O sprawie pisaliśmy: /artykul/8500,wielka-swastyka-na-srodku-drogi-powiatowej
Umieszczanie w przestrzeni publicznej symboli faszystowskim może być interpretowane jako publiczne propagowanie faszyzmu, za co grozi nawet do 2 lat więzienia. Kto namalował faszystowski symbol na środku powiatowej, właśnie remontowanej drogi?
Warto zauważyć, ze ulica Słowackiego w Myszkowie właśnie jest remontowana. Wywołuje to zresztą wiele komentarzy, gdyż wśród wielu ulic, akurat powiatowa ulica Słowackiego w porównaniu do innych, wydawała się być w dużo lepszym stanie. Zwracali na to uwagę kierowcy, którzy często musieli korzystać z uciążliwych objazdów. Kierujący ruchem zwykle nasłuchali się uwag na temat sensowności remontu właśnie tej, a nie innej ulicy. A remont musiał kosztować niemałe pieniądze.
Kiedy na nowej nawierzchni pojawił się faszystowski symbol? Nasz dziennikarz jeździ tą drogą codziennie przynajmniej kilka razy, wczoraj 3 listopada ogromnej swastyki jeszcze tu nie było. Mogła pojawić się nocą z 3/4 listopada lub wczesnym rankiem. Za dnia to bardzo ruchliwa ulica, nawet żeby zrobić dokumentację zdjęciową musieliśmy czekać na aż przez moment nie będą jeździć pojazdy.
Po symbolu faszyzmu jeździ obecnie i mija swastykę dziesiątki samochodów na godzinę. Sprawą zapewne zajmie się Policja, choć wykrycie sprawcy może być trudne. Chyba, że ktoś widział jak był malowany faszystowski symbol?
Komenda Główna Policji przypomina, że publiczne propagowanie faszyzmu, nawoływanie do nienawiści stanowi przestępstwo z art 256 KK:
Art. 256
§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej. (utracił moc, w części obejmującej wyrazy "albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej).
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.
W roku 2020 wszczęto 247 postępowań z tego paragrafu, w 177 przypadkach potwierdzono, że do przestępstwa doszło.
Zarządcą ulicy Słowackiego jest Powiatowy Zarząd Dróg w Myszkowie. Powiadomiliśmy zastępcę dyrektora PZD Tomasza Michałka, o tym, co "zdobi" właśnie remontowaną drogę: -Powiadomimy wykonawcę, żeby to usunął -mówi Tomasz Michałek. Wykonawcą remontu drogi jest firma HUCZ z Boronowa.
SWASTYKA ZAMALOWANA, CHOĆ DALEJ WIDOCZNA
Po kilku dniach faszystowski symbol został zamalowany, choć dalej jest dobrze widoczny. Dziennikarz Gazety Myszkowskiej został też w tej sprawie przesłuchany w KPP Myszków jako osoba zawiadamiająca o przestępstwie. Myszkowska Policja szuka teraz sprawcy czynu, który może być traktowany jako propagowanie faszyzmu.
Napisz komentarz
Komentarze