Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 17:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH

(Szczekociny) W tym roku mija 159 rocznica Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. W powstaniu z rosyjskim zaborcą walczyli również młodzi patrioci ze Szczekocin. Dziś ślady powstania i mogiły powstańców odnaleźć można na starym cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Dn. 22.01.2022 r. w Szczekocinach uczczono pamięć tego powstańczego zrywu oraz uczestników powstania. Obok kaplicy św. Stanisława i pomnika Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu, jak co roku, zebrały się władze miasta, mieszkańcy, delegacje szkół i organizacji oraz potomkowie powstańców. Modlitwę w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Szczekociny ks. Jan Jagiełka. Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Jacek Lipa złożył wiązanki kwiatów na pomniku powstańców oraz przy pomniku w Goleniowach. Pojawiły się również kwiaty od Wojewody Śląskiego oraz znicz z Kancelarii Premiera. Delegacje Związku Emerytów i Rencistów w Szczekocinach, Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach oraz potomkowie powstańca Marcina Mrożka zapalili znicze. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Szczekocinach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska dwudziestu powstańców styczniowych ze Szczekocin i okolic. Na pomniku pamięci powstańców styczniowych umieszczone są następujące nazwiska: Jan Nowacki, Marcin Mrożek, Piotr Osetek, Feliks Staszewski, Aleksander Jarmundowicz, Paulin Pasierbiński. Uroczystość zakończyła salwa honorowa z armaty kosynierów.

Szczególne znaczenie odgrywają również pamiątki i przedmioty zachowane po powstańcach styczniowych ze Szczekocin. Rodzina powstańca Jana Nowackiego przechowuje orła z drzewca sztandaru. W Szczekocińskiej Izbie Regionalnej przechowywane jest krzesło, na którym siadywał Piotr Osetek - najdłużej żyjący powstaniec ze Szczekocin (żył 94 lata). Jako jedyny doczekał się niepodległej Polski. Został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

W ostatnich latach w artykułach i opracowaniach poszerzona została wiedza na temat udziału młodych patriotów ze Szczekocin i okolic w Powstaniu Styczniowym, na szczególną uwagę zasługuje praca zbiorowa pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”.

Pamięć o powstańcach, ich mogiłach oraz opieka nad starym cmentarzem w Szczekocinach jest kultywowana przez władze lokalne, mieszkańców i potomków powstańców. Cmentarz szczególną opieką otoczyła rodzina powstańca Marcina Mrożka - wśród nich Pani Alfreda Sadowska, a wcześniej również jej brat śp. Stefan Mrożek. Warto również wspomnieć postać ks. kan. Tadeusza Jarmundowicza (zmarły w 2002 r.), który dzięki swojej społecznej pracy przyczynił się do renowacji i upamiętnienia wielu grobów na starym cmentarzu w Szczekocinach.

Coroczne uroczystości rocznicowe na starym cmentarzu stanowią lekcję lokalnej historii i odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Szczekocinach.

Czesław Orliński



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama