DEBATY NIE BYŁO. TO MARTWY PRZEPIS. NIE DEBATUJĄ MIESZKAŃCY ANI RADNI
Zgodnie z odpowiednią ustawą, w związku z raportem, powinna się odbyć debata, ale nie miało to miejsca. Nikt poza starostą, który przedstawił prezentację na temat tego, jakie działania były podejmowane przez samorząd w minionym roku, nie zabrał głosu.
Nawiasem mówiąc, obowiązek przygotowania raportu o stanie gminy powstał w 2018 roku po to, by dać mieszkańcom gmin nieco lepszy wgląd w to, jak wygląda praca organu wykonawczego. Mieszkańcy mieli zresztą możliwość wzięcia udziału w debacie nad raportem. Aby wziąć w niej udział, musieli jednak wcześniej zebrać określoną odpowiednią ustawą liczbę podpisów - co najmniej 300! na 1 mieszkańca. Ów ustawowy wymóg wydaje się nieuzasadniony, bo debata o raporcie, po prostu, nie cieszy się żadnym zainteresowaniem. Gdyby takowe było, jakiś wymóg byłby dobrze widziany, lecz nie w tej sytuacji, jaka jest.
Przyjęcie absolutorium oparte zostało z kolei na rocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Ściśle mówiąc, Zarząd przedstawiła sprawozdanie, później opinię o nim wydała Komisja Rewizyjna (organ wewnętrzny samorządu), potem Regionalna Izba Obrachunkowa (organ zewnętrzny), a następnie Komisja wystąpiła do Rady z wnioskiem, by udzieliła ona Zarządowi absolutorium.
Także w związku z tematem sprawozdania nikt nie zabrał na sesji głosu.
Dochody powiatu w 2021 roku wyniosły 160.551.703,60 zł.
WIĘCEJ PIENIĘDZY NA OŚWIATĘ/INTERPELACJA RADNEJ
Poza tym na sesji przyjęto jeszcze uchwałę w sprawie zmian w budżecie na rok 2022. I tak, między innymi, do budżetu wprowadzono pieniądze uzyskane z budżetu państwa na oświatę, a konkretnie na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli: po stronie wydatków wprowadzono więc dodatkowe 1,2 mln zł.
Tymczasem w okresie między sesjami radna Maria Milejska złożyła interpelację o pielęgnację poboczy przy drodze powiatowej przy ul. 3 maja w Ryczów Kolonii w celu odsłonięcia lamp oświetlających posesje, budowę chodnika przy tej samej drodze, a także remont nawierzchni drogi wojewódzkiej przy ul. Kościuszki w Ogrodzieńcu – od Szkoły Podstawowej do wysokości drogi do ul. Józefów.
Krótko mówiąc, w odpowiedzi starostwo napisało, że prace pielęgnacyjne są przewidziane na wrzesień, budowa chodnika będzie mogła być wykonana, ale dopiero po uzyskaniu chęci partycypacji w jej kosztach przez Gminę Ogrodzieniec (czyli bez konkretów), a remont nawierzchni przy ul. Kościuszki jest sukcesywnie wykonywany.
Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
(Powiat zawierciański) Na sesji Rady Powiatu, która odbyła się 23 czerwca, radni 13 głosami „za” przy 6 głosach „wstrzymujących się” udzielili Zarządowi Powiatu Zawierciańskiego wotum zaufania oraz absolutorium.
- 07.08.2022 19:00 (aktualizacja 16.08.2023 09:37)
Napisz komentarz
Komentarze