Konstytucja zapoczątkować miała zmiany oraz reformy ustrojowe i społeczne. Była dokumentem bardzo nowoczesnym. Wizja reformy państwa, jaką bez wątpienia była Konstytucja 3 maja, niestety nie zdołała uchronić Rzeczypospolitej przed upadkiem. Uchwalona została za późno. Ponadto zmiany w Polsce nie były pozytywnie przyjęte w Rosji, przez którą oceniane były jako zagrożenie. Zdrada konfederacji targowickiej oraz interwencja Rosji zniszczyły dążenia mające na celu uratowanie Polski. Konstytucja 3 maja utraciła moc obowiązującą w listopadzie 1793 roku, choć w praktyce straciła znaczenie już w lipcu 1792 r.
Obchodzenie rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja było zakazane w okresie zaborów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, rocznica uchwalenia Konstytucji stała się świętem narodowym, które Polacy mogli obchodzić do pierwszych lat powojennych. Od 1946 roku nie wolno było publicznie świętować, a oficjalnie święto zniesiono w 1951 roku. Dopiero w latach 80. zaczęto powracać do obchodzenia rocznic Konstytucji 3 maja, ale święto narodowe przywrócono dopiero w roku 1990. Teraz – w przeciwieństwie do wielu pokoleń naszych przodków - możemy świętować, wspominając uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Ze względu na trwający stan epidemii już po raz drugi obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja przybrały nieco inny, znacznie skromniejszy charakter. W obchodach na terenie powiatu myszkowskiego uczestniczyło mniej osób, w Myszkowie poszczególne delegacje składały kwiaty przy pomnikach o różnych godzinach. W obchodach uczestniczyli między innymi przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej oraz samorządowcy.
W poniedziałkowe przedpołudnie w stolicy powiatu kwiaty przed pomnikiem w centrum Myszkowa złożyli szefowie służb mundurowych. Komendant Powiatowy Policji insp. Marcin Lemański oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnego st. bryg. Sergiusz Wiśniewski złożyli kwiaty, składając w ten sposób hołd walczącym i poległym za Ojczyznę.
W Myszkowie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Narodzenia NMP na Mijaczowie. Po nabożeństwie złożono kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Katynia oraz Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. Władze gminne reprezentowali Burmistrz Włodzimierz Żak, Sekretarz Miasta Sławomir Matyja oraz Przewodniczący Rady Miasta w Myszkowie Jerzy Woszczyk. Towarzyszył im proboszcz parafii pw. NMP ksiądz prałat Jan Batorski.
Władze Powiatu Myszkowskiego reprezentowali Starosta Piotr Kołodziejczyk oraz Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska. W tym samym czasie kwiaty złożyli Poseł Mariusz Trepka oraz reprezentanci Forum Młodzieży z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Januszem Romaniukiem, który jest ich opiekunem. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele biura powiatowego ARiMR w Myszkowie.
W Poraju – podobnie jak w Myszkowie – obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju, którą celebrował ks. proboszcz Zdzisław Zgrzebny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, nabożeństwo było transmitowane na żywo w internecie.
Następnie samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek oraz organizacji pozarządowych złożyli kwiaty przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W porajskich obchodach – które były chyba najliczniejsze w całym powiecie, choć wciąż skromne - wzięli udział m.in.: Wójt Katarzyna Kaźmierczak, Sekretarz Gminy Anna Trąbska, Przewodniczący Rady Gminy Sylwester Sawicki, kierownik ZEAS Anna Socha-Korendo wraz z dyrektorami porajskich szkół i przedszkoli, dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele ZOSP RP w Poraju z dh. Pawłem Krzyczmonikiem, członkowie Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK z Grzegorzem Sawickim, prezes Związku Kombatantów RP w Poraju Beata Polak oraz delegacja ZHP w Poraju i Żarkach Letnisko z Mateuszem Paskiem.
Transmitowana w internecie była również msza święta, odprawiona w kościele parafialnym w Żarkach. Wierni modlili się nie tylko w intencji Ojczyzny, ale również w intencji Strażaków, bowiem nazajutrz – czyli 4 maja – przypadał Międzynarodowy Dzień Strażaka, których patronem jest Święty Florian (4 maja obchodzone jest jego wspomnienie liturgiczne).
W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Żarkach zapalono znicze w kilku miejscach pamięci – na Cmentarzu Parafialnym, przed pomnikiem błogosławionego ks. L. R. Gietyngiera oraz przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W obchodach uczestniczyli Burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz jego zastępca Jakub Grabowski, ks. proboszcz Stanisław Kotyl oraz oficer Wojska Polskiego ks. mjr Janusz Kłopot.
- W miejscach pamięci o oprawę muzyczną zadbał kapelmistrz Orkiestry OSP Żarki Tomasz Radosz. Mamy nadzieję, że na kolejne obchody będziemy mogli zaprosić już wszystkich mieszkańców Żarek – informuje Urząd Miasta i Gminy w Żarkach.
(es) Foto: Starostwo Powiatowe w Myszkowie; UM Myszków; UG Poraj; UMiG Żarki; KPP Myszków
Napisz komentarz
Komentarze