Biogazownię chce wybudować Firma Józan Anna Kaczorowska. O sprawie było cicho, aż do… uzyskania przez firmę pozwolenia na budowę. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o inwestycji, o której nie poinformował ich przed wydaniem pozwolenia na budowę sąsiad z Cynkowa, czyli Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, ani burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, którego żona pracuje w Józanie, we wsi zawrzało. Nie tylko z powodu planów budowy biogazowni w ogóle, ale nawet bardziej z powodu inwestora. Od wielu lat mieszkańcy narzekają na sąsiedztwo ubojni, wobec firmy formułowane były zarzuty o nielegalny zrzut nieoczyszczonych ścieków, uciążliwości odorowe.
Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeniszowa, które jest liderem protestów mieszkańców w sprawie planowanej budowy biogazowni przez Józan zleciło obsługę prawną adwokatowi Pawłowi Matyji. Ten reprezentując Stowarzyszenie i kilku mieszkańców indywidualnie, już w ubiegłym tygodniu wysłał do Wojewody Śląskiego odwołanie od decyzji Starosty Myszkowskiego (Piotr Kołodziejczyk) udzielającej pozwolenia na budowę biogazowni rolniczej o mocy 330 KW zlokalizowanej w Rzeniszowie przy ul. Zielonej 21, 42-350 Koziegłowy, nr działki ewidencyjnej obręb 240902_5.0020: działka nr 60/1, 60/2, obręb ewidencyjny 240902_5.0020, jednostka ewidencyjna 240902_5. Zaskarża w całości decyzję Starosty Powiatu Myszkowskiego nr 854/22 z dnia 28.12.2022 r.
Główne argumenty skarżących:
Błędne przyjęcie, że przedsięwzięcie, którego dotyczy zaskarżona decyzja nie jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Brak konsultacji społecznych i informowania społeczeństwa
To nie jedyny protest przeciwko biogazowni w okolicy. W roku 2013 próbowano biogazownię budować w Szczekocinach i Zawierciu.
W roku 2013 pisał Kurier Zawierciański:
BGE CHCE WYBUDOWAĆ BIOGAZOWNIĘ W ZAWIERCIU
https://www.kurierzawiercianski.pl/artykul/1843,bge-chce-wybudowac-biogazownie-w-zawierciu
„Spółka BGE na swoich stronach internetowych ogłosiła, że 15 stycznia podpisała umowę z Lotronic Light System na opracowanie koncepcji i projektu budowy biogazowni w Zawierciu. Przedmiotem umowy jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji. Problem w tym, że o planach przedsiębiorstwa działającego w segmentach odnawialnych źródeł energii i biokomponentów nic nie wie ani gmina, ani miejscy i powiatowi radni. Przedstawiciele firmy również mówią niewiele i twierdzą, że konkretnej działki pod budowę jeszcze nie mają. Wśród typowanych lokalizacji wymienia się najczęściej Blanowice i Kromołów. Jeśli biogazownia powstanie, jej moc będzie wynosić nawet 490 kilowatów.”
Biogazownia nie powstała też w Szczekocinach. W tym samym artykule czytamy: Dwa lata temu z planem budowy biogazowni walczyli mieszkańcy Szczekocin. Inwestycję chciała zrealizować Polska Grupa Biogazowa. Budowa nie ruszyła do dziś… Nieoficjalnie firma zrezygnowała.
- Oficjalnej decyzji o rezygnacji nie ma, nadal czekamy na dokumenty od PGB. Chcieliśmy zaproponować im jakąś inną lokalizację, ale firma jeszcze nie wydała opinii w tej sprawie. Pierwotnie biogazownia miała być zlokalizowana przy ulicy Żarnowieckiej – przyznaje burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz. (wypowiedź z 2013 roku)
Stowarzyszenie Przyjaciół Rzeniszowa informuje o planowanym proteście na portalu społecznościowym
Napisz komentarz
Komentarze