żywności rezygnuje więc ze stosowania jaj pochodzących z chowu klatkowego. Wśród nich jest także Lubella – największy w Polsce producent makaronów.
Podziel się
Oceń

– Nasza decyzja o rezygnacji przez Lubellę z wykorzystania jaj z chowu klatkowego podyktowana jest potrzebami Polaków poszukujących żywności wytworzonej z naturalnych składników, najwyższej jakości, która nawiązuje do tradycyjnych smaków z dzieciństwa. Ta zmiana to również element naszych działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Dorota Liszka, manager ds. komunikacji korporacyjnej.
Według przytaczanych przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki badań CBOS w 2018 roku sposób chowu kur był najważniejszym kryterium podczas kupowania jaj dla 35 proc. Polaków. To aż trzykrotny wzrost względem 2006 roku. W tym samym czasie o ponad połowę spadło też znaczenie ceny jako głównego kryterium zakupowego (z 27 proc. w 2006 do 11 proc. w 2018 roku).
– Wolny wybieg to – obok chowu ściółkowego i ekologicznego – jedna z alternatyw wobec chowu klatkowego. Każda z nich jest lepsza dla dobrostanu kur niosek. W chowie na wolnym wybiegu, z którego pochodzą jaja tzw. jedynki, kury mają w ciągu dnia dostęp do pokrytego roślinnością wybiegu, mogą przebywać na świeżym powietrzu i swobodnie się poruszać. Mają też możliwość realizacji swoich naturalnych, gatunkowych zachowań jak grzebanie w ziemi, grzędowanie i aktywne poszukiwanie pożywienia – tłumaczy Maria Madej ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Oczekiwania i większa świadomość konsumentów powoli zmieniają cały polski rynek. Co prawda wciąż dominuje na nim chów klatkowy kur niosek, ale struktura systemu utrzymania kur stopniowo się zmienia.
– Na ten moment ponad 140 firm działających w Polsce – w tym przedsiębiorstwa z branży spożywczej – wydało oficjalne zobowiązanie do wycofania jaj z chowu klatkowego z łańcucha produkcji lub swojej oferty najpóźniej do 2025 roku, kierując się właśnie oczekiwaniami konsumentów i troską o dobrostan zwierząt – mówi Maria Madej. – Rezygnacja z jaj klatkowych stała się niezbędnym elementem polityki CSR. Każde odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwo, chcąc pozostać konkurencyjne na rynku, powinno uwzględniać w swojej strategii kwestię dobrostanu zwierząt.
W gronie firm, które już zrezygnowały z jaj pochodzących z chowu klatkowego, są zarówno małe, lokalne, jak i bardzo duże polskie firmy. Dołączyła do nich także Lubella, czyli największy w Polsce producent makaronów. Marka zdecydowała się wprowadzić zmianę w recepturze, wybierając do produkcji swoich makaronów cztero- i pięciojajecznych jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu.
– Lubella już dwa lata temu zobowiązała się, że do 2025 roku całkowicie zrezygnuje z jaj z chowu klatkowego, ale udało nam się wyprzedzić tę deklarację. W efekcie już teraz w makaronie cztero- i pięciojajecznym wykorzystujemy jaja z wolnego wybiegu, natomiast w pozostałych produktach – z chowu ściółkowego – uściśla Dorota Liszka.
Lubella obecnie zakończyła proces wycofywania jajek pochodzenia klatkowego. Już teraz w produktach firmy znajdują się wyłącznie jajka z chowu bezklatkowego. Ten ważny krok marki popiera Stowarzyszenie Otwarte Klatki, które od 2016 roku prowadzi kampanię Jak One To Znoszą?, w ramach której podkreśla, że troska o dobrostan zwierząt jest niezbędnym elementem odpowiedzialności społecznej biznesu. Wprowadzone przez Lubellę zmiany pozytywnie wpłyną na kształtowanie świadomości konsumenckiej i promocję dobrych praktyk w biznesie, co jest wspólnym celem marki i Stowarzyszenia Otwarte Klatki. (Newsseria, red)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniec ŻarekTreść komentarza: Panie Redaktorze. PIS w całej Polsce upycha "swoich" na różnych stołkach. I tej pani jak widać też szukali stołka. Brać ją do Powiatu. Czyli moja gmina tak "oszczędza" :(, że wymyśla nowe stanowisko w gminie i jeszcze dla kogo !!! Dobrze pan zauważył, że jak PIS podnosi stawki to ok jak przeciwnicy to gromy puszczają.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 13:19Źródło komentarza: PIS PODNOSI PODATKI W ŻARKACH!Autor komentarza: emerytTreść komentarza: ...bo "zaradnym" i pracownikom wzrosły koszty utrzymania, a ludzie mogą żyć powietrzem, szczególnie emeryci...Nic w tym kraju mnie już nie zdziwi. Ktokolwiek by się nie dopiął do koryta, nie może się "nachapać", obrzydzenie bierze.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 00:17Źródło komentarza: PIS PODNOSI PODATKI W ŻARKACH!Autor komentarza: MarlenaTreść komentarza: Mam nadziej, że sprawcę szybko znajdą. A pani życzę dużo zdrowia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 13:16Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Kto jak kto ale żeby adwokat tak jeździł!!! Mało tragedii na drogach. Wstyd Pani adwokat. Wstyd😡 za jeżdżenie na zakazie powinni wsadzać do więzienia to by się nauczyliData dodania komentarza: 3.11.2024, 13:15Źródło komentarza: ADWOKATKA POSTRACHEM OKOLICY? MA JUŻ 3 ZAKAZY. ZŁAPANA PONOWNIE!Autor komentarza: ZbigniewTreść komentarza: Świetny pomysł oby taki cmentarz powstał na Śląsku chociaż jeden.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 13:10Źródło komentarza: Leśny Cmentarz w SztokholmieAutor komentarza: SAHARATreść komentarza: Przy okazji takiej inscenizacji historycznej powinna być Akcja zaadoptuj drzewko z PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ - każdy chętny otrzymywałby szpadel do wykopania sobie drzewka ~ sosenki do swojego ogródka tudzież działki , wokół szkoły aby przy okazji oczyszczać teren pustyni z samosiejek zarastających obszar pustyni.Data dodania komentarza: 2.11.2024, 11:48Źródło komentarza: „SZLAKI NADZIEI. ODYSEJA WOLNOŚCI - TOBRUK 1941. PRZYSTANEK ŻYWEJ HISTORII”- INSCENIZACJA HISTORYCZNA NA PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ
Reklama
Reklama
Reklama