Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w maju 2021 wydał decyzję nakazującą wstrzymanie działalności odlewni, nałożył też kary finansowe. Firma odwołała się od dedyzji WIOŚ do GIOŚ w Warszawie. Odwołanie ma być rozpatrywane jutro, tj. 14.10.2022. Przypomnijmy: choć decyzja nakazująca wstrzymanie pracy żeliwniaka (wytopu żeliwa) jest nieprawomocna, to nie jest tak, że firma w tym czasie może żeliwo wytapiać. Nie może, gdyż nigdy nie uzyskała decyzji Marszałka Woj. Śląskiego na przetwarzanie odpadów. Żeliwo powstaje ze złomu. Firma nie ma na to pozwolenia, nie posiada tzw. numeru BDO.
Kara za przetwarzanie odpadów bez pozwolenia może wynieść do 1 miliona złotych. WIOŚ Katowice nałożył karę w najniższej wysokości, w kwocie 10.000 zł. Karą główną był bowiem nakaz wstrzymania działalności odlewniczej. Ale firma jawnie nic sobie z tego nie robi. Nasza redakcja zgromadziła dowody, że instalacja była używana:
14.04.2022
14.09.2022
28.09.2022
I dzisiaj: 13.10.2022. Firmę ponownie przyłapaliśmy, że instalacja pracuje. A jutro GIOŚ ma podjąć decyzję. Firma kpi sobie z przepisów i instytucji zajmujących się ochroną środowiska!
W tych dniach zakład pracował, z komina wydobywał się dym, i pył rozsiewający się po okolicy.
Czy GIOŚ może jutro podwyższyć karę? My walnęlibyśmy okrągły MILION!
Firma Fonder sp. jawna Martyna Kusior, Jolanta Kusior Ogrodzieniec Kościuszki 208 jawnie kpi sobie z dezyzji organów kontrolnych. Od kilu lat odlewnia wytapia nielegalnie, nigdy nie uzyskała na swoją działalność wymaganych decyzji w zakresie ochrony środowiska. Co prawda gmina Ogrodzieniec w wydała wiosną 2021 decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a starosta w październiku 2021 decyzję na odprowadzanie pyłów i gazów, ale to tylko etapy uzyskania wymaganych pozwoleń. Można też zaryzykować stwierdzenie, że są do decyzje wyłudzone, gdyż firma powinna się o nie starać PRZED rozpoczęciem emisji pyłów! Czy skoro odlewnia jawnie kpi sobie z przepisów mających chronić środowisko naturalne, GIOŚ jutro ma możliwość dostrzec bezczelność pań: Martyna Kusior, Jolanta Kusior i zwiększyć im karę? Najlepiej do miliona?
„WIOŚ jako organ I instancji przedstawił zakres stwierdzonych w wyniku kontroli WIOŚ naruszeń oraz wymiar zastosowanych sankcji i ich podstawę prawną w uzasadnieniu decyzji administracyjnych wydanych w wyniku rozstrzygnięcia postępowań administracyjnych w przedmiocie:
-
wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej Odlewni Żeliwa „FONDER” Martyna Kusior Jolanta Kusior Spółka jawna z/s przy ul. Kościuszki 208 w Ogrodzieńcu, za przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia, o którym mowa w art. 41 ustawy o odpadach, oraz
-
wstrzymania działalności Odlewni Żeliwa „FONDER” Martyna Kusior Jolanta Kusior Spółka jawna z/s przy ul. Kościuszki 208 w Ogrodzieńcu, w zakresie przetwarzania odpadów bez wymaganego zezwolenia, o którym mowa w art. 41 ustawy o odpadach.
Ponadto Inspektorat przedstawił swoją argumentację w stanowisku stanowiącym odpowiedź na wniesienie przez stronę odwołań od w/w. decyzji administracyjnych, które zostało przekazane do GIOŚ wraz z aktami sprawy. Argumentacja przedstawiona w treści uzasadnienia zaskarżonych decyzji, jak również stanowisko WIOŚ przekazane do GIOŚ, odnoszą się do ustaleń i naruszeń stwierdzonych w wyniku kontroli WIOŚ udokumentowanych protokołem kontroli nr CZE 70/2021 z dnia 10.05.2021r.
Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, wyrażoną w art. 15 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ odwoławczy obowiązany jest ponownie rozpoznać i rozstrzygnąć sprawę rozstrzygniętą decyzją organu I instancji. Dalsze ustalenia co do zasadności i poprawności wydanej decyzji wstrzymującej działalność oraz ustalenia wymiaru administracyjnej kary pieniężnej wymierzonej stronie decyzją organu I instancji (za przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia, o którym mowa w art. 41 ustawy o odpadach) będą stanowiły przedmiot rozstrzygnięcia wydanego w decyzjach GIOŚ.
Przebieg procedury w zakresie postępowania odwoławczego od decyzji administracyjnej został uregulowany w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 138 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ odwoławczy może wydać decyzję, w której: utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję (tj. decyzję organu I instancji) albo uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję - umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części, albo umarza postępowanie odwoławcze. Organ odwoławczy może również uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Z kolei, przepis art. 139 Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi, iż organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.
W związku z wydaniem decyzji o wstrzymaniu działalności Spółki na podstawie art. 32 ust. 1a ustawy o odpadach (objętej rygorem natychmiastowej wykonalności), WIOŚ dokonał weryfikacji wykonania decyzji w powyższym zakresie.
W dniu 20.09.2022r. inspektorzy WIOŚ- Delegatury w Częstochowie przeprowadzili rozpoznanie w terenie Odlewni Żeliwa „FONDER” Maryna Kusior i Jolanta Kusior Sp. Jawna przy ul. Tadeusza Kościuszki 208 w Ogrodzieńcu celem sprawdzenia czy instalacja do odlewania żeliwa (żeliwiak) jest eksploatowana i czy w ramach prowadzonych procesów wytopu prowadzone jest przetwarzanie odpadów. W trakcie czynności nie był obecny przedstawiciel Spółki ani inna osoba umocowana do reprezentacji Spółki. Nie prowadzono procesu wytopu. Żeliwiak był zimny i opróżniony.
W związku z nieobecnością osoby umocowanej do reprezentacji Spółki podczas wizji zakładu w dniu 20.09.2022r., wysłane zostało wezwanie do udziału w czynnościach kontrolnych na terenie Odlewni Żeliwa „FONDER” Maryna Kusior i Jolanta Kusior Sp. Jawna przy ul. Tadeusza Kościuszki 208 w Ogrodzieńcu. Jednocześnie działająca w ramach WIOŚ w Katowicach grupa interwencyjna, w przypadku wpływu interwencji lub informacji o bieżącej pracy w/w odlewni (również w godzinach wieczornych oraz nocnych), podejmie czynności kontrolne. Ponadto informuję, że do WIOŚ- Delegatury w Częstochowie nie wpłynęły w roku bieżącym żadne interwencje, dotyczące pracy w/w zakładu”. -pisze 7 października Małgorzata Zielonka Naczelnik Wydziału Administracyjno-Organizacyjnego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach
Będziemy informować, jakie decyzje podejmie GIOŚ w sprawie FONDER sp. j. Warto też przypomnieć, że w łańcuszku powiązanych osobowo firm mamy jeszcze spółkę Fonder Polska sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i być może jeszcze „Fonder sp. z o.o”. Z korespondencji jaką otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach wynika, że tam chyba też nie mają dokładnie pojęcia, którą firmę badają, czy wydać jej zgodę na przetwarzanie odpadów.
Napisz komentarz
Komentarze