Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 19:10
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ALKOHOL NIEZMIENNIE ŹRÓDŁEM PRZEMOCY W RODZINACH

(Pilica) Radni Miasta i Gminy Pilica 28 grudnia 2020 jednogłośnie przyjęli budżet gminy na 2021 rok zaproponowany przez burmistrza. Ale nie był to jedyny temat sesji.
Podziel się
Oceń

Przyjęli też Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2021-25. Niezmiennie, jak pokazują statystyki i wyniki badań, przyczyną przemocy w rodzinach ma być nadużywanie alkoholu -wynika  dokumentu przyjętego w Pilicy.
Jak pokazują statystyki prac Zespołu Interdyscyplinarnego, a więc zespołu odpowiedzialnego za zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie, z lat 2016-2020, liczba sprawców przemocy w rodzinie wynosi w gminie, średnio, kilkanaście przypadków na rok. Z przedstawionych danych wynika, że wśród osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, przeważają kobiety i osoby małoletnie. Mężczyźni dominują wśród osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc domową. Sprawcy przemocy prawie w każdym przypadku są pod wpływem alkoholu; a w 2020 roku założono w gminie 17 „Niebieskich Kart”. (Niebieska Karta zawiera dane osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie oraz dane osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc; ich miejsca zamieszkania, tabelę z formami przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i innymi niedopuszczalnymi zachowaniami, w której należy zaznaczyć formę zaistniałej przemocy w danej rodzinie, także dane świadków przemocy.)
Z danych Komisariatu Policji w Ogrodzieńcu wynika z kolei, iż od początku do końca 2020 roku na terenie gminy Pilica nie odnotowano przypadków narkomanii. Zostało sporządzonych 10 „Niebieskich Kart”, których uczestnicy byli pod działaniem alkoholu. Poza tym na terenie gminy - we wskazanym okresie - nałożono 9 mandatów, a Ośrodek Pomocy Społecznej udzielił pomocy 18 rodzinom z problemem alkoholowym; Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpatrzyła zaś 18 wniosków o leczenie odwykowe (z czego 6 zostało wstrzymanych); z kolei 50 osób korzystało z usług Poradni Leczenia Uzależnień Alkoholowych i Współuzależnień w Zawierciu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama