Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 19:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BOLESŁAW KOŚCIEŃ - PILOT BOMBOWCA RODEM Z BONOWIC

(gm. Szczekociny) Warto, odkrywając karty lokalnej historii, przypomnieć postać Bolesława Kościenia - bohatera wojennego i pilota eskadry lotnictwa bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, który urodził się 22.04.1921 r. w Bonowicach, w gminie Szczekociny.
Podziel się
Oceń

Bolesław Koścień za swoje działania i postawę podczas II wojny światowej odznaczony został Orderem Virtuti Militari oraz udekorowany Krzyżem Walecznym Polskim, Angielskim i Francuskim.

W wieku 18 lat, jako polski lotnik, przedostał się przez Rumunię do Francji. Gdy wybuchła II wojna światowa brał udział w działaniach wojennych w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Następnie, podobnie jak większa część polskich pilotów, został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.

W mieście Blackpool, które było głównym ośrodkiem polskiego lotnictwa w czasie II wojny światowej kształcił swoje umiejętności jako pilot oraz uczył się języka. Tutaj poznał również swoją przyszłą żonę Patrycję. Z czasem został pilotem bombowca Wellington. Podczas bombardowania Frankfurtu nad Menem jego samolot został zestrzelony i awaryjnie lądował. Pomimo kilkudniowej ucieczki został pojmany i uwięziony na resztę wojny jako jeniec wojenny.

Po wojnie Bolesław Koścień wrócił do Blackpool, gdzie założył rodzinę i podjął pracę. Był również członkiem klubu oficerskiego Polish Eagle Club. Jego żona, Patrycja, tak wspominała męża: „był zawsze pracowitym, skromnym i bezinteresownym człowiekiem, który kochał i troszczył się o swoją rodzinę”.

Bolesław Koścień zmarł 19.01.1996, w wieku 74 lat. Został pochowany na cmentarzu Carleton w Blackpool. Jego trumna została owinięta flagą w kolorach polskich sił zbrojnych. Na cmentarzu parafialnym w Szczekocinach znajduje się grób rodziny Kościeniów z tablicą pamięci bohatera II wojny światowej, rodem z Bonowic.

Życiorys Bolesława Kościenia i działania wojenne jako pilota zostały opisane w prasie brytyjskiej w „Evening Gazette” z dn. 31.01.1995 r.

Czesław Orliński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama