Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 08:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PACJENTKA SOR-U ZMARŁA PO DŁUGIM OCZEKIWANIU NA WYNIK TESTU

15 sierpnia 2020 na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zawierciu trafiła kobieta z bólem brzucha i podwyższoną temperaturą ciała sięgającą 38 stopni. Na SOR przywiózł ją zaniepokojony mąż. Ze względu na objawy jakie wykazywała 70-letnia kobieta, pierwsze podejrzenie padło na zakażenie koronawiruem. Po 36 godzinach kobieta otrzymała negatywny wynik testu na koronawirusa i dopiero wtedy została przeniesiona na oddział chirurgii. Lekarze rozpoznali schorzenie na które cierpi kobieta – zapalenie wyrostka robaczkowego. Upływ czasu w tym przypadku okazał się wyjątkowo tragiczny, kobieta zmarła pomimo późniejszych zabiegów i próby ratowania jej zdrowia i życia. Czy lekarze zawierciańskiego SOR-u popełnili błąd czekając na wyniki testu? To sprawdza Prokuratura.
Podziel się
Oceń

Działanie szpitali w dobie pandemii znacząco się zmieniło. Każda osoba z objawami Covid-19, musi zostać poddana testowi na obecność patogenu. Koronawirus to jednak nie wszystko, ludzie ciągle zapadają na choroby, ulegają wypadkom. Co jeśli osoba z objawami koronawirusa, będzie szybko potrzebowała udzielenia pomocy w innym kierunku? 
Taki przypadek zdarzył się w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na tamtejszym oddziale ratunkowym. W przypadku pacjentki z zapaleniem wyrostka nie rozpoznano schorzenia wystarczająco szybko, a pacjentka czekając na wynik testu, potrzebowała szybkiej interwencji w innym kierunku. Niestety, pomoc nadeszła za późno. Kobieta zmarła.

STOSOWANIE SIĘ DO PROCEDUR CZY BŁĄD LEKARZY?
Sytuacja na każdym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie jest łatwa - codziennie trafiają tam osoby chore lub potrzebujące pilnej pomocy, które jednocześnie mogą być nosicielami wirusa SARS-CoV 2. Taką osobą była 70-letnia kobieta, która z objawami przypominającymi Covid-19 pojawiła się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Zawierciu. Tak jak każda inna osoba przyjęta na zawierciański SOR, pacjentka miała wykonany wymaz w kierunku obecności patogenu. Wynik testu okazał się negatywny – kobieta nie była nosicielką wirusa. 
Jak zaznacza Rzecznik Szpitala Powiatowego w Zawierciu Marcin Wojciechowski, oczekiwanie na wynik testu nie wiąże się z zawieszeniem wszelkich innych czynności mających na celu diagnozowanie przyjętej na oddział osoby: -Niezależnie od oczekiwania na wynik testu, równolegle u pacjenta wykonywane są badania laboratoryjne i obrazowe oraz prowadzane konsultacje lekarskie mające na celu postawienie wstępnej diagnozy i podjęcie decyzji o kontynuacji leczenia na oddziale szpitalnym.
Takie badania wykonywano również u przyjętej 70-latki: -Również w tym przypadku procedury medyczne wdrożono niezwłocznie po przyjęciu pacjentki na SOR. Pacjentka przez cały czas pozostawała w strefie obserwacyjnej z pełnym możliwym monitorowaniem parametrów życiowych oraz pod stałą kontrolą personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. U pacjentki wykonano badania laboratoryjne oraz wysokospecjalistyczne badania obrazowe, które nie wykazały żadnych zmian wskazujących na zagrożenie życia. 
Szpital posiada własne laboratorium, w którym wykonuje się testy w kierunku koronawirusa. Czas oczekiwania na wynik testu powinien wynosić między 12, a 24 godziny. Pacjentka przyjęta na SOR w Zawierciu miała czekać na wynik testu nawet 36 godzin, jednak podczas oczekiwania była pod stałym nadzorem.  Procedury medyczne wdrożono niezwłocznie po przyjęciu pacjentki na SOR, nie czekając na wynik testu na COVID-19. Decyzje dotyczące przebiegu leczenia lekarz podejmował na podstawie wyników badań i przeprowadzonych konsultacji” – podkreśla Marcin Wojciechowski. 
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie wszczęła śledztwo w tej sprawie pod kątem błędu w sztuce lekarskiej i nieumyślnego spowodowania śmierci. Początkowo śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zawierciu, ale z uwagi na wagę sprawy, trafiła ona do Częstochowy. Aktualnie prowadzone są czynności dochodzeniowe, przesłuchiwany jest personel medyczny, przeprowadzono także sekcję zwłok zmarłej kobiety oraz zabezpieczono dokumentację medyczną. 
Jakie jest stanowisko Szpitala Powiatowego w Zawierciu? „-Jest nam bardzo przykro, że nie udało się pomóc pacjentce. Nam również zależy na wyjaśnieniu wszystkich okoliczności tego zdarzenia. W tym celu Szpital współpracuje z prokuraturą oraz prowadzi własne czynności wyjaśniające”. 
OBJAWY COVID-19, A PRZYJĘCIE NA SOR 
Każdy pacjent z objawami Covid-19 może zostać przyjęty na SOR. Obowiązkowym warunkiem jest poddanie się testowi w kierunku koronawirusa oraz oczekiwanie na wynik testu w specjalnych salach izolacyjnych. „-SOR posiada 3 takie sale z osobnym węzłem sanitarnym,  pełnym możliwym monitorowaniem parametrów życiowych oraz zabezpieczone w defibrylator i respirator. Pacjent ma wykonywany zarówno test w kierunku SARS-CoV-2 jak i inne niezbędne badania mające na celu postawienie wstępnej diagnozy i podjęcie decyzji o dalszym leczeniu” – twierdzi Rzecznik Szpitala Marcin Wojciechowski. 
Nie pozostawia wątpliwości, że oczekiwanie na wynik testu w kierunku obecności koronawirusa nie pomaga, jeśli pacjent potrzebuje pilnej pomocy. Izolacja i diagnozowanie stanu zdrowia mogą okazać się niewystarczające w wielu przypadkach. Czy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Zawierciu lekarze popełnili błąd? O tym zdecyduje prokuratura. 
Piotr Suszek 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Myślę że autor wie tylko udaje - nienawiścią to jest zaślepiony ale Tusk do wszystkiego co polskieData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:50Źródło komentarza: "Precz z komuną!" czyli z kim?Autor komentarza: użytkownik drogiTreść komentarza: Taki wyrok dla wykolejeńca to kpinaData dodania komentarza: 27.03.2025, 22:38Źródło komentarza: PIĘĆ LAT WIĘZIENIA ZA WYPADEK Z 2019 ROKU W WYSOKIEJ LELOWSKIEJAutor komentarza: wieloletni mieszkaniec MrzyygłoduTreść komentarza: Jako że zapewne Pan redaktor będzie obecny na jutrzejszym spotkaniu z samorządowcami promującymi najwybitniejszego z nich, mam skromną prośbę, aby kiedy będą udawać się do Zawiercia przez historyczną dzielnicę Mrzygłód zaproponował i zachęcił ich Pan do odbycia spaceru ulicą Siewierską, zwłaszcza w jej środkowej części. Jako argumentów poza ładną pogodą proszę powiedzieć, że na jej końcu mieszka sama liderka PO w naszym mieście, a w dodatku radna miejska od kilku kadencji oraz, że cała ulica od niepamiętnych lat jest modelowym przykładem prężnego i fachowego działania myszkowskiego samorządu i na pewno nie będą żałować tych kilkunastu poświęconych minut. Jako mieszkaniec tej dzielnicy bardzo chętnie uczestniczyłbym i osobiście zaprosiłbym szanownych zebranych promotorów Trzaska do odwiedzin, ale z oczywistych względów muszę być o tej porze w zakładzie pracy. Jeszcze raz uprzejmie proszę Pana redaktora o spełnienie rzeczowej prośby i chyba nie muszę dodawać, że oczekuję zamieszczenia komentarza przez bezstronnego dziennikarzaData dodania komentarza: 27.03.2025, 21:37Źródło komentarza: Rafał Trzaskowski popierany przez coraz więcej samorządowcówAutor komentarza: Przyjaciel rodzinyTreść komentarza: PANIE NADREDAKTORZE GDZIE JEST MÓJ KOMENTARZ?????Data dodania komentarza: 26.03.2025, 17:12Źródło komentarza: Demokracja? Kultura? Despotyzm?Autor komentarza: vfTreść komentarza: Klocek zastąpi klocek. Na starym przynajmniej był herb Myszkowa i nietypowy orzeł, nowy robił chyba praktykant z pracowni architektonicznej metodą ctrl+c/ctrl+v. Jest kompletnie bylejaki.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:28Źródło komentarza: MYSZKÓW. JAKI BĘDZIE POMNIK POLEGŁYM ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ. ZOBACZCIE PROJEKT. PORÓWNAJCIE Z ROZEBRANYM OBELISKIEMAutor komentarza: wściekła maryniaTreść komentarza: A FEE! Jak to?? Dlaczego nie ma ani jednego sześciokolorowego sztandaru ???????! To chyba jakieś niedopatrzenie JESTEM OBURZONA !!! NORMALNY SKANDAL !!!!Data dodania komentarza: 19.03.2025, 00:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama