Właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać do 5 tysięcy złotych dotacji, ale nie więcej niż 80% kosztów poniesionych po 1 czerwca br. na mikroinstalacje wodne. Wnioski będzie można składać od lipca do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki mają zostać przeznaczone na instalacje, które pozwolą na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. Dzięki nim woda nie będzie odprowadzana do kanalizacji, rowów odwadniających lub na tereny sąsiadujące z posesją.
- Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody – informuje Ministerstwo Klimatu. Program „Moja Woda” realizowany będzie do 2024 roku.
Ponadto, do połowy sierpnia potrwa nabór wniosków o środki na wodne projekty w ramach środków norweskich. W tym przypadku pieniądze mogą zostać przeznaczone np. na realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach.
Miasta mogą też starać się o środki na walkę z suszą i zmniejszenie ryzyka podtopień. Dotacje wynieść mogą do 85% kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod koniec maja.
W ramach programu „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska” realizowanego przez NFOŚiGW przewidziano 50 milionów dla samorządów na zadania z zakresu retencjonowania wody na terenach wiejskich. Tutaj dotacje wynieść mają do 70% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowe informacje o naborze ma wkrótce przekazać Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
(es)
Grafika: Ministerstwo Klimatu/gov.p
OD LIPCA RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW DO PROGRAMU „MOJA WODA”
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na początku lipca rozpoczną przyjmowanie wniosków do programu „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dotację na przydomowe mikroinstalacje wodne. Środki w wysokości do 5 tysięcy złotych będą mogły zostać przeznaczone na zakup, montaż i uruchomienie instalacji. Ich zadaniem ma być zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie danej nieruchomości.
- 15.07.2020 14:53 (aktualizacja 20.09.2023 15:51)
Napisz komentarz
Komentarze