Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 08:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

RADNI NIE WYRAZILI ZGODY NA PRZEKAZANIE ZIEMI Z KIRKUTEM

(Lelów) Podczas sesji (24 marca br.) w Lelowie radni odrzucili uchwałę w sprawie darowania Skarbowi  Państwa działki gminnej, na której znajdował się żydowski kirkut i grób cadyka Lelowera. Jak argumentowali radni, nie są przeciwni uregulowaniu sprawy żydowskiego cmentarza, ale nie mogą zgodzić się na ignorowanie samorządu.
Podziel się
Oceń

(Lelów) Podczas sesji (24 marca br.) w Lelowie radni odrzucili uchwałę w sprawie darowania Skarbowi  Państwa działki gminnej, na której znajdował się żydowski kirkut i grób cadyka Lelowera. Jak argumentowali radni, nie są przeciwni uregulowaniu sprawy żydowskiego cmentarza, ale nie mogą zgodzić się na ignorowanie samorządu.

 

Choć radni wcale nie kwestionują zasadności przekazania cmentarza stronie żydowskiej, ani też w tym względnie gmina nie ma żadnych finansowych roszczeń, to jednak w większości głosowali przeciw uchwale. Powodem odrzucenia uchwały było to, że w toczącym się przez kilka lat postępowaniu gmina nie była traktowana jako strona. Radni poczuli dyskomfort, kiedy po tylu latach nagle oczekuje się od nich „klepnięcie uchwały”, skoro i tak już wszystko zostało ustalone.

 

Inna sprawa, że Skarb Państwa (a reprezentuje go starosta częstochowski) nie wystąpił do Rady z formalną prośbą o przekazanie gruntu. Do urzędu wpłynęło jedynie w styczniu br. pismo z Urzędu Wojewódzkiego, ale nie miało ono charakteru wniosku formalnego.

 

Sytuacja była o tyle zaskakująca, że w dniu 15 grudnia 2008 r. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie został podpisany akt notarialny sprzedaży Skarbowi Państwa prawa wieczystego użytkowania części działki i własności budynków stojących na tym gruncie od Gminnej Spółdzielni „SCH” w Lelowie.

 

Pismo z Urzędu Wojewódzkiego wywołało spore zamieszanie, bo nikt dotąd nie traktował gminy jako strony w postępowaniu przekazania ziemi żydowskiej stronie. – Ja byłem przekonany, że wieczysta dzierżawa nie jest problemem przekazania cmentarza żydowskiego społeczności chasydzkiej. Urząd Wojewódzki wystąpił do nas – jako ostatecznego właściciela - w styczniu tego roku z pismem o przekazanie działki gminnej na rzecz Skarbu Państwa. Byłem tym faktem – podobnie jak radni – zaskoczony. Zostaliśmy wprowadzeni w błąd, że nie jesteśmy stroną w postępowaniu – powiedział wójt Lelowa Jerzy Szydłowski.

Projekt uchwały znalazł się w porządku obrad marcowej sesji. Mimo rekomendacji wójta, uchwała została odrzucona (9 radnych głosowało przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu). Jak po sesji wyjaśnił nam radny Krzysztof Gęsikowski, radni czują dyskomfort, że przez tyle lat byli w postępowaniu pomijani. Przez lata powtarzano im, że w tej sprawie gmina nic nie ma do powiedzenia. A gdy już wszystko zostało ustalone (w grudniu został podpisany akt notarialny sprzedaży prawa wieczystego i budynków od GS), wymaga się od radnych podjęcia uchwały o przekazaniu ziemi.

 

Co dalej? Prawdopodobnie odrzucenie uchwały nie wpłynie na przekazanie terenu cmentarza społeczności żydowskiej. W tej sprawie decyzję podejmie (na mocy ustawy o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich) Komisja ds. Regulacji Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama