Wiele wspomnień zawartych jest w wydawnictwach rodziny Gaździckich, a szczególnie autorstwa Jana Gaździckiego (1900-1983) pt. „Ze Szczekocin nad Berezynę”. Marzenia 16–letniego ucznia prorosyjskiego gimnazjum ze Szczekocin zostały zrealizowane – został członkiem orkiestry wojskowej. Ranny w wojnie polsko – bolszewickiej pod Berezyną. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. i Powstaniu Warszawskim. Jan Gaździcki ps. „Kazik” był odznaczony m.in. Krzyżem Legionów, Medalem Polska Swojemu Obrońcy 1918 – 1921. Ze stryjem Leonardem Gaździckim zorganizowali ucieczkę z obozu w Szczypiornie gdyż odmówili jako legioniści przysięgi na wierność władzom pruskim. Książka zawiera 19 rozdziałów. Są tam wspomnienia Jana Gaździckiego o jego młodzieńczych latach poświęconych legionowym bojom o niepodległość Polski.
Dr Wiesław Gaździcki, także rodak ze Szczekocin napisał w 2018 roku książkę pt. „Kpt. Jan Gaździcki – Kazik (1900 – 1983) jako przykład patriotycznej i obywatelskiej postawy”, Częstochowa 2018 r. Autor na wstępie pisze: „Książka poświęcona jest Janowi Gaździckiemu, mojemu stryjowi, w dowód wdzięczności i uznania za jego osobistą odwagę, poświęcenie i poniesiony trud w heroicznej walce o wolną Polskę, ku pamięci potomnych tę skromną pracę dedykuję.”
W obu wydawnictwach pomocy i konsultacji udzielił prof. dr hab. Jerzy Gaździcki z Warszawy ps. Gołąb, syn Jana Gaździckiego, który dziś kontynuuje pamięć i tradycje niepodległościowe rodziny. Jako 15–letni chłopiec wraz z ojcem Janem brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jerzy Gaździcki jest również autorem publikacji „Pamięć o Powstaniu Warszawskim na Powiślu”, która stanowi wspomnienia o grupie bojowej Krybar operującej na Powiślu. Autor pisze: „z dwutysięcznej rzeszy powstańców warszawskich walczących o Powiśle pozostało nas niewielu”. Prof. dr hab. Jerzy Gaździcki jest obecnie prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie. W 2006 r. był w Szczekocinach z wnukiem Janem na promocji książki „Ze Szczekocin nad Berezynę”.
RODZINA LEGIONISTÓW ZE SZCZEKOCIN
W 102 rocznicę odzyskania niepodległości Polski oraz setną rocznicę Cudu nad Wisłą wspominamy naszych rodaków, którzy stanęli w obronie granic Polski. Wkład w odzyskanie niepodległości mieli nie tylko wielcy przywódcy - ojcowie niepodległości jak: Józef Piłsudski i jego legiony, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Wincenty Witos, Roman Dmowski, gen. Józef Haller. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość spod zaboru austriackiego, pruskiego i rosyjskiego, gdzie szczególna była rusyfikacja i ograniczenia. Cud nad Wisłą, zwycięska bitwa warszawska z 1920 roku była lekcją historii, która łączy minione pokolenia ze współczesnymi. Na pomniku Józefa Piłsudskiego w Zawierciu wspominamy kilkunastu legionistów ze Szczekocin, uczestników wojny polsko – bolszewickiej.
- 27.11.2020 13:31 (aktualizacja 16.08.2023 09:01)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze