Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 kwietnia 2025 19:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PRELEKCJA „WOJENNA TUŁACZKA JANA JANIKA DO NIEPODLEGŁEJ POLSKI”

(Zawiercie) W dniu 4 listopada 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu, Klub Miłośników Ziemi Zawierciańskiej zorganizował cykliczną prelekcję na temat historii II wojny światowej. Uczestniczący w spotkaniu st. kpr. rez. Damian Liszczyk – członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, został odznaczony honorową odznaką „Bitwa Warszawska”.
Podziel się
Oceń

Prelekcję pt. „Wojenna tułaczka Jana Janika do Niepodległej Polski”, z inicjatywy Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, wygłosił regionalista Sławomir Gębka.

Wśród licznej publiczności byli członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, młodzież ze Szkół Podstawowych Nr 6 oraz Nr 9 w Zawierciu wraz z gronem pedagogicznym oraz mieszkańcy Zawiercia. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego podpułkownika Stefana Słopieckiego, zasłużonego członka Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.

W kolejnej części spotkania, prelegent Sławomir Gębka w przygotowanej prezentacji, przedstawił życiorys Jana Janika, który urodził się 28 lipca 1921 roku. Mieszkał w Zawierciu, natomiast pracował na stacji kolejowej w Łazach. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu Niemców do Zawiercia, został wysłany w lutym 1940 roku na przymusowe roboty do Norymbergi, które były początkiem „wojennej tułaczki” bohatera prelekcji. Następnie przebywał w obecnej Litwie, Łotwie, Rosji, kolejnym etapem był powrót do Niemiec, skąd wyjechał do Włoch w lutym 1943 roku. Wojenne zawirowania sprawiły, że Jan Janik trafił do 2 Korpusu Polskiego armii generała Władysława Andersa, gdzie pełnił funkcję kierowcy. Warto wspomnieć, że w czasie służby zetknął się z niedźwiedziem Wojtkiem, który służył w 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii II Korpusu Polskiego.

Po wojnie Jan Janik wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trafił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (był to korpus Armii Brytyjskiej przeznaczony do przysposobienia zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych do życia cywilnego i rozmieszczenia ich na terytorium Wielkiej Brytanii lub poza jego granicami). Korpus funkcjonował do 1949 roku, liczył 249 tys. żołnierzy PSZ na Zachodzie, do Polski powróciło 105 tys. w tym nasz bohater prelekcji. W 1991 roku został członkiem Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Jan Janik zmarł 25 lipca 2000 roku, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Zawierciu.

W czasie spotkania st. kpr. rez. Damian Liszczyk za wieloletnie działania związane z przybliżaniem historii Polski, dbanie o Miejsca Pamięci Narodowej oraz uczestnictwo w wielu patriotycznych uroczystościach związanych z walkami o niepodległość Polski został odznaczony honorową odznaką „Bitwa Warszawska”. Odznaczenie zostało nadane przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na wniosek prezesa Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Macieja Świderskiego.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama