Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 19:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PACYFIKACJA BŁOJCA W 1944 ROKU

16 czerwca 1944 roku oddział Armii Krajowej, dowodzony przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy” stoczył potyczkę w zabudowaniach rodziny Kozickich z połączonymi siłami Wehrmachtu i żandarmerii w przysiółku Błojec.
PACYFIKACJA BŁOJCA W 1944 ROKU
Członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP z porucznikiem w st. spocz. Tadeuszem Kozickim na tle pomnika ku czci poległych i zamordowanych
Podziel się
Oceń

Tego dnia poległo pięciu partyzantów „Hardego”, a po zakończonej obławie, Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając jedenastu mieszkańców. Należy wspomnieć, że rodzina Kozickich ciężko okupiła pomoc, udzieloną polskim partyzantom. Zastrzelono gospodarza Jana Kozickiego i jego syna Franciszka. Natomiast żonę, Marię Kozicką i najstarszą córkę Zofię, po serii brutalnych tortur w areszcie gestapo w Zawierciu, wywieziono do obozu w Ravensbruck. Obie przeżyły wojnę, w 1945 roku powróciły na zgliszcza swojego domu. Maria Kozicka została odznaczona Krzyżem Oświęcimskim, który porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki przechowuje do dnia dzisiejszego, traktując odznaczenie jako rodzinną pamiątkę. Wspomnieć należy, że Jan Kozicki został zastrzelony na swoim podwórku w czasie wynoszenia wagi z palącej się stodoły. Waga przetrwała do dzisiaj, ma widoczny ślad po kuli karabinowej. Ostatnim żyjącym świadkiem pacyfikacji jest wspomniany porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki, wówczas szesnastoletni chłopiec, który widział ostatnie chwile życia swojego ojca Jana. W 1975 roku w Błojcu wybudowano pomnik ku czci poległych i zamordowanych. 
Na marmurowych tablicach są wypisane nazwiska ofiar pacyfikacji. W 2011 roku przy pomniku w Błojcu została uroczyście odsłonięta tablica historyczna. Przedstawia ona biografię dowódcy oraz szlak bitewny zgrupowania partyzanckiego. W 2018 roku z inicjatywy Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP został zrealizowany reportaż w lokalnej telewizji iTV Region, który przedstawiał m.in. wywiad z por. w st. spocz. Tadeuszem Kozickim. Tradycją są coroczne uroczystości pod pomnikiem, które upamiętniają kolejne rocznice tragedii.

Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama