Przy pomniku z napisem Tadeuszowi Kościuszce - Rodacy na rynku w Szczekocinach wiązankę kwiatów złożył burmistrz Jacek Lipa, spotkały się delegacje i zapłonęły znicze szkół i organizacji pozarządowych. Grzegorz Dudała w stroju kosyniera odczytał rotę przysięgi jaką złożył Tadeusz Kościuszko na rynku w Krakowie w dniu rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego - 24.03.1794 r. Były również salwy honorowe oddziału kosynierów ze Szczekocin.
Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie prof. Mieczysław Rokosz zaprosił delegacje środowisk kościuszkowskich na uroczystość 200-lecia usypania Kopca Kościuszki. Swój jubileusz istnienia obchodzi również opiekujący się Kopcem Komitet. Podczas spotkania otwarto wystawę i wręczono medale dla środowisk kościuszkowskich. Na medalach znajduje się wymowna treść odnosząca się do genezy powstania kopca: „Pomnik ten jest Narodową własnością, bo każdą Baryłkę Ziemi na tę Mogiłę Dłoń Polska Zaniosła”. Wśród odznaczonych działaczy był Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach Czesław Orliński.
Podczas uroczystości niesiona była przez uczniów biało-czerwona flaga z Rynku Głównego na Kopiec Kościuszki. Wcześniej złożono wiązanki kwiatów na płycie krakowskiego rynku w miejscu, gdzie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę. W kryptach św. Leonarda na Wawelu złożono kwiaty przy grobie Naczelnika. W uroczystościach w Krakowie uczestniczyła delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach z Dyrektor Elżbietą Drej i nauczycielem Dariuszem Czyżem oraz uczniami: Martyną Wojciechowską, Jakubem Dudkiem i Mateuszem Pustułem. Udział w uroczystościach był żywą lekcją historii i patriotyzmu.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze