MYSZKÓW – liczba ludności 31 261, pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 14 394, pacjenci w pełni zaszczepieni 11 965, procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką 38,2%. Stolica powiatu myszkowskiego zajmuje obecnie 319 miejsce w rankingu ogólnopolskim.
PORAJ – liczba ludności 10 822, pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 5 082, pacjenci w pełni zaszczepieni 4 061, procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką 37,5%. Poraj zajmuje 373 miejsce w rankingu.
ŻARKI – liczba ludności 8 451, pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 3 445, pacjenci w pełni zaszczepieni 2 825, procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką 33,4%. Takie statystyki dają Żarkom 813 miejsce w ogólnopolskim rankingu.
KOZIEGŁOWY – liczba ludności 14 348, pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 5 890, pacjenci w pełni zaszczepieni 4 713, procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką 32,8%. Koziegłowy znajdują się na 895 miejscu w rankingu.
NIEGOWA – liczba ludności 5 604, pacjenci zaszczepieni przynajmniej jedną dawką 2 094, pacjenci w pełni zaszczepieni 1 563, procent pacjentów zaszczepionych pełną dawką 27,8%. Taki wynik sprawia, że gmina Niegowa znajduje się na 1665 miejscu w krajowym rankingu.
GMINNE WŁADZE ZACHĘCAJĄ DO SZCZEPIEŃ
Dla niektórych mieszkańców przykładem mogą być wójtowie i burmistrzowie, którzy już skorzystali z możliwości bezpłatnego szczepienia, które chroni w znacznym stopniu nie tylko przed zachorowaniem na covid. Dzięki szczepieniom możemy uniknąć hospitalizacji, ciężkiego przebiegu choroby i - co najważniejsze – zgonu.
Burmistrz Żarek Klemens Podlejski zaszczepił się na przełomie marca i kwietnia dwudawkowym preparatem firmy Pfizer. - W Żarkach w ramach wsparcia szczepień został zorganizowany jeszcze jeden punkt, oprócz tego w budynku Aktywnego Centrum Zdrowia powstał nowy w MGOK Żarki. Zachęcanie do szczepień następuję w trakcie rozmów bezpośrednich – informuje Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.
W pełni zaszczepiona jest również wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak, która szczepiła się Astra Zenecą najwcześniej, gdy tylko było to możliwe (jako członkini OSP Poraj) – pierwsza dawka 8 kwietnia, druga 8 czerwca. Wiele informacji na temat szczepień publikowanych jest na stronie internetowej Urzędu Gminy w Poraju oraz na facebookowym profilu gminy. - Piszemy dużo, także profrekwencyjnie. W najbliższym czasie powstanie też krótki materiał filmowy – przekazuje wójt Katarzyna Kaźmierczak. - W gminie tak małej jak nasza wielką rolę odgrywa bezpośredni przekaz poparty osobistym przykładem. W moim przypadku częste kontakty osobiste i telefoniczne, w których dzieliłam się swoją pewnością, ale też i doświadczeniem bezobjawowego przyjęcia szczepionki – dodaje wójt.
Zdecydowana większość – 90% - pracowników porajskiego Urzędu Gminy jest już po szczepieniu. Wśród pracowników podległych wójt Kaźmierczak wykonano też zbiorowy test na przeciwciała. Jak przekazuje K. Kaźmierczak, „wyniki potwierdziły wcześniejsze doświadczenia około covidowe”. Wójt podkreśla, że gmina Poraj zajmuje wysokie miejsce w ogólnopolskim rankingu ukazującym liczbę zaszczepionych mieszkańców.
- Na terenie Gminy Niegowa aktualnie w pełni zaszczepionych jest niemalże 28 % mieszkańców tj. ponad 1500 osób. Urząd Gminy Niegowa kilkukrotnie w środkach społecznego przekazu zachęcał do skorzystania z możliwości zaszczepienia się punkcie szczepień w Sokolnikach - teren Gminy Niegowa, bądź jakimkolwiek innym na terenie powiatu lub Polski. Kilkukrotnie również podczas publicznych wystąpień m.in. podczas sesji rady gminy osobiście zachęcałem do szczepienia. Aktualnie jesteśmy na ukończeniu prac związanych z przygotowaniem kampanii na rzecz szczepień gdzie zaplanowane jest przygotowanie materiałów w postaci ulotek i broszur informacyjnych poruszających problematykę pandemii i jednocześnie zachęcających do szczepień. Ponad 90% pracowników biurowych w Urzędzie Gminy Niegowa jest zaszczepionych z czego zdecydowana większość w pełni zaszczepiona – przekazuje wójt Niegowy Mariusz Rembak.
Jak dodaje, sam jeszcze nie został zaszczepiony, bo niedawno przeszedł COVID-19. Wójt Rembak chorował w maju, obecnie jest ozdrowieńcem. Jak przekazuje, spowolnienie procesu szczepień w całym kraju nie napawa optymizmem. - (…) pojawiające się nowe mutacje wirusa coraz bardziej wskazują na konieczność uzyskania zbiorowej odporności, którą na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie uzyskać tylko i wyłącznie za pomocą dostępnych szczepionek – dodaje Mariusz Rembak. (es) Foto: Pixabay
Napisz komentarz
Komentarze