Młodej parze Gazeta Myszkowska miała okazję złożyć wyrazy serdeczności z okazji ślubu. Halina i Zygmunt Ratmanowie byli nieco zaskoczeni obecnością naszej gazety w Leśniowie, ale było to zaskoczenie pozytywne.
W okresie PRL, w latach 80-tych Zygmunt Ratman był Naczelnikiem Miasta Myszkowa. Działacz PZPR, samorządowiec. Z dzisiejszej perspektywy trudno byłoby go nazwać komunistą, ale chyba też trudno byłoby znaleźć inną postać bardziej związaną z Myszkowem, zwłaszcza żyjącą, którą z okresem PRL łatwiej skojarzyć.
Dzisiejszy ślub Zygmunta Ratmana z Haliną, wybranką pochodzącą z Tarnowskich Gór (tu poprawka, wcześniej błędnie napisaliśmy, że z Tychów), odbył się w kościele u Paulinów w Leśniowie, czyli w obrządku katolickim, co dla osób znających Zygmunta Ratmana może być dużym zaskoczeniem. Ratman do dzisiaj był wdowcem, z pierwszą żoną, z którą byli zgodnym małżeństwem przez dziesiątki lat, nie mieli ślubu kościelnego i nie wnikając w subtelne kwestie światopoglądowe, słusznie, czy nie, Zygmunt Ratman był uważany za ateistę. Czyżby pani Halina, z którą jest związany od wielu lat w tym zakresie dokonała przełomu?
Mamy nadzieję, że uda nam się z parą młodą porozmawiać po przyjęciu weselnym, które -w chwili publikacji artykułu- ciągle odbywa się w Przystani Leśniów obok klasztoru o.o. Paulinów.
Internet niczego nie zapomina, więc nie jest tajemnicą, że Zygmunt Ratman w dniu ślubu ma 77 lat. O jego wybrance, nawet gdybyśmy mieli tę wiedzę, te kwestie pominiemy. Ale mamy nadzieję, że widać to na zdjęciach, jak kwitnąco, radośnie wygląda para młoda!
Zygmunt Ratman urodził się 19-09-1942 w Myszkowie. Jednym z faktów który mało kto pamięta jest, że zamiast samorządowcem i politykiem prawie został zawodowym muzykiem, konkretnie saksofonistą.
Jak już wspominaliśmy, był w latach 80-tych XX wieku Naczelnikiem Miasta Myszkowa. W okresie PRL-u tak właśnie tytułowano osobę, którą dziś nazwalibyśmy burmistrzem. Po 4 czerwca 1989, dacie wyborów, które są ważną, symboliczną datą zakończenia okresu PRL i powrotu Polski na drogę demokracji, uznawany za „komunistę” Zygmunt Ratman schodzi ze sceny publicznej, próbuje działalności gospodarczej. Dość nieudolne w Myszkowie rządy ludzi pierwszej Solidarności dają mu szansę powrotu do polityki i to chyba najciekawszy okres w życiu Zygmunta Ratmana. Zostaje demokratycznie wybranym burmistrzem Myszkowa, rządzi w latach 1994-98. W latach 2001-2005 zostaje pierwszym mieszkańcem Myszkowa który zdobywa mandat Posła Rzeczypospolitej. Był to czas najwyższych notowań Sojuszu Lewicy Demokratycznej, okres rządów Premiera Leszka Millera i Józefa Oleksego. Po roku 2005 nieudanym już starcie w wyborach do samorządu powiatowego wycofuje się z polityki. Choć to raczej nie własne porażki Zygmunta Ratmana, lecz skutek upadku pozycji lewicy w Polsce. Był to czas, gdy coraz większy wpływ na politykę zaczyna mieć PiS (pierwszy okres rządów tej partii) a później partie liberalne, dziś skupione wokół Platformy Obywatelskiej.
Zygmunt Ratman jest jedną z niewielu osób z Myszkowa, które mają swój biogram w w Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Ratman
A na koniec, tak już zupełnie dodam kilka zdań od siebie: Halinko, którą miałem już okazję poznać kilka lat temu, i Zygmuncie, życzę wam wielu szczęśliwych spędzonych razem. Z Zygmuntem łączy mnie kawał życia wspólnie spędzony w sferze publicznej. Gdy ty byłeś burmistrzem, ja założyłem Gazetę Myszkowską, która od początku była twardym recenzentem twoich rządów. Ale wspominam, jak to umieliśmy się pięknie kłócić! Różniło nas praktycznie wszystko: doświadczenie historyczne, poglądy. Po latach stało się to materiałem na dobrą przyjaźń. Bo właśnie za przyjaciela uważam cię od wielu lat.
Za tydzień wybory, w których wybierzemy Prezydenta Rzeczypospolitej. Dobra okazja by wspomnieć, że mimo sporych różnic poglądów, można się szanować, lubić a nawet przyjaźnić.
Napisz komentarz
Komentarze