Fungicydy – czym są?
Są to substancje chemiczne, które mają chronić rośliny przed wszelkimi rodzajami grzybów. Ze względu na to, że jest ich bardzo dużo, fungicydy różnią się od siebie składem oraz działaniem. Dzięki temu są w stanie skutecznie poradzić sobie z odmiennymi gatunkami grzybów. Świetnie radzą sobie zarówno z najpopularniejszymi chorobami dotykającymi uprawy, takimi jak szara pleśń, plamistość liści, jak i zdecydowanie poważniejszymi i trudniejszymi do wyleczenia.
W jaki sposób działają fungicydy?
Fungicydy mogą działać bezpośrednio na roślinie, którą mają chronić, jak i na patogenie oraz na poziomie komórkowym grzybów. Środki grzybobójcze, które oddziałują na roślinę uprawną mogą działać powierzchniowo, wgłębnie lub w sposób układowy. Działanie powierzchniowe oznacza, że nie wnikają one w głąb rośliny. Są więc w stanie zwalczyć tylko te grzyby, które dopiero osiądą na zewnętrznych jej częściach. Natomiast fungicydy wgłębne przenikają do środka rośliny, ale działają tylko w miejscu ich naniesienia, gdyż nie przemieszczają się. Zdecydowanie najbardziej skuteczne są środki grzybobójcze działające układowo. Wnikają bowiem w głąb rośliny i poprzez jej system przewodzenia przemieszczają się do poszczególnych jej części.
Co jeszcze musisz wiedzieć o fungicydach?
Środki grzybobójcze mogą również działać bezpośrednio na patogen, który zaatakował roślinę. Wyróżnia się więc fungicydy zapobiegawcze, lecznicze oraz wyniszczające. Ich głównym zadaniem jest unicestwienie grzyba, aby nie doszło do jego rozprzestrzeniania się po roślinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych środków ochrony roślin, to zapoznaj się z artykułem na blogu https://www.syngenta.pl/blog/srodki-ochrony-roslin/fungicydy/fungicydy-jak-dzialaja.
Stosowanie fungicydów może skutecznie ochronić uprawy przed chorobami.
Napisz komentarz
Komentarze